کدخبر : 17001 |

شرحی از گردهمایی جاماندگان و بازماندگان قافله عشق/ وقتی که ایمان راه آسمان را باز می‌کند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، قریب سه سال است که رسمی در میان خانواده‌های شهدای کربلای ۴ و ۵ در شهر شیراز مرسوم شده است. رسمی شیرین و تأثیرگذار که اشک تمام حاضران را درمی‌آورد و همه را به این تفکر وامی‌دارد که اکنون ما کجاییم و باید چه کنیم؟
همیشه یادآوری یاد و خاطرات شهدا که به تعبیر رهبر معظم انقلاب امامزادگان عشق هستند، حال و هوای دگری دارد. حالی که در آن، به خودت می‌آیی و بارها این سئوال را تکرار می‌کنی که آنان رفتند تا من بمانم، برای چه؟ حال امروز من چقدر به سخنان آنان نزدیک است و آیا وجه تشابهی میان ما و آنان وجود دارد؟
برپایی محفلی از جنس عشق‌بازان قهار
و چه زیباست مراسم و محفل شهدایی که از جنس بازماندگان این امامزادگان عشق برپا می‌شود. تمام حاضران همگی از بازماندگان و یا همرزمان و همسنگران شهدا هستند. محفلی از جنس عشق‌بازان قهاری که چنان جانانه داستان عاشقی با معبود را ترسیم کردند که تا ابد بر تارک تاریخ این مرز و بوم خواهد درخشید.
آری! راهی که آنان ترسیم کردند، همواره در طول تاریخ این انقلاب و بلکه تمام انقلاب‌های اسلامی و بیدارگرانه تداوم خواهد یافت. آنان ادامه‌دهندگان راه عشق بودند که از مکتب حسین(ع) آغاز شد و تا قیام قیامت نیز ادامه خواهد داشت.
هرکس که نشان عاشقی بر دل داشت، حضور یافت
این محفل مملو از عشق و شعور شب گذشته، ۲۳ دی‌ماه در تالار فرهنگیان شیراز برپا شد. غوغایی به پا بود. هرکس که نشانی از عاشقی بر دل داشت در این محفل حضور یافت. همه حاضران دعوت شده شهدا بودند چرا که صاحب اصلی این مراسم آنان بودند.
میثم زارع، دبیر اجرایی این مراسمی که به نام یادواره «خط‌ شکنان کربلا» در شیراز برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا این نکته را یادآوری کرد که مراسم امسال برای ۹ نفر از شهدای کربلای ۴ و ۵ به نام‌های مهدی زارع، محمد اسلامی‌نسب، سید محمدباقر دستغیب، امان‌الله عباسی، محمدباقر زارع، علیرضا نگهدای، غلامرضا و عبدالرضا ذاکر عباسعلی و علی‌اکبر حبشی برگزار شده است.
او که خود بازمانده شهید مهدی زارع، فرمانده گردان امام حسین(ع) لشکر ۱۹ فجر و یکی از گردان‌های خط شکن عملیات کربلای ۴ است، مهم‌ترین هدف برگزاری این مراسم را زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا و همچنین تبیین و یادآوری ویژگی‌های آنان از جمله ولایت‌مداری، ایمان راسخ و اخلاص آنان دانست.
زارع بر این نکته تأکید کرد که ما تلاش می‌کنیم تا روش و سیره شهدا را با روایتگری‌های همرزمان این شهدا به نسل جوان خود منتقل کنیم لذا امسال برای این مراسم دو راوی از همرزمان و همسنگران شهدا در نظر گرفته‌ایم.
طراحی و فضاسازی مسیر ورودی و همچنین سالن برپایی مراسم، همگی دوران عاشقی حماسه‌سازان عشق و ایثار را تداعی می‌کرد. عکس‌ها و تمثال‌های شهدا زینت‌بخش مراسمی بود که همگی از جاماندگان و یا بازماندگان قافله عشق بودند.
تلاوت دسته‌جمعی آیات قرآن در محفل جاماندگان و بازماندگان شهدا
حتی آغاز مراسم نیز با آغاز دیگر مراسم‌ها متفاوت بود و قریب نیم ساعت آن به تلاوت آیات وحی به‌صورت دسته جمعی و یا فردی وحید سروستانی، یکی از قاریان برجسته استان فارس گذشت. نخستین سخنران این مراسم سردار یونس امیری، رئیس دانشکده امیرالمؤمنین(ع) اصفهان و از یادگاران دوران دفاع مقدس و همرزم این شهدا بود.
وی در ابتدای سخنان خود ابتدا این سئوال را طرح کرد که چرا کشور ما را درگیر جنگ کردند و سپس ادامه داد: کشور ما در یک منطقه بسیار مهم و استراتژیک و در جایی که بیش از ۶۳ درصد انرژی فسیلی دنیا از آنجا صادر می‌شود،‌ یعنی تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد.
خواسته‌های ملت ایران ریشه در آموزه‌های قرآن دارد
امیری با یادآوری اینکه انقلاب اسلامی بر گرفته از قرآن بود، گفت: مردم کشورمان نیز با استفاده از آموزه‌های قرآن، خواستار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند و بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی نیز امام راحل اهداف آن را بیان کردند که ما حامی مستضعفان جهان اعم از فلسطین بوده و با استکباری نظیر رژیم جعلی صهیونیستی مبارزه خواهیم کرد و این مسئله شوک بزرگی به بلوک شرق و غرب وارد کرد.
این یادگار دوران دفاع مقدس با یادآوری مجاهدت‌های شهدای انقلاب اسلامی و همچنین شهدای ترور گفت: دشمنان ما از بعد از انقلاب اسلامی ترفندهای متعددی را برای از پا درآوردن این نظام پیاده کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به ترور هزاران شخصیت این مملکت و همچنین راه‌اندازی غائله‌های مختلف در نقاط مرزی کشور و در نهایت جنگ تحمیلی اشاره کرد.
وی با تصریح اینکه دشمنان ما در تمام این مراحل از رزمندگان اسلام شکست خوردند، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از مبسوطی از نحوه آغاز جنگ و توطئه آمریکایی‌ها در سران کشورهای عربی به میزبانی آل سعود و تحریک و تشویق صدام برای حمله به ایران پرداخت و گفت: در گردهمایی سران کشورهای عربی که در طائف عربستان برگزار شد، آمریکا برای تشویق این کشورها برای حمله به ایران نقشه کاملی از تمام تجهیزات و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی را در اختیار آل سعود قرار داد و آل سعود نیز این‌ها را در اختیار صدام گذاشت.
شرحی از نحوه و چگونگی آغاز جنگ تحمیلی
امیری اظهار کرد: صدام حرکت‌های خود را در مرزهای ما از مردادماه سال ۵۹ آغاز کرده بود و در طی این مدت موفق شده بود که ۹ روستا و پاسگاه مرزی ما را اشغال کند اما در ۳۱ شهریورماه همان سال به‌صورت رسمی اعلام کرد که با ما وارد جنگ شده است و به‌صورت همزمان ۱۹ شهر ما را مورد اصابت حمله‌های موشکی خود قرار داد.
رئیس دانشکده امیرالمؤمنین(ع) اصفهان با بیان اینکه حمله صدام به مرزهای ما به‌صورت گسترده در کرمانشاه، خوزستان، ایلام و غیره آغاز شد، به برشمردن تجهیزات نظامی و سلاحی ارتش عراق در آن دوران پرداخت و گفت: ما در آن زمان هیچ آمادگی برای جنگ نداشتیم و این جنگ ناخواسته به ما تحمیل شده بود و از یک طرف تهاجم و اشغال و از دیگر آوارگان جنگی فراوانی به ما اعمال شده بود.
وی با تأکید بر اینکه امام راحل به زیبایی ۸ سال جنگ را مدیریت کردند، گفت: ما در گام نخست ابتدا به دفاع برخاستیم و سپس توانستیم مواضع اشغالی خود را از دست دشمنان برهانیم و در مرحله بعد برای اینکه دشمن را بر سر جای خودش بنشانیم و آنان را تنبیه کنیم به مواضع آنان حمله کردیم.
امیری ضمن برشمردن تمام نقاط اشغال شده از سوی دشمنان و همچنین اقدامات‌ و رشادت‌های رزمندگان اسلام در آزادی و رهاسازی این مناطق اعم از خرمشهر، سومار، موسیان، اندیمشک، سوسنگرد و غیره گفت: در عملیات آزادسازی خرمشهر کمر شرق و غرب و صدام شکست و آن‌ها اعلام آتش بس کردند اما امام راحل آن را نپذیرفت چرا که مطمئن بود در صورت آتش‌بس باز هم صدام ارتش خود را بازسازی کرده و دوباره به ما حمله می‌کند.
این یادگار دوران دفاع مقدس گفت:‌ تعقیب و جنگ با دشمن تا عملیات والفجر ۸ ادامه پیدا کرد تا اینکه ما توانستیم در این عملیات بسیار سخت از اروندرود با آن همه موانع بگذریم و شهر فاو را به تصرف درآوریم و به این ترتیب دسترسی عراق را از دریا قطع کردیم.
وی ادامه داد: با این اوضاع شرق و غرب متوجه خطر شدند و تلاش کردند تا این آبروریزی را جبران کنند البته در آن زمان به عملیات کربلای ۴ رسیدیم که در آن جنگ به یک بن بست کامل رسیده بود و به نظر می‌رسید که موانع جدید دشمن قابل نفوذ نباشد.
امیری با یادآوری اینکه نام اولیه عملیات کربلای ۴، والفجر ۱۰ بود اما چون به موفقیت نرسیدیم این نام برای آن انتخاب شد، گفت: در این عملیات همه چیز قرین بر این بود که سرنوشت‌ساز خواهد بود و بصره در آن به خطر می‌افتد اما به دلیل خیانت آمریکایی‌ها و اینکه تمام نقشه‌ها و تجهیزات سلاحی و نظامی ما را در اختیار صدام قرار دادند، عملیات ما لو رفت و در نهایت به شکست منجر شد.
رئیس دانشکده امیرالمؤمنین(ع) اصفهان اضافه کرد: بعد از این عملیات صدام مغرورانه جشن‌های پیروزی را برپا می‌کرد و رزمندگان ما نیز از این فرصت استفاده کرده و دو هفته بعد عملیات کربلای ۵ را آغاز کردند.
قفل جنگ در عملیات کربلای ۵ و به دست لشکر ۱۹ فجر باز شد
وی با یادآوری نقش رزمندگان استان فارس در عملیات کربلای ۴ و ۵ گفت: قفل جنگ در عملیات کربلای ۵ آن هم به دست لشکر ۱۹ فجر باز شد و سرنوشت آن مشخص شد ضمن اینکه تنها یگانی که در عملیات کربلای ۴ موفق شد و از کوت سواری و ۵ ضلعی و شلمچه عبور و این مناطق را فتح کرد، لشکر ۱۹ فجر بود و نتیجه آن هم این شد که یگان‌های دیگر در عملیات کربلای ۵ از همین مسیر باز شده توسط لشکر ۱۹ فجر عبور کرده و به پیروزی دست یابند.
امیری اظهار کرد: کربلای ۵ سرنوشت جنگ را مشخص کرد و در نهایت موجب شد تا دشمنان قطعنامه ۵۹۸ برای آتش بس اعلام کنند البته در آن زمان جمهوری اسلامی ایران این قطعنامه را نپذیرفت و از آنان درخواست کرد تا بندهایی از آن را اصلاح کنند و در نهایت ما توانستیم در ۱۵ مرداد سال ۶۷ به تمام اهدافی که می‌خواستیم در قطعنامه دست یابیم و این قطعنامه هم در ۲۹ مرداد همان سال از سوی سازمان ملل اعلام شد.
این یادگار دوران دفاع مقدس در پایان سخنان خود بر این نکته تأکید کرد که اگر امروز در دنیا دارای اقتدار هستیم و در علوم مختلف نیز پیشرفت کرده‌ایم همگی به برکت رشادت‌ها و فداکاری‌های شهداست و این خون شهدا بود که انقلاب اسلامی را بیمه کرده است.
پای سخنان شهدا
پخش کلیپی از شهدای این یادواره و یادآوری سخنان و عکس‌های آنان ادامه دهنده این مراسم بود. هر کدامشان بر نکته‌ای تأکید داشتند یکی بر اهمیت لقمه حلال تأکید داشت که این لقمه حلال است که موجب شده تا ما برای دفاع از اسلام به پا خیزیم، آن یکی بر اهمیت وحدت میان جامعه اسلامی تأکید کرد و دیگری هم اهمیت ولایت‌مداری، عنایات حق تعالی و توسل به ائمه معصومین را در تمام برهه‌ها و مراحل زندگی یادآور می‌شد.
چه زیبا بود چشمان شهدایی که برای بر زبان آوردن این جملات به دوربین نگاه می‌کردند. گویا با نگاهشان از ما درخواست داشتند تا حرف دل آنان را بشنویم و بدانیم که هنوز هم نگاهشان به ما دوخته است چرا که آنان همیشه زنده هستند و نظاره‌گر تمام اعمال و رفتار مایی که برای ماندن ما رفتند، هستند.
در ادامه سردار محمدباقر رنجبر، معاون عملیات گردان المهدی(عج) لشکر ۱۹ فجر، یکی از گردان‌های خط شکن عملیات کربلای ۵ که از همسنگران و همرزمان این شهدا بود، نیز به بالای سن رفت و به زیبایی هرچه تمام‌تر از خاطرات و ویژگی‌های دوستان شهیدش برای ما سخن گفت.
وی با یادآوری اینکه به گفته مقام معظم رهبری شب‌های کربلای ۵، لیالی قدر انقلاب اسلامی ما بودند، گفت: حماسه اصلی را شهدایی آفریدند که از میان ما پرگشودند و امروز هم برای پاسداشت آن همه رشادت‌های آنان گردهم آمده‌ایم.
ایمان به خدا، شهدا را شهید کرد
رنجبر اظهار کرد: از شجاعت شهدا تاکنون مطالب زیادی گفته شده است اما مسئله اینجاست که باید به پاسخ این سئوال بپردازیم که چه چیزی شهدای ما را شهید کرد و آنان را به این درجه رساند و آن هم چیزی جز ایمان به خدا نبود.
این یادگار دوران دفاع مقدس با یادآوری ایمان خالصانه شهدا، اقامه نماز اول وقت، دائم‌الذکر بودن و اخلاص را از جمله مواردی دانست که موجب شد تا شهدا به درجه شهادت نائل آیند و ادامه داد: من هیچ شهیدی را ندیدم که در رابطه با نماز اول وقت خود قصور کند.
برخی از ویژگی‌ها در میان شهدا متبلورتر بود
وی با بیان اینکه نماز شب‌های امان‌الله عباسی، اقامه نماز جماعت و اول وقت مهدی زارع و دائم‌الذکر بودن اسلامی‌نسب آنان را به شهادت رساند، گفت: همان‌طور که ائمه ما همگی معصوم بوده و ویژگی‌های مشترک فراوانی داشته‌اند اما برخی از ویژگی‌ها برای برخی از آنان برجسته‌تر بوده است،‌ برای شهدای ما نیز این‌گونه بوده است و برخی از ویژگی‌ها در آن‌ها متبلورتر بود.
رنجبر بر اهمیت تبیین و ترویج سبک زندگی شهدا برای نسل جوان امروز تأکید کرد و گفت: باید به جوانان خود نشان دهیم که چه چیزی موجب بزرگ شدن و عزت‌بخشی به آن‌ها می‌شود و این همان چیزی است که شهدای ما به آن دسته یافته بودند.
این یادگار دوران دفاع مقدس با تأکید بر اینکه شهدای ما، مددهای خدا را باور داشتند، گفت: تملق در میان شهدا هیچگاه راهی نداشت و همواره باید از آنان درس توکل به خدا را فراگرفت و این مسئله را ما در محضر شهید اسلامی‌نسب آموختیم.
وی بیان کرد: شهید اسلامی‌نسب حتی در جبهه‌ها به مسئولان ما درس توکل به خدا می‌آموخت و تلاش می‌کرد تا با اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی به آنان روحیه بخشد.
رنجبر همچنین یاد شهید سیدمحمد کدخدا از دیگر شهدای عملیات کربلای ۵ را گرامی‌داشت و گفت: او همیشه با وضو بود و همانند سایر شهدا در شجاعت و شهامت و ایمان مثال زدنی بود.
آخرین بخش این مراسم معنوی به روایتگری محمد امیری، یکی از یادگاران دوران دفاع مقدس اختصاص داشت که چنان جانانه با بیان نکات ریز و جذاب از گوشه‌های زندگی شهدا، احساسات تمام حاضران را برانگیخت و اشک‌ها را جاری کرد.
وی بر این نکته تأکید کرد که گره کلید‌ی‌ترین عملیات دوران دفاع مقدس به دست رزمندگان استان فارس باز شد اما هیچکس درباره این مسائل سخن نمی‌گوید.
شهدا، اهل یقینی بودند که به ولایت فقیه ایمان داشته و پیرو آن بودند
امیری شهدا را اهل یقینی دانست که به ولایت فقیه ایمان داشته و پیرو آن بودند و در خط شهادت و عاشقی قدم برداشتند و در نهایت نیز به معبود و معشوق حقیقی دست یافتند.
وی، داستان عاشقی شهدا را یادآور شد و گفت: لقمه‌های حلال والدین شهدا آنان را به این جایگاه رساند و به‌گونه‌ای که می‌شود که حتی برادر کوچکتر زودتر از برادر بزرگ‌تر راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شده و زودتر هم شهید می‌شود.
این یادگار دوران دفاع مقدس با یادآوری شرح حال مادران و خانواده‌های شهدای مفقودالاثر گفت: خدا می‌داند که هنوز هم که هنوز مادران شهدای گمنام همچنان بر درب‌ها چشم‌انتظارند و با هر صدایی منتظر شنیدن خبری از گمشده‌شان هستند.
امیری، معرفت شهدا به خدا، عاشقی و اخلاص در کارها را از عواملی دانست که موجب به شهادت رساندن شهدا شده است و ادامه داد: امروز شهدا کجایند که ببینند چگونه چوب حراج به غیرت این مملکت می‌زنند و با یک امضا همه چیز را تمام می‌کنند در حالی که شهدای ما در شلمچه برای حفظ این‌ها جان دادند.
وی تأکید کرد که این مملکت مردانی را داده که اگر امروز آنان بودند، مسلماً وضع کنونی ما بسیار بهتر بود چرا که آنان با اخلاص و تنها به خداوند وصل بودند و چون همیشه به دنبال خدا بودند، هیچگاه جبهه را رها نکردند.
امیری خطاب به فرزندان شهدا گفت: اگر پدران شما در شلمچه نبودند امروز جوانان ما نمی‌توانستند مقابل استکبار بایستند و از کیان این مملکت حفاظت کنند ضمن اینکه باید همواره گوش به فرمان ولی فقیه خود باشیم چرا که شهدا نیز این‌گونه بودند.

مربوطه به : آخرین عناوین

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :