کدخبر : 16237 |

آستان مقدس احمدبن موسی مبرقع(ع) مروارید خانه های تاریخی کاشان


یکی از محله‌های قدیمی کاشان که امروزه بواسطه‌ی وجود خانه های تاریخی، قدمت آن برملاگشته، محله‌ی سلطان امیر احمد مدفن مبارک امامزاده عظیم الشان حضرت احمدبن موسی المبرقع(ع) می‌باشد.

galleri-100

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از کاشان، همانگونه که از اسمش پیداست، وجود زیارتگاه معنوی امامزاده ابوالمکارم احمد، محوریت منطقه‌ی تاریخی کاشان شده و به عبارتی دیگر بقعه‌ی سلطان امیر احمد، از مراکز معنوی قدیمی کاشان بوده و به قول صاحب کتاب قُم نامه، زیارتگاه سلطان امیر احمد(ع)محل رجوع حاجتمندان  و شفاء‌ اهل درد است.

بنابر قول مشهور و نظر بعضی از علماء‌کاشان وآنچه که نقل شفاهی را تأیید می‌کند، نسب این امامزاده به این صورت است:

ابوالمکارم، ابوعبدالله، سلطان امیر احمد بن موسی المبرقع بن امام جواد(ع).

امامزاده سلطان امیر احمد(ع)جدّ سادات رضوی، برقعی، امام، صالحی فاطمی و غیره می‌باشد و فرزندان این امام زاده، سادات بزرگواری هستند که دراکثر مناطق مسلمان نشین دنیا همچون، هند، پاکستان، کشمیر، خراسان، قم، کاشان زندگی می‌کنند.

پدر سلطان امیر احمد، ‌به سال ۲۵۶هـ ق وارد قم و بهدلیل مخالفت حاکم قم، وارد کاشان شده و مورد استقبال مردم و فرماندار وقت به نام احمد بن عبدالعزیز ابن ابی دلف عجلی قرار می‌گیرد.و فرمانداری برای هدایا و ماهیانه قرار می‌دهد که پس از مدتی پافشاری مردم قم و پشیمان شدن حاکم آن، با وساطت بزرگان قم، موسی المبرقع، به قم بازگردانده می‌شود و به فرموده‌ی مرحوم آیت الله العظمی سید محمد حسین رضوی و با اصرار مردم کاشان، سید موسی مبرقع فرزند خود را احمد در کاشان به جهت تبلیغ می‌گذارد.

امروزه در منطقه‌ی کاشان و حومه، سادات بسیاری هستند که با توجه به شجرنامه‌ای که دارند، از نسل امامزاده سلطان امیر احمد می‌باشند. حرم مطهر این امامزاده والامقام علاوه بر مرکز رفع نیاز حاجتمندان و محلّ آشکار شدن ارادت مؤمنان به ساحت اهل بیت k، مورد توجه علمای شهر نیز بوده است.

حرم مطهر امام زاده محل دفن مؤمنین و سادات به خصوص بعضی از علماء و روحانیون بوده و در نگاهی وسیع تر، چشم و چراغ منطقه و محلّه می‌باشد.صحن مطهر امام زاده بدون سقف بوده و در اطرافش غرفه هایی می‌باشد و در وسط صحن قبر عالم جلیل‌القدر مرحوم آیت الله سید خلیل الله فقیه، به چشم می‌خورد.

ابتدای صحن، آب انباری وجود دارد و مسجدی به نام مسجد علی که معماری سنتی داشته و راهروی به خانه‌ی طباطبایی ها.پس از صحن آستان، ایوانی است که در دست راست آن صورت محراب و در مقابل درب ورودی به حرمف‌یک شبکه فولادی شبیه پنجره فولاد مشهد الرضا(ع)به چشم می‌خورد.

در کنار ایوان و صحن، کوچه‌ی باریکی است معروف به کوچه زیارت که درآن خانه شاعره سپیده کاشانی قرار دارد.داخل ایوان حرم کتیبه‌ی نادعلیاً‌که قدمت چندین قرن دارد به چشم می‌خورد و چندین قبر به خصوص قبر سه نفر از روحانیون و علماء.

حرم مطهر امام زاده سلطان امیر احمد دارای دوگلدسته و یک گنبد مخروطی شکل می‌باشد.ابتدای حرم، ‌ضریح مطهر امامزاده قرار دارد و دور تا دور ان چندین رواق و شبستان می‌باشد و دراین حرم صورت قبرهایی به شکل سنگ و یا کاشی رنگی وچند قندیل قدیمی، ‌مشاهده می‌شود.

آثار موجود در آستان مقدس امامزاده سلطان امیر احمد مربوط به قرن نه وماقبل آن می‌باشد به خصوص که دربهای قدیمی حرم مطهر که چوبی بوده و عبارت برجسته روی آن حک شده، درحرم بصورت نمادین نگه داری می‌شود.

امامزاده ابوالمکارم احمد(ع) نماد کرامت جوادی و رضوی بوده که تکریم و احترام به آن علاوه بر اجر اخروی، تکریم سادات جلیل القدر از نسل امامزاده نیز می‌باشد.

در طول سال به مناسبتهای مختلف، مراسم مذهبی فرهنگی دراستان بوسیله‌ی مرکز فرهنگی آستان برگزار می‌گردد. به خصوص در ایام محرم و صفر و ماه مبارک رمضان

مسلم محمودزاده باریکرسفی-خبرنگار بقاع نیوز-کاشان

مربوطه به : آخرین عناویناصفهانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیکاشاناخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :