کدخبر : 16019 |

وجوهات وقف شده برای عمران و آبادانی حرم ها را نمی‌توان به مبلغان داد


آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه نمی‌توان موقوفات یک بقعه متبرکه را برای بقعه‌ای دیگر بکار گرفت گفت: حتی در مورد یک بقعه باید به نیت واقف توجه داشت و به عنوان مثال اگر برای عمران و آبادانی آن حرم وقفی صورت گرفته، نمی‌توان وجوهات مربوط به آن را به مبلغان داد.

آیت الله نوری همدانیبه گزارش بقاع نیوز،آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی پنجشنبه در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه کار این سازمان بسیار مهم و دارای تاثیرات فراوانی است اظهار کرد: در قرآن کریم آیاتی در مورد وقف وجود دارد و بعد از نزول این آیات بود که مسلمانان نسبت به این سنت حسنه اقدام کردند.

وی افزود: وقف دارای آثار و برکات خاصی است و باید نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشت.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هر امتی در روز قیامت به واسطه کتابشان شناخته می‌شوند گفت: در آن روز هر کس نامه اعمالش را به همراه خواهد داشت و علاوه بر این، کتابی در مورد آثار ماندگار وجود دارد، برخی از آنچه را انسان در زمان حیات انجام داده که وقف یکی از آنهاست، حتی بعد از مرگ در آن کتاب نوشته می‌شوند.

طبق نیت واقفان عمل شود

وی ادامه داد: عمل بر اساس نیت واقفان مطابق آنچه دقیقا خواسته آنها بوده لازم و ضروری است؛ کیفیت نیت‌ها متفاوت است و در دوره‌های مختلف، گوناگونی فراوانی داشته است که باید مطابق همان عمل شود البته در هر دوره، وقف باید بر اساس اقتضائات و نیازهای روز جامعه باشد.

آیت‌الله نوری همدانی بسط و گسترش اسلام و بیداری اسلامی را یکی از نیازهای اساسی جامعه جهانی دانست و تصریح کرد: پیاده‌روی اربعین و لزوم حضور گسترده‌تر مردم در این اجتماع عظیم انسانی که قدرت اسلام را به دنیا نشان می‌دهد، از دیگر نیازهاست که وقف در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم رساندن پیام انقلاب به همه مردم جهان را یکی دیگر از نیازهای کنونی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید نسبت به این مسائل اطلاع‌رسانی و روشن‌گری و واقفان را در مورد لزوم این مسائل آگاه کرد.

وقف مصداق بخشش در راه خدا

وی با بیان اینکه تبلیغ وقف و احصاء و معرفی نیت‌های مورد نیاز برای وقف در دوران کنونی، تاثیر فراوانی در جامعه خواهد داشت گفت: سه چیز سبب می‌شود انسان در برابر خداوند محبوب باشد، دین و تقوا، تواضع و بذل و بخشش این سه مورد هستند و وقف از مصادیق بذل و بخشش در راه خداست.

آیت‌الله نوری همدانی نیت خالص در انجام هر کاری را سبب برکت و موفقیت دانست و تصریح کرد: مدیران سازمان اوقاف باید با خلوص نیت وارد میدان شوند و در حراست از موقوفات کوشا باشند.

در چه شرایطی می توان موقوفه را فروخت و مکان دیگری تهیه کرد؟

این مرجع تقلید افزود: ممکن است گاهی شکل وقف تغییر یابد بنابراین می‌توان موقوفه را فروخت و مشابه آن را در جایی دیگر و بر اساس همان نیت خریداری کرد و به مصرف رساند؛ همچنین حفظ و حراست از موقوفات در مقابل موقوفه‌خواران یکی دیگر از وظایف سازمان اوقاف است که به نحو احسن باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: موقوفات بسیاری در کشورمان وجود داشته که در طول دوره‌های مختلف تاریخی توسط برخی افراد تصرف شده بنابراین سازمان اوقاف باید این موقوفات را شناسایی کند.

نمی توان موقوفات یک بقعه را در بقعه ای دیگر بکار گرفت

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه نمی‌توان موقوفات یک بقعه متبرکه را برای بقعه‌ای دیگر بکار گرفت گفت: حتی در مورد یک بقعه باید به نیت واقف توجه داشت و به عنوان مثال اگر برای عمران و آبادانی آن حرم وقفی صورت گرفته، نمی‌توان وجوهات مربوط به آن را به مبلغان داد.

خبرنگار بقاع نیوز:امیرمحسن سلطان احمدی

مربوطه به : آخرین عناوین

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :