کدخبر : 16734 |

ارمنستان حلقه وصل منطقه آزاد انزلی به اوراسیا خواهد بود


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری افق انزلی سفیر ایران در ارمنستان از زیرساختها و توانمندی های منطقه ازاد انزلی بازدید کرد و سپس با مدیرعامل این سازمان به گفت و گو پرداخت.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در جریان این دیدار فرصتی ویژه برای توسعه ارتباطات فی ما بین دانست و با اشاره به جدیت توسعه زیر ساختها در این سازمان اظهار کرد:منطقه آزاد انزلی انزلی به دنبال گسترش روابط خود با کشور های حاشیه دریای خزر است و این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.

 

رضا مسرور با بیان اینکه توسعه زیرساخت ها برای توسعه مبادلات تجاری با سایر کشورهای حاشیه خزر بسیار مهم است ، تصریح کرد:  با توجه به احداث بزرگترین مرکز بین المللی نمایشگاهی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی  ،  این منطقه برای برگزاری نمایشگاه های مشترک دو کشور درحوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی و گردشگری با محوریت فعالان اقتصادی و گردشگری دوکشور  آمادگی دارد.

 

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه در رابطه با فعالیت های فراملی در منطقه آزاد انزلی گفت: سال آینده میزبان نخستین اجلاس شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورهای حاشیه خزر هستیم که تشکیل این شورا تاثیر بسزایی درگسترش روابط بین کشورها منطقه خزر خواهد داشت ، که در این راستا منطقه آزاد"مغری " ارمنستان هم برای حضور در این اجلاس دعوت می کنیم.

 

مسرور با تاکید بر اهمیت زیر ساختهای گردشگری در استان گیلان و به ویژه منطقه آزاد انزلی خاطرنشان کرد: برقراری پرواز مستقیم از ارمنستان به فرودگاه های رشت و کیش در توسعه مراودات گردشگری دو کشور مهم است.

 

 

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی تاکید کرد: مرکز تفریحات دریایی به عنوان یکی از مجهز ترین مراکز تفریحی کشور در کنار مراکز مختلف تجاری در منطقه با بهره مندی از طبیعت استان گیلان بستر های مناسبی برای توسعه گردشگری دو کشور فراهم کرده است و نیازمند فعالیت گسترده آژانس های گردشگری دو کشور به عنوان سفیران این حوزه برای معرفی این پتانسیل ها  است.

 

وی با اشاره به وجود ۱۲۰ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد انزلی افزود:  شرایط لازم برای تبادل کالاهای صنعتی تولیدی به ارمنستان وجود دارد و که نیازمند ارتباط دوجانبه تشکل ها و انجمن های دو کشور دراین حوزه است چراکه دولت ها بستر را آماده می کنند تا فعالان بخش خصوصی شوند.

مسرور با  دعوت از هیات های اقتصادی ارمنستان برای بازدید از منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: با توجه به مشترکات فرهنگی و اقتصادی دو منطقه همه زمینه ها برای همکاری مشترک و استفاده از ظرفیت های فی مابین مهیا است که تاسیس بانک های مشترک ایرانی و ارمنی در توسعه همکاریهای اقتصادی دو کشور مهم است.

 

سفیر ایران در ارمنستان نیز در ادامه این نشست با اشاره به زیر ساخت های مهم منطقه آزاد انزلی گفت:  از طریق سفارت ، تلاشهای خوبی برای معرفی ظرفیت های گیلان و منطقه آزاد انزلی در راستای توسعه همکاری های همه جانبه در بخش های کشاورزی ، ابریشم و گردشگری انجام شده است.

سید کاظم سجادی با اشاره به اهمیت راهبردی منطقه آزاد انزلی در حاشیه خزر تصریح کرد: ارمنستان می تواند پل ارتباطی محصولات تولیدی ایران  و منطقه آزاد انزلی به اوراسیا و روسیه  باشد و با توجه به ظرفیت های غنی گیلان و منطقه آزاد انزلی، این مسیر فرصت  مناسبی برای ورود محصولات صادراتی به بازار روسیه است .

وی افزود:  لغو روادید بین ایران و ارمنستان برای گردشگران و تجار را زمینه مناسبی در جهت افزایش حضور گردشگر در هر دو کشور  از مهم ترین اولویت هاست.

 سفیر ایران در ارمنستان با تاکید بر اهمیت افزایش زیر ساختهای گردشگری برای مسلمانان منطقه افزود: گردشگری حلال برای ایرانیان توجه ویژه ای دارد و با ارائه خدمات مختلف برای مسلمانان در همه بخش های مربوط به گردشگری از جمله اقامت و خوراک ، بستر لازم برای تسهیل حضور گردشگران ایرانی در ارمنستان را فراهم کرده است.

سجادی گفت:  کاهش عوارض سفر با خودروهای شخصی از سوی دولت ایران برای گردشگران و تجار کشور ارمنستان ، موجبات افزایش حضور گردشگران ارمنستان را به کشور از مسیر های هوایی و زمینی فراهم کرده است.

سفیر ایران درارمنستان با بیان راهکارهای جذب سرمایه و ارز آوری و اشاره به اقامت هفت میلیون تبعه ارمنستان در سایر کشورها اشاره کرد و گفت: از طریق بازار ارمنستان می توان علاوه بر معرفی و عرضه کالاهای تولیدی ایران در حوزه اوراسیا با کاهش تعرفه گمرکی ، موجبات افزایش ارز آوری برای کشور را نیز فراهم ساخت.

وی  منطقه آزاد مغری را فرصتی ویژه برای روابط دو جانبه دانست و خاطرنشان کرد: تبادل فرآورده ها و محصولات کشاورزی خصوصا زیتون به عنوان محصول ویژه استان گیلان و همچنین صنایع شیلات همانند میگو ،ماهیان خاویاری ، ابریشم و دامپروری از جمله زمینه های توسعه روابط دو کشور درحوزه اقتصادی و تجاری است .

سجادی به وجود چند کشتارگاه درارمنستان با رعایت قوانین ذبح اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: علاوه بر توسعه دامپروری و مرغداری، ارمنستان در زمینه محصولات گلخانه ای و همچنین تجهیزات مخابراتی می تواند بستر مناسبی برای گسترش مراودات تجاری دو کشور باشد .

وی با تاکید بر لزوم کیفی سازی محصولات تولیدی درراستای صادرات آن از بازار ارمنستان به اوراسیا یادآور شد : درصورت تکمیل خطوط ریلی و اتصال دو کشور از طریق راه آهن ، ارمنستان به عنوان مسیر مناسبی برای تحقق اهداف کریدور شمال و جنوب نیز  خواهد بود.

به گفته سفیر ایران درارمنستان ،معرفی آداب و رسوم و فرهنگ ایران به گردشگران ارمنستانی درمناسبت های مختلف با استفاده از امکانات نمایشگاهی و ظرفیت های موجود در گیلان ، تاثیر بسزایی در رشد حضور گردشگران خارجی در کشور و خصوصا گیلان خواهدداشت.

 

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :