کدخبر : 16979 |

تخت فولاد؛ گنجینه ای بی بدیل با ظرفیتی عظیم در حوزه گردشگری


تخت فولاد؛ گنجینه ای بی بدیل با ظرفیتی عظیم در حوزه گردشگریبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از شهر فردا، مجموعه تخت فولاد عنوان یک گنجینه با ارزش است که به نام های مختلفی همچون وادی السلام اصفهان، دومین قبرستان بزرگ جهان تشیع و سومین قبرستان بزرگ جهان اسلام در مورد آن صحبت شده است.

اهمیت این مجموعه و جایگاه آن به واسطه علما، عرفا، مشاهیر، هنرمندان، ادبا و شهدایی است که در این سرزمین مقدس مدفون هستند.

سید علی معرک نژاد مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان، با حضور در برنامه «اینجا اصفهان» اظهار کرد: به دلیل اماکن تاریخی و بقاعی که در مجموعه تخت فولاد هستند آن را می توان به عنوان یک نقطه استراتژیک شهری محسوب کرد.

وی ادامه داد: رویدادهای تاریخی که در زمان های مختلف در این مجموعه اتفاق افتاده باعث شده این بخش از شهر از مابقی فضاهای شهری متمایز شده و با توجهی که مدیریت شهری نسبت به آن داشته در حال حاضر به عنوان یکی از محورهای مهم گردشگری اصفهان در کشور به شمار بیاید.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان با اشاره به اینکه این مجموعه سرچشمه بسیاری از وقایع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشور بوده است،گفت: وقایع مشروطیت در اصفهان همچون جلساتی که آقا نورالله نجفی برگزار می کرده و بسیاری از وقایع انقلاب اسلامی با توجه به اینکه مصلی اصفهان هم در آن واقع شده در تخت فولاد به وقوع پیوسته است.

وی تاکید کرد: این مکان مرکز تجمع مردمی بوده و بزرگان این شهر در دوره های  مختلف تاریخی در این مجموعه  حضور پیدا کرده اند همچون برپایی نماز عید فطر آیت الله زند کرمانی که زبانزاد خاص و عام است.

معرک نژاد از دفن بیش از هزار و۷۷۰ نفر از مشاهیر و بزرگان ملی و بین المللی در این مجموعه  خبر داد و عنوان کرد: به عنوان نمونه می توان به مزار شخصیت های بزرگی چون میر فندرسکی، آقا جمال  و آقا حسین خوانساری، آیات عظام بید آبادی، شاه آبادی، درچه ای و هنرمندانی همچون استاد تاج اصفهانی، مصورالملکی، جلال الدین همایی،کسایی و صنیع زاده اشاره کرد.

به گفته وی۵۵ تکیه و بقاع نیز در این مجموعه وجود دارد که ۱۷ مورد آن در معماری حرف های زیادی برای گفتن دارند و از جمله آن ها تکیه بابا رکن الدین است که معماری آن به زمان ایلخانی و مرمت و نوسازی آن به زمان صفویه بر می گردد.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان با تاکید بر ظرفیت  های گردشگری تخت فولاد یادآور شد: تکیه خوانساری با نقاشی های قهوه خانه ای بی بدیل، مسجد رکن الملک و آب انبار کازرونی که تنها فضایی است در شهر اصفهان که کارکرد اصلی خود را حفظ کرده از دیگر جاذبه های گردشگری در این مجموعه هستند.

وی ادامه داد: در کنار این فضاها سنگ قبوری وجود دارند که بسیار ارزشمند هستند؛ آن ها را در موزه های سنگ نوشته مجموعه تخت فولاد بازسازی و نگه داری می کنیم و در آینده در معرض دید شهروندان قرار خواهند گرفت.

معرک نژاد مجموعه تخت فولاد را یک بافت ۷۵ هکتاری دانست که در این وسعت بسیار زیاد پیدا کردن قبور مفاخر و تکایا اگر آشنایی قبلی نداشته باشید، ممکن است گمراه کننده و مشکل باشد ، بیان کرد: برای حل این مسأله نرم افزار معرفی مفاخر با امکان جستجوی عناوین آن ها بر اساس دسته بندی های موضوعی همراه  با زندگینامه مختصری از این افراد، مکان یابی محل دفن شخصیت ها و مسیر رسیدن به آن طراحی شده که در دهه فجر سال جاری از آن رونمایی خواهد شد.

وی در ادامه گفت: علاوه بر آن شهروندان می توانند با مراجعه به مجموعه تخت فولاد از خدمات راهنمایان این مجموعه به صورت بازدید های گروهی بهره مند شوند.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان با بیان اینکه حفظ و حراست از مجموعه تخت فولاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تاکید کرد: همان طور که در سال های قبل مدیریت شهری برای مراقبت از این مجموعه زحمات زیادی کشیده عمده فعالیت هایی عمرانی در این مجموعه انجام شده و دیگر کمتر شاهد ساخت و ساز های بزرگ در آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های ویژه ای در این مجموعه تا امروز نادیده گرفته شده که می توانند به ارتقا جایگاه فرهنگی شهر کمک کنند، ادامه داد: مدیریت جدید این مجموعه  همت بیشتری به خرج داده تا کاربری های جدیدی برای آن تعریف کند که از جمله این کاربری ها موزه است.

معرک نژاد با تاکید بر اینکه راهبرد ما ورود مستقیم در اجرای برنامه ها نیست، گفت: مدیریت تخت فولاد با آماده سازی زیرساخت ها، فضای لازم را برای فعالیت گروه های خودجوش مردمی فراهم می کند در همین راستا ۷ پروژه تعریف کاربری در دستور کار قرار گرفته که با توافق بین این مجموعه  و مراکز فرهنگی در حال انجام است.

وی در ادامه از عدم وجود موزه ای در خور شهر اصفهان خبر داد و یادآور شد:  می توان از جای جای تخت فولاد موزه هایی در خور توجه تهیه کرد و در همین راستا ۳ موزه برای این مجموعه تعریف شده است.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان با اشاره به برنامه ریزی های متنوع برای آشنایی هرچه بیشتر شهروندان با این مجموعه اظهار کرد: راه اندازی نمایشگاه موضوعی دائمی که بازدیدکنندگان را با این مجموعه آشنا می کند در دستور کار این مجموعه بوده و۳ هنرکده نقاشی، خط و خوشنویسی و سوخت معرق چرم در باغ طوبی در حال راه اندازی است تا استادان به نام اصفهانی فعالیت های خود را در این مجموعه انجام دهند.

وی معتقد است حفاظت از تخت فولاد به عنوان یک باغ موزه روباز دارای اهمیت است به همین دلیل مرمت سنگ قبورتخت فولاد نیز در حال آماده سازی است.

معرک نژاد با اشاره به اینکه باغ طوبی پارکینگ خاصی ندارد، گفت: تمهیداتی برای مصلی با توجه به برگزاری نمازجمعه اندیشیده شده است و در گلستان شهدا هم با احداث سالن جدید به ظرفیت پارکینگ آن افزوده می شود.

وی با تشریح فعالیت های این مجموعه برای ۵ سال آینده، ادامه داد: طرح جامع تخت فولاد که شامل ۴ فاز شناخت، تجزیه و تحلیل، تجمیع و اجرا است در حال تدوین است تا به یک برنامه ۵ ساله دقیق برای این مجموعه برسیم.

مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی تخت فولاد اصفهان تاکید کرد: پروژه هایی دیگری نیز همچون تله تئاتر و چاپ دانش نامه تصویری تخت فولاد برای سال ۹۵ تعریف شده است.

وی خاطر نشان کرد: یک محصول چند رسانه ای نیز در یک بسته به صورت ۵ تایی با موضوعات مختلف طراحی شده و در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. علاوه بر آن زمینه پخش این مجموعه در رسانه های ملی و سراسری فراهم شده تا عموم مردم هرچه بیشتر با تخت فولاد آشنا شوند.

/

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :