کدخبر : 15904 |

برگزاری «سوگواره صحنه» از ۴ لغایت ۷ آذر در رشت


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت با بیان اینکه همایش تئاتر عاشورایی «سوگواره صحنه» برای نخستین‌بار در شهرستان رشت برگزار می‌شود، عنوان کرد:‌ این همایش از ۴ لغایت ۷ آذرماه اجرا خواهد شد.

به گزارش بقاع نیوز به نقل از ایسنا منطقه گیلان، محمد حسن‌پور در نشست مطبوعاتی همایش تئاتر عاشورایی با نام «سوگواره صحنه» که در سالن دکتر رحمدل مجتمع خاتم‌الانبیاء(ص) رشت برگزار شد، از اصحاب رسانه خواست به صورت تخصصی وارد عرصه فرهنگ و هنر استان شوند و اظهار کرد: اصحاب رسانه می‌توانند به ویژه خبرنگاری تخصصی تئاتر را رونق ببخشند و با نگاه نقادانه به تئاتر به هنرمندان کمک کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت با تبیین رابطه هنر و دین، افزود: دین کارکردهای متفاوتی دارد و هنر یکی از این کارکردهاست. بعد از ورود اسلام به ایران، گیلان نقش بسزایی در پایه‌گذاری حکومت علویان داشته و بعد از ائمه(ع) اولین حکومت شیعی به دست آل بویه از گیلان پا گرفت.

وی عزاداری عاشورا، گردآوری صحیفه سجادیه، قرائت نهج‌‌البلاغه و بازسازی مساجد را از جمله اقدامات دیلمیان دانست و تصریح کرد: برای نخستین‌بار تعزیه توسط آل بویه اجرا شد و علت تعدد بقاع متبرکه این است که گیلان مامن آل علی و اهل بیت(ع) بوده است.

این مسئول فرهنگی اضافه کرد: مردم آزاداندیش گیلان زیر بار حکومت امویان و عباسیان نرفتند و پناه دادن به امامزادگان را به افتخاری برای خود مبدل ساختند.

حسن‌پور با بیان اینکه ایرانیان معماری گنبد و گلدسته مساجد را از کشورهای اسلامی گرفتند، گفت:‌ ایرانیان پایه‌گذار معماری اسلامی هستند، زیرا برای نخستین‌بار آیات الهی را با معماری به تصویر کشیدند لذا بنای تعزیه و نمایش دینی حتی موسیقی تعزیه نیز در ایران گذاشته شد.

وی گیلان را یکی از سردمداران تعزیه در کشور دانست و خاطرنشان کرد:‌ در شهرستان رشت خانواده‌هایی هستند که چندین نسل تعزیه‌خوان و تعزیه‌گردان بوده‌اند و تکایای قدیمی بسیاری در شهر رشت وجود دارد. با توجه به نگاه فرهنگی شهردار و شورای شهر رشت و ساخت پیاده‌راه فرهنگی خالی از لطف نیست که این تکایا احیا و تعزیه‌ و نمایش‌های مذهبی مورد نظر «سوگواره صحنه» در آنجا برگزار شود.

رئیس ارشاد اسلامی رشت برگزاری همایش تئاتر عاشورایی با عنوان «سوگواره صحنه» را ابتکار یکی از آموزشگاه‌های هنرهای نمایشی شهرستان رشت دانست و گفت: یکی از سیاست‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان استفاده از ظرفیت‌های مراکز فرهنگی و هنری تحت پوشش است لذا ایده و اجرای این سوگواره توسط هنرمندان آموزشگاه صحنه رشت صورت گرفته است.

حسن‌پور با بیان اینکه این همایش برای نخستین‌بار در شهرستان رشت برگزار می‌شود، عنوان کرد:‌ تاکنون ۱۶ اثر به دبیرخانه همایش رسیده و ۱۲ گروه آماده اجرا هستند که پس از بازبینی مجدد برای اجرا از ۴ لغایت ۷ آذرماه انتخاب خواهند شد.

وی در پایان خواستار همکاری سایر آموزشگاه‌ها در ایده و اجرای این همایش شد تا این ایده استانی شود و خاطرنشان کرد:‌ امسال دومین جشنواره فرهنگی و هنری فجر ۱۲ لفایت ۲۲ بهمن در مجتمع خاتم‌الانبیاء(ص) رشت برگزار خواهد شد.

مربوطه به : اخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :