کدخبر : 16375 |

امام زاده هاشم زیارتگاهی در بلندترین نقطه ی کوه موشا


امامزاده هاشم (ع) در بلندترین نقطه ی کوه موشا واقع است و یازده قرن میعادگاه معنوی مردم منطقه دماوند است.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از دماوند،جاده تهران – آمل یک مشخصه مذهبی داره که زیارتگاه ، استراحتگاه و مرکز خرید جاده به حساب میاد. این بنای معروف در ارتفاعات مشرف به دماوند قرار گرفته. طبق اسناد تاریخی بنای امامزاده هاشم در کنار کاروانسرایی واقع شده بود که در قرن اخیر از میان رفته و به جای آن صحن امامزاده گسترش یافته.

موقعیت جغرافیایی گردنه ی امامزاده هاشم (ع)

گردنه ی امامزاده هاشم (ع) در بلندترین نقطه ی کوه موشا، در ضلع شمال غربی ۷ کیلومتری شهر دماوند، بخش رودهن در دهستان آبعلی در جاده هراز درارتفاع ۲۷۵۰ متری از سطح دریا مشرف به شهر دماوند و مشا، در ۶۰ کیلومتری  استان تهران واقع شده است. این گردنه مابین مشا و پلور در موقعیت کیلومتر ۶۰ جاده هراز بر سر راه تهران به آمل واقع شده و مرز استان تهران به مازندران محسوب شده و این دو استان را از یکدیگر جدا می سازد.

تنها اثر تاریخی در این گردنه بقعه ی تاریخی معروف به امامزاده هاشم (ع) و یک کاروانسرا از دوره صفویه است که در فهرست آثار تاریخی به شماره   ۶۱۷در تاریخ ۲۳/۱۲/۱۳۴۵ جزو آثار تاریخی شهرستان دماوند، استان تهران به ثبت ملی رسیده است.

بقعه ی امامزاده هاشم (ع) مقبره ای دارد که به نام امامزاده هاشم (ع) معروف است. این مقبره را متعلق به هاشم (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) می دانند. هاشم بن حسن بن یحیی بن حسین بن طباطبا بن ابراهیم بن اسماعیل بن  ابراهیم بن حسن مثنی بن حسن مجتبی بن علی ابن ابیطالب (ع).
در منابع آمده است که حسن بن یحیی چهارده فرزند به نام های محمد، احمد،محمود، یعقوب، یونس، یونی، حارث، هادی، هاشم، طیب، جمشید، مرتضی، مصطفی وابوتراب داشتند.

این فرزندان در زمان عبدالملک بن مروان از بغداد رو به سوی ایران نهادندو در راه رسیدن به مرو و به قصد پیوستن به حضرت علی بن موسی الرضا (ع)بعضی از ایشان به سوی ورامین و بعضی به کوهپایه دماوند رفتند. سه تن از
ایشان به نامهای حارث و هادی و هاشم (ع) از دماوند گذشتند و به روستای موشا رسیدند. دو تن از آنان به نام های حارث و هادی (ع) توسط دشمنان درروستای موشا شهید شدند و در موشا دفن شدند و اکنون بقعه ی زیارتی بنام«دوبرار» در روستای موشا بیانگر همین موضوع است. اما هاشم (ع) که جراحت وزخم زیادی دیده بودند از دست دشمنان فرار کرده، وقتی که به گردنه ی موشا رسید از شدت جراحت شهید شدند و در همان گردنه ایشان را دفن کردند.اکنون مقبره ی ایشان که با هشت نسل نسب شان به امام حسن مجتبی (ع) می رسد،زیارتگاه بسیاری از مشتاقان آن حضرت است.

روایت است که امامزاده هاشم (ع) وقتی که جراحت دیده بودند به گردنه ی موشا می رسند، جایی در کنار چشمه که زانو زده بودند تا از آب آن بنوشند به «گردزانو» معروف شده بود و هر ساله در گذشته های نه چندان دور مردم دماوند و موشا با مراسم سینه زنی و عزاداری تا آن مکان رفته و مراسمی برگزار می کردند.

در دفتر اسناد و مدارک سازمان حج و اوقاف و امور خیریه، بقعه ی زیارتگاهی امامزاده هاشم (ع) طبق اسناد اوقاف سند مالکیت ششدانگ بقعه مبارکه اممزاده هاشم (ع) و  اراضی متصل به آن به مساحت شصت و چهار هزار و هفتصد و پنجاه و یک متر و سی سانتی متر پلاک ۲۹۷۵ فرعی از سنگ ۵۶ اصلی واقع درقریه مشاء حوزه ثبتی دماوند ذیل ثبت صفحه شماره ۴۵۹۶ تحویل یکی از اعضا هیئت مدیره شده است و سند مالکیت ششدانگ یک قطعه زمین مشتمل بر مهمانخانه و هتل و اراضی متصل به آن به مساحت چهل و چهار هزار و پانصد و شصت مترمربع صفحه ۱۶۵ دفتر ۳۴۱ به نام اداره اوقاف و امور خیریه دماوند ثبت و صادر شده و سند مالکیت ششدانگ یک قطعه زمین شامل گورستان و محل منبع سوخت و اتاق متصل به آن به مساحت هفتاد و سه هزار و صد و چهل و دو مترمربع پلاک ۲۹۷۷ فرعی از سنگ ۵۶ اصلی واقع در قریه مشا حوزه ثبتی دماوند ذیل ثبت صفحه ۱۶۸ دفتر ۳۴۱ به نام اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در تاریخ ۱۰/۸/۱۳۷۷ ثبت و صادر شده و به شرح توضیحات فوق تحویل اداره اوقاف شهرستان دماوند شده است.

نکته ی قابل توجه این است قریه مشا جزء حوزه ثبتی شهرستان دماوند از آغاز تشکیل سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور بوده و اینکه در زمان شروع ثبت عمومی اداره ثبت و اسناد املاک شهرستان دماوند که از سال ۱۳۱۰ هجری شمسی به تعداد هشت منطقه قطعه بندی گردیده است که سنگ ۵۳ اصلی قریه مشا جزء قطعه اول شهرستان دماوند قرار گرفته است. بدیهی است که امامزاده هاشم (ع) و اطراف آن در حوزه مالکیتی شهرستان دماوند قرار می گیرد و در این موضوع هیج جای شک و شبهه ای باقی نمی گذارد. بنابراین طبیعی است که تمامی کارهای اجرایی در حوزه امامزاده هاشم (ع) به اداره اوقاف و امور خیریه دماوند بازگردد. در همین راستا تمامی تعمیرات و تغییرات و الحاقات و ساخت و سازها و همه امور امامزاده هاشم (ع) برعهده اداره اوقاف و امور خیریه دماوند بوده و اکنون نیز ادامه دارد.

در تمامی کتاب های جغرافیایی ایران گردنه امامزاده هاشم (ع) جزو محدوده های دماوند و شمال تهران معرفی شده است به عنوان نمونه در کتاب جغرافیای مفصل ایران و در دایره المعارف جغرافیایی که سوی سازمان جغرافیایی ایران چاپ و منتشر شده است، گردنه ی امامزاده هاشم (ع) را جزو حوزه جغرافیایی دماوند ثبت کرده اند. در فرهنگ های جغرافیایی که از سوی سازمان جغرافیایی چاپ و منتشر شده به عنوان نمونه در فرهنگ جغرافیایی (آبادیها) جلد اول استان مرکزی که در سال ۱۳۳۵ شمسی از سوی سازمان جغرافیایی کشور چاپ شده این گردنه در محدوده جغرافیایی دماوند ذکر شده است. در فرهنگ جغرافیایی آبادیها جلد ۳۸ که از سوی سازمان جغرافیایی کشور منتشر شده است گردنه ی امامزاده هاشم (ع) جزو دهستان آبعلی شهرستان دماوند معرفی شده است.

لازم به ذکر است که گردنه ی امامزاده هاشم (ع) با توجه به سابقه ی تاریخی آن همیشه جزو حوزه جغرافیایی دماوند بوده و مرز بین استان تهران و مازندران محسوب شده و این نکته حتی از نظر کارشناسان سازمان جغرافیایی و سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری دور نمانده و در کتابهای تالیفی خود از آن به عنوان محدوده جغرافیایی دماوند از استان تهران یاد کرده اند به عنوان نمونه در کتاب «اطلس ملی ایران، حمل و نقل» گردنه ی
امامزاده هاشم (ع) را جزو محور تهران شناخته و معرفی نموده است. این نکته حتی در هنگام تالیف کتابی با عنوان «مسافت راههای کشور» که از سوی وزارت راه و ترابری منتشر گردیده مورد توجه بوده و این گردنه به عنوان محور تهران ثبت شده است.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهاستان تهرانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیدماونداخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :