کدخبر : 16170 |

برگزاری پنجمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری


برگزاری جشنواره وقف چشمه همیشه جاری در خراسان شمالی در قالب‌های داستان کوتاه، داستانک، نثر ادبی، خاطره و شعر در بجنورد

اقدام سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص جهت دهی به مولفه وقف با رویکرد رفع نیازهای جامعه و استفاده از ظرفیت هنر جهت آشنایی جامعه با وقف و جهت دهی آن اقدام ارزشمندی است که تلاش و کوشش بیشتری را می طلبد .

در خصوص تبین وقف در ماده ۵۵ منظور قانون مدنى آمئده است . وقف عبارت است از این که عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود، منظور از حبس نمودن عین مال نگاه داشتن عین مال از نقل و انتقال ، و همچنین ، از تصرفاتى که موجب تلف عین گردد زیرا مقصود از وقف ، انتفاع همیشگى موقوف علیهم ، از مال موقوفه است ، و بدین جهت هم آن را وقف گفته اند . منظور از تسبیل منافع ، واگذارى منافح در راه خداوند، و امور خیریه و اجتماعى میباشد.

هر چند وجود مراکز درمانی ، آموزشی ، قنات ها و … از گذشته دور گویای توجه واقفان به نیازهای جامعه بوده است . اما ؛ عموم نگاه و توجه واقفان به بزرگداشت معصومین و خصوصا عزاداری سید وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسن (ع) بوده است . نکته ای که در خصوص وقف لازم است مورد توجه قرار گیرد ضرورت الزام به نیت واقف در بهره برداری از موقوفه است بدین معنی که نیت واقف در ابتدا هر چه باشد تا آخر باید به همان نیت از مال وقفی بهره گرفت و لذا به نظر می رسد با توجه به نیازهای جدید درجامعه ، آگاهی نسبی از نیازها جامعه ، موجب بهره مندی بیشتر از موقوفات خواهد شد ولازم است کسانی که می‌خواهند وارد حوزه وقف شوند و یک باقیات و صالحات از خود به جای بگذارند بهتر است به نیاز امروز جامعه اسلامی در هر منطقه توجه کنند

اقدام سازمان اوقاف و امور خیریه طی چند سال گذشته در خصوص جهت دهی به مولفه وقف با رویکرد رفع نیازهای جامعه و استفاده از هنر داستان نویسی ، بهره گیری از ظرفیت های نهفته در نثر ادبی، خاطره و شعر جهت آشنایی جامعه با وقف و جهت دهی آن اقدام ارزشمندی است که تلاش و کوشش بیشتری را می طلبد .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با هدف توجه دادن واقفان به سمت نیازهای روز جامعه در گفتگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه استان کرمان به شدت نیازمند وقف در حوزه بهداشت و درمان است گفت : بهتر است واقفان با توجه به نیاز روز استان در حوزه بهداشت و درمان، علم و فناوری، توسعه حوزه‌های علمیه و امور اجتماعی مردم وقف کنند. ( تسنیم ۹و۸/ ۹۵)

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد در راستای بهره گیری از هنر وادبیات در خصوص توسعه وقف وجهت دهی به اقدام واقفان به خبرنگار فارس گفت.: جشنواره وقف چشمه همیشه جاری در خراسان شمالی در قالب‌های داستان کوتاه، داستانک، نثر ادبی، خاطره و شعر برگزار می‌شود . وی بیان داشت: محورهای این جشنواره وقف و قرآن، وقف و هنر دینی، وقف و توسعه آموزش عالی، وقف و سلامت، وقف و اقتصاد مقاومتی، وقف و حوزه‌های علمیه است. ( فارس ، ۲۸و۹و۹۵)
عموم افراد برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره واقع در اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی ارسال کنند که آثار برگزیده این جشنواره تا ۲۰ اسفندماه انتخاب و در مراسمی از صاحبان آثار برتر تجلیل به عمل خواهد آمد.
اتنهای ییام/

مربوطه به : اخبار ویژهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :