کدخبر : 17004 |

شناسایی ۴۰ اثر سنگی با قدمت ۸۰۰۰ ساله در چالدران


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از پارس نیوز،

محرم عبدالله پور روز جمعه  افزود: این آثار سنگی مربوط به دوره های مختلف از جمله دوره نو سنگی، پیش از تاریخ، دوره اسلامی و معاصر و در پنج زمینه خوراک، دام، تطهیر، مزار و معماری است.
وی اضافه کرد: این آثار با هدف ایجاد یک نمایشگاه دایمی سنگی در این شهرستان شناسایی و گرد آوری شده است.
وی اظهار کرد: شیر سنگی، سر ستون، سنگ آسیاب، سنگ قبور، هاونگ دستی، حوضچه آب و گوشت کوب از جمله آثاری هستند که در محل اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان در معرض دید عموم علاقه مندان قرار داده می شود.
وی افزود: چالدران دارای افزون بر ۱۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست ملی و یک اثر ثبت شده در فهرست جهانی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از ایرنا، نام «چالدران» با جنگ ارتش ایران به رهبری شاه اسماعیل صفوی با عثمانی‌ها به رهبری سلطان سلیم اول در دهم شهریورماه ۸۹۳ شمسی گره خورده است.
در این جنگ سپاه اندک‌ شمار ایران، به ‌رغم رشادت‌های فراوان، در برابر لشکر عظیم عثمانی که مجهز به سلاح‌های سنگین بود، شکست خورد.
نام این شهر پیشتر «سیه چشمه» بود که به پاس یادبود شهیدان جنگ چالدران که جان خویش را بر سر دفاع از خاک ایران‌زمین فداکردند به چالدران تغییر نام داده است.
آرامگاه سید صدرالدین شیرازی وزیر شاه اسماعیل صفوی و امیر عبدالباقی و سایر شهیدان جنگ چالدران، آرامگاه شیرین و فرهاد در روستای سعدل یادگار دوران اورارتویی، دخمه‌های اورارتویی دلیک داش و چهل پله، آثار اورارتویی آیگون، آثار ماه و خورشید، کلیساهای صخره‌ای و مناره‌ای سعدل، آرامگاه کشیش زاکاریان و آرامگاه ساندوخت متعلق به سده‌ چهاردهم میلادی وکلیسای تاتاووس یا قره‌کلیسااز جمله آثار تاریخی شهرستان چالدران است.
کلیسای تاریخی تاتاووس که در فهرست آثار جهانی ثبت شده از زیبا‌ترین و پرنقش‌ونگارترین کلیساهای ارمنیان ایران است که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران بر پهنه‌ی دشتی فراخ ساخته شده است.
قره‌کلیسا نهمین میراث ایران‌زمین به شمار می رود که در فهرست یونسکو ثبت شده است.

 

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :