کدخبر : 16874 |

اجرای «هر مسجد یک حقوقدان» در راستای ارتقای فرهنگ حقوقی جامعه


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از  خبرگزاری فارس از کرمان، حجت‌الاسلام عباس اسدی پیش از ظهر امروز در جمع روحانیان و ائمه جماعات شهر کرمان با تاکید بر اهمیت آگاهی و آشنایی مردم با مسائل حقوقی اظهار داشت: طرح هر مسجد یک حقوقدان به منظور ارتقای سطح فرهنگ حقوقی جامعه به اجرا گذاشته شده است.

وی عنوان کرد: طرح «هر مسجد یک حقوقدان» با همکاری بسیج حقوقدانان اجرا می‌شود تا با آگاهی‌بخشی به جامعه نسبت به حق و حقوق خود، از تشکیل پرونده‌های احتمالی در آینده جلوگیری کند.

معاون فرهنگی دادگستری استان کرمان با بیان اینکه نقش روحانیت و ائمه جماعات در این طرح مهم و بارز است، مردم از طریق روحانیت باید راه‌های رفع مشکلات دنیای خود را نیز بشنوند، افزود: با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و بسیج حقوقدانان در شهرستان کرمان، ۳۰ نفر از قضات مجرب دعوت به همکاری کردیم تا با حضور در مساجد و بعد از اقامه نماز جماعت به بیان مسائل حقوقی بپردازند.

اسدی با بیان اینکه دعوت از قضات و بیان مسائل حقوقی براساس نیاز منطقه و مردم صورت می‌گیرد و این آمادگی از سوی دادگستری و قضات در سطح بالایی وجود دارد، ادامه داد: این طرح از یک ماه قبل آغاز شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته و موثر نیز بوده است، برخی از مساجد نیز درخواست حضور مجدد قاضی و حقوقدان را داشته‌اند.

وی بیان داشت: ائمه جماعات مساجد براساس نیازسنجی که از منطقه خود انجام می‌دهند، درخواست حضور قاضی را به معاونت فرهنگی دادگستری اعلام می‌کنند تا حقوقدان مربوطه در مسجد به سئوالات مردم پاسخ دهد.

اسدی تصریح کرد: طرح «هر مسجد یک حقوقدان» در زمینه‌های مختلف خانوادگی، معاملات، حقوق کارگری و کارفرمایی، دیه و … است تا مردم در روابط حقوقی خود با دیگران دچار مشکل نشوند.

حجت‌الاسلام علی جلالی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان کرمان نیز در این نشست اظهار داشت: ۲۵۵ مسجد در سطح شهرستان کرمان به اقامه نماز جماعت می‌پردازند و طی سال گذشته تنها یک امام جماعت را جابه‌جا کرده‌ایم.

وی افزود: طرح هر مسجد یک حقوقدان با استفاده از نظر کارشناسان حقوقی زمینه‌ای فراهم می‌شود تا از بروز مشکلات حقوقی برای مردم و مراجعه آنها به دستگاه قضایی جلوگیری شود.

مربوطه به : مساجد

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :