کدخبر : 16351 |

۸موقوفه جدید در دماوند به ثبت رسید


رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان دماوند گفت: در یک سال گذشته یک زمین و ویلا در جیلارد، پنج موقوفه در گرمابسرد و یک موقوفه در جابان به موقوفه‌های شهرستان دماوند اضافه شده است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین احمد اشرفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بقاع نیوز در دماوند با اشاره به اهمیّت وقف اظهار داشت: وقف جزو سنت‌های حسنه و اصیل اسلامی است که همزمان با ابلاغ پیام اسلام توسط پیامبر ختمی مرتب حضرت محمد مصطفی(ص) در احادیث و روایات ضرورت آن به مسلمانان خاطرنشان شده است.همه مردم جامعه اسلامی به نوعی از موضوع وقف در زمینه‌های مختلف بهره‌مند هستند هم‌چنان که بسیاری از بیمارستان‌ها موقوفه هستند که انسان از ابتدای تولد با آن سروکار دارد.

وی با تاکید بر وقفی بودن بسیاری از مراکز درمانی و زیرساختی تصریح کرد:اکثر مراکز مهم درمانی و زیرساختی کشور وقف است که همه اینها نتیجه اساس، بنیان، فکر و اندیشه علمای اسلام، مردم متدین و خیرین نیک‌اندیش جامعه اسلامی می‌باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با اشاره به موقوفات این شهرستان در ماه محرم گفت: در ماه محرم امسال حدود ۵۰۰ میلیون تومان ازموقوفه‌ها به محلات شهرستان دماوند داده شد اما برخی مردم به دلیل بی‌اطلاعی قدردان این کمک‌ها نیستند.

اشرفی با بیان اینکه موقوفات احکام و قوانین خاص خود را دارند تأکید کرد: برخی از افراد می‌گویند اداره اوقاف، موقوفه‌ها را می‌فروشد و پولش را بالا می‌کشد و یا از اجاره‌ها برای مسائل غیرمربوطه استفاده می‌کند، درصورتی که چنین مطلبی صحت ندارد زیرا هر موقوفه دارای احکام و قوانین خاصی است که عموم افراد از آن‌ بی‌اطلاع هستند.

وی افزود: البته برخی از موقوفات در زمان قبل از انقلاب فروخته شده و  ۳۰سال است که اداره اوقاف در حال تلاش برای بازگرداندن این موقوفه‌هاست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند در مورد برنامه‌های اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند تصریح کرد: امامزاده هاشم شهرستان دماوند یکی از امامزادگان مهّم از نظر قطب فرهنگی در این شهرستان است که خدمات بسیار زیادی را نیز برای زائران و مسافران قرار داده است که حالت بین‌المللی دارد.

اشرفی ادامه داد: نذوراتی که در ضریح مبارک امامزاده هاشم جمع‌آوری می‌شود با نظارت مسئولان و هیئت امنا تقسیم‌بندی می‌شود، ۳۰ درصد امور فرهنگی امامزاده هاشم، ۲۰ درصد مدیریتی، ۴۰ درصد عمرانی، ۸ درصد اداره اوقاف و ۲ درصد باقیمانده در مسائل قرآنی خرج می‌شود.

وی اظهار داشت: در سال گذشته حدود دو میلیارد تومان خرج مسائل عمرانی امامزاده هاشم شهرستان دماوند برای ساخت سرویس بهداشتی، سالن، ۱۵باب مغازه تجاری و زائرسرا شد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه آسفالت این منطقه شده که برخی از درآمد خود امامزاده و مقدار دیگر وام گرفته شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند اضافه کرد: دمای امامزاده هاشم در شش ماه از سال حدود ۳۰ درجه زیر صفر است که زندگی در آن غیرممکن است، اما خادمان و کارکنان این امامزاده شبانه‌روز در حال خدمت به زائران هستند که تاکنون صحبتی از این افراد در جایی نشده است.

اشرفی در پایان خاطرنشان کرد: یک زمین و ویلا در جیلارد، پنج موقوفه در گرمابسرد و یک موقوفه در جابان به تازگی به موقوفه‌های شهرستان دماوند اضافه شده است.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :