کدخبر : 16340 |

غنای هنر اسلامی ایرانی دربقاع متبرکه و توجه جهانگردان غربی


آشنایی با آیین و رفتارهای مذهبی مسلمانان به عنوان یکی از بزرگترین ادیان الهی و غنای هنر اسلامی ایرانی در بقاع متبرکه توجه جهانگردان غربی را به خود معطوف ساخته است

به گزارش بقاع نیوز، فاطمه دانش یزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: آن چه در دهه اخیر بیش از گذشته، توجه جهانگردان غربی را به خود معطوف ساخته، آشنایی با آیین و رفتارهای مذهبی مسلمانان و بازدید از اماکن مذهبی آنان در نقاط مختلف جهان است.

وی افزود: مشاهده آداب و سنن اسلامی که به عنوان یکی از بزرگترین ادیان الهی محسوب می شود، در اماکن مذهبی مسلمانان یعنی مساجد، بارگاه ها و امامزاده ها همواره مورد توجه توریست ها بوده است.
وی تصریح کرد: هنر اسلامی ایرانی را خصوصاً در ساخت مساجد جامع هر شهر با مشاهده ایوان ها، رواق ها، مقرنس ها، مناره های مرتفع آن، گنبدهای وسیع و کاشی کاری های هفت رنگ و زیبایی که سطوح بیرونی آنها را مانند فرش زیبایی مفروش ساخته است، در استان دارالعباده یزد به سهولت می توان مشاهده نمود.
وی با بیان اینکه غنای معماری بقاع متبرکه را می توان در زیبایی کتیبه ها که با خطوط گوناگون و منحصر به فرد تمدن اسلامی مزین شده است مشاهده کرد، گفت: شاهکار این هنرمندی را می توان در مسجد جامع یزد نظاره گر بود که با شکوه و جلال هنری و مهندسی ایرانی ساخته شده و همه ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.
وی خاطرنشان کرد: آیینه کاری داخلی ضریح های متبرک از هنر ویژه امامزاده ها است که گردشگران خارجی را شیفته خود ساخته است.
دانش یزدی اظهار کرد: جاذبه های توریسم مذهبی استان یزد نیاز به ساماندهی و معرفی بیشتر به گردشگران خارجی دارد، چرا که ظرفیت ها که فرهنگ ها و مذاهب گوناگون را در خود جای داده، در نوع خود کم نظیر است.
دانش یزدی افزود: آن چه هنگام ورود گردشگران خارجی به اماکن مذهبی ما مشهود است، خوشرویی و میهمان نوازی اکثر هیات امنا و خدام زحمت کش است که حاکی از ذات روحیه میهمان دوستی آنهاست و عموم گردشگران نیز به سهولت می توانند به مساجد و اماکن مذهبی وارد شوند و با عظمت روحانی و فضای معنوی آن از نزدیک آشنا شوند.
وی اظهار کرد: ثبت برخی از مراسم مذهبی یزد در فهرست ملی آثار ناملموس از جمله اقدامات مثبتی است که توسط این اداره کل انجام پذیرفته است و موجب آشنایی بیشتر مردم و گردشگران و همچنین زنده نگه داشتن این مراسم می شود.
انتهای پیام/
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :