کدخبر : 16150 |

تکریم امام زادگان ، مسولیت سازمانی اوقاف و امور خیریه و وظیفه همگانی


تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ” بقاع متبرکه باید ملجا و پناه مردم و به قطب فرهنگی کشور تبدیل شوند . ” رسالتی است که مسولیت خطیر آن در درجه اول متوجه سازمان اوقاف امور خیریه می باشد و سپس همکاری وهمراهی همگانی را می طلبد .

امام زادگان مصداق عینی اهل بیت در جای جای جهان
به قلم سردبیر بقاع نیوز:از جمله روایاتی که پیغمبر اکرم «صلی الله علیه و آله و سلم» در هر فرصتی برای مردم بیان می فرمودند و در مدت بیست و سه سال رسالت، مخصوصاً در ده سالی که در مدینه بودند، شاید بیش از هزار مرتبه متذکّر آن شده اند، روایت ثقلین می باشد. لذا به عقیدۀ شیعه و سنی ، روایت ثقلین از متواترات است. … آن حضرت در آخرین روزهای حیات مبارک خویش برای بیان همین روایت شریف به مسجد آمدند و به اندازه ای حال ایشان بد بود که نمی توانستند راه بروند، لذا زیر بغل‌هایشان را گرفته بودند و کشان کشان به مسجد آمدند. چون قادر به ایستاده نماز خواندن نبودند، نماز را نشسته خواندند. بعد از نماز روی پله اول منبر نشستند و روایت ثقلین را خواندند.
إِنِّی قَدْ تَرَکْتُ فِیکُمْ أَمْرَیْنِ لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِی مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی فَإِنَّ اللَّطِیفَ الْخَبِیرَ قَدْ عَهِدَ إِلَیَّ أَنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ کَهَاتَیْنِ‌ ـ وَ جَمَعَ بَیْنَ مُسَبِّحَتَیْهِ ـ وَ لَا أَقُولُ کَهَاتَیْنِ ـ وَ جَمَعَ بَیْنَ الْمُسَبِّحَهِ وَ الْوُسْطَى ـ فَتَسْبِقَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَى فَتَمَسَّکُوا بِهِمَا لَا تَزِلُّوا وَ لَا تَضِلُّوا وَ لَا تَقَدَّمُوهُمْ فَتَضِلُّوا
من همانا دو چیز در میان شما می‌گذارم که پس از من هرگز گمراه نشوید، مادامى که به آن دو چنگ زنید، کتاب خدا، و عترتم که اهل بیت و خاندان من‌اند؛ زیرا خداى لطیف و آگاه به من سفارش کرده که آن دو از هم جدا نشوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند، مانند این دو انگشت (که با هم برابرند) ـ و دو انگشت سبابه خود را به هم چسباند ـ و نمی‌گویم مانند این دو انگشت ـ و انگشت سبابه و وسطى را به هم چسباند ـ تا یکى بر دیگرى پیش باشد و جلو افتد. پس به هر دوى این‌ها چنگ زنید تا نلغزید و گمراه نشوید، و بر ایشان جلو نیفتید که گمراه می‌شوید. . ( آیت الله مظاهری ، وبلاگ کانون قرآن و عترت دانشگاه خلیج فارس بوشهر )

ایرانیان و تکریم امام زادگان
از همین رو است که پس ازتشرف ایرانیان به دین مبین اسلام ، با توجه به ارادت و علاقه نسبت به سلاله پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم و آل علی علیه السلام و خصوصا پس از واقعه جانکاه کربلا به دلیل سخت گیری های بنی امیه و بنی عباس و حاکمانی چون حجاج یوسف ثقفی ، منصور دوانیقی ، هارون الرشید و … که درکتب تاریخی نظیر مقانل الطالبین نمونه‌های فراوانی ذکر شده است ، بسیاری از فرزندان و نوادگان معصومین وطن و خانه خود را ترک کرده و به دلیل ارادت ایرانیان به اهل بیت ، روحیه عدالت خواهی و میهمان‌نوازی به ایران مهاجرت و پس از فوت یا شهادت مورد احترام مردم قرار می گرفتند که وجود قریب بالغ بر ۱۰ هزار و پانصد مقبره منتسب به امام زادگان در ایران گویای ین نکته است . ( ربیعی ، سخنگوی اوقاف(
توجه اقشار مختلف مردم مسلمان وبرخی از حاکمان کشورهای اسلامی ، خصوصا شیعیان به بقاع متبرکه و امامزادگان به عنوان سرمایه های ارزشمند معنوی و پشتوانه فکری و فرهنگی جامعه و ابراز ارادت به آنان حقیقتی است که وجود گنبد و بارگاه های ارزشمند ساخته شده بر مرقد امام زادگان گویای این واقعیت است .

ضرورت همراهی و همدلی همگانی با سازمان اوقاف چون گذشته
تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ” بقاع متبرکه باید ملجا و پناه مردم و به قطب فرهنگی کشور تبدیل شوند . ” رسالتی است که مسولیت خطیر آن در درجه اول متوجه سازمان اوقاف امور خیریه می باشد و سپس همکاری وهمراهی همگانی را می طلبد که در این خصوص حجت الاسلام محمدی درافتتاحیه کنگره ملی امامزادگان در بیرجند با اشاره به اینکه ” ما وظیفه داریم طبق وصیت پیامبر(ص) مودت به اهل بیت(ع) را به صورت عملی اظهار کنیم و لزوم توجه به بعد عمرانی و فرهنگی امام زادگان و تاکید بر این واقعیت که در این راستا حرکت جدی در کشور به وجود آمده اما هنوز کافی نیست ” فرمودند . ” امام زادگان تنها مربوط به اوقاف نیست و همه باید دست به دست هم بدهیم تا این بقاع متبرکه را آباد کنیم تا همه مردم به خصوص نسل جوان بتواند از این ظرفیت استفاده کنند. ” ( حجت الاسلام محمدی ، خبرگزاری مهر ۱۴مهر ۹۴).
انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار ویژهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :