کدخبر : 16389 |

برنامه ها ،اقدامات و رویکرد آتی بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم


رئیس بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم از انجام بیش از ۷۰ هزار مترمربع پروژه عمرانی طی پنج سال اخیر با هزینه‌ای بالغ‌بر ۳۵۰ میلیارد ریال، خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز، بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور هشتم آبان ماه سال ۱۳۶۴ به نام موسسه صندوق عمران موقوفات کشور باهدف اصلی کمک به عمران، احیاء،توسعه، بازسازی و مرمت موقوفات و بقاع متبرکه ایجاد شد و در سال ۱۳۸۹به نام بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور تغییر اسم داد.

این بنیاد در استان قم نیز دارای سابقه‌ای طولانی در راستای احیای موقوفات و استفاده بهینه از آن‌هاست، بر این اساس  امیرمحمد علاقه‌بندان رئیس بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم توضیحاتی ارائه داده است.

حوزه‌های فعالیت بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم چیست؟

این بنیاد به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی و وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه مشغول فعالیت است و مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش‌های عمرانی، تولید، صنعت و کشاورزی از اهم فعالیت‌های آن به شمار می‌رود.

دراین‌بین می‌توان به فعالیت‌های بنیاد توسعه و عمران موقوفات در سه بخش اشاره کرد؛ نخست مشاوره فنی و مالی، اداری، کارشناسی، ارائه خدمات مدیریت و پیمانکاری در امور کشاورزی، صنعتی، معدنی، معماری، شهرسازی، ساختمانی، راه‌سازی، و تأسیساتی، دوم انجام و ساماندهی عملیات اعتباری از طریق بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری، صندوق‌های قرض‌الحسنه و سایر منابع ممکن و سومین وظیفه نیز شامل مشارکت و سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تولید، صنعت، کشاورزی، دام‌پروری، شیلات، ساخت‌وساز مسکن، احداث واحدهای تجاری و فعالیت‌های اداری، رفاهی، فرهنگی و غیره و ایجاد و تأسیس واحدها، مؤسسات و شرکت‌های موردنیاز است.

پروژه‌های شاخص انجام‌شده در سنوات گذشته شامل چه مواردی است؟

از پروژه‌های شاخص و مهم انجام‌شده توسط این بنیاد می‌توان به مجتمع فرهنگی و آموزشی امامزاده سید علی(ع)،سالن همایش و جلسات امام‌زاده سید علی(ع) با ظرفیت ۴۵۸ صندلی،سالن همایش و جلسات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با ظرفیت ۲۵۰ صندلی،مسجد و مدرسه ملاصادق، هتل موقوفه ابوحسین،مرکز فرهنگی ترجمان وحی،دانشکده علوم قرآنی،۵۵ واحد آپارتمان گلستان و سفت‌کاری هتل پارسیا اشاره کرد.
همچنین در بخش کشاورزی نیز اجرای پروژه‌های باغ ۲۸ هکتاری موقوفه زبیده بیگم فردو،باغ ۶۶ هکتاری چشمه‌علی و زمین زراعی ۵ هکتاری موقوفه فروهنده در بخش جعفریه از دیگر اقدامات این بنیاد در سنوات گذشته محسوب می‌شوند.

در حال حاضر چه تعداد پروژه در دست اجرا توسط این بنیاد وجود دارد؟

طبق برنامه سال ۹۵ بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم تعداد ۱۰ پروژه شامل ۹ طرح ساختمانی و یک پروژه کشاورزی در برنامه سال جاری پیش‌بینی‌شده است که پروژه‌های آپارتمان مسکونی بوستان ۳ و ۴،مجتمع تجاری و مسکونی فردوس،مجتمع تجاری و اداری بهارستان و مجتمع اقامتی تفرشی در مرحله ساخت و دو موقوفه میرباقر روحانی،مجتمع اقامتی همرنگ و مجتمع تجاری و اداری نگارستان در مرحله اخذ پروانه ساختمانی هستند.

طی سال‌های اخیر مجموع زیربنای پروژه‌های احداث‌شده و هزینه‌های انجام‌شده چه مقدار بوده است؟

در سال‌های اخیر درمجموع بالغ‌بر ۷۰ هزار مترمربع انواع پروژه‌های مسکونی،تجاری،فرهنگی، آموزشی و مذهبی توسط بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم احداث‌شده است همچنین هزینه کرد مالی در پروژه‌های احداث‌شده توسط این موسسه طی پنج سال اخیر مبلغی بالغ‌بر ۳۵۰ میلیارد ریال بوده است.

چه برنامه‌هایی برای سال‌های آتی دارید؟

این بنیاد احداث هتل‌های ۳ و ۴ و ۵ ستاره را در زمین‌های ۲۰۱۸ متری و ۹۰۰ متری موقوفه جهانگیرخان و زمین ۲۲۰۰ متری موقوفه جمروسعد در برنامه سال‌های آتی گنجانده و برای جذب سرمایه‌گذار و مشارکت آمادگی لازم را دارد همچنین اجرای مجتمع‌های اقامتی آب‌انبار قاضی واقع در خیابان چهارمردان و مجتمع اقامتی قائم واقع در بر رینگ جمکران را در دستور کار قرار داده است.

منابع تأمین مالی اجرای پروژه‌ها از چه طریق تأمین می‌شوند؟

هزینه‌های ستادی و احداث پروژه‌های این بنیاد صرفاً از طریق فروش واحدهای تجاری و مسکونی پروژه‌های تملک اعیان و مشارکتی و نیز دریافت حق مدیریت طرح و پیمان پروژه‌ها تأمین می‌شود و هیچ‌گونه بودجه‌ای از هیچ‌یک از سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه دریافت نمی‌کند.

آیا بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم صرفاً در زمینه اجرای پروژه‌ها فعالیت می‌کند؟

خیر، طراحی،مدیریت طرح پروژه‌ها و تهیه امکان‌سنجی و توجیه اقتصادی طرح‌ها از دیگر فعالیت‌های قابل انجام توسط این بنیاد هستند.
بنیاد توسعه و عمران موقوفات استان قم طبق رسالت خود در راستای آبادانی و احیای موقوفات از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نمی‌کند همچنین این بنیاد تجربه موفقی در زمینه مشارکت با موقوفات غیرمتصرفی دارد و آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری و مشارکت با موقوفات غیرمتصرفی اعلام می‌دارد.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :