کدخبر : 13453 |

هیاتی که بر «اندیشه» و «نظم» بنیان گذاشته شد + تصویر


«هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» که سال ۱۳۴۱ یعنی ۵۵ سال پیش توسط استاد حاج احمد محتشم نیا تاسیس شد، متفاوت ترین هیات مذهبی ای بوده که تاکنون دیده ایم و شاید بتوان نام «کلاس علمی- آموزشی-پژوهشی- معرفتی» بر آن نهاد.

سخن نخست خبرنگاربقاع نیوز
بعدازظهر یک روز معتدل و آفتابی در برگ ریزان سال ۱۳۹۵ با معرفی حضرت آیت الله حسینی مازندرانی جهت تهیه گزارش رهسپار هیاتی شدم که وصف متفاوت بودن آن را بارها شنیده بودم اما تاکنون توفیق حضور در آن را نداشتم.

همراه حضرت آیت الله سید رضا حسینی مازندرانی، فقیه مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و استاد اخلاق حوزه علمیه وارد محمدیه منتسب به حاج احمد محتشم نیا شدم و پس از استفاده از برنامه های «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» به گفت و گو با استاد حاج احمد محتشم نیا نشستم که مشروح آن در ادامه می آید.

مدیریت یک زورخانه
استاد حاج احمد محتشم نیا با اشاره به مدیریت خود در باشگاه سعدی تهران در سال ۱۳۳۲ (ش.ه) که در سال ۱۳۳۵ بر اثر فشار اقتصادی فروخته و تبدیل به انبار آبلیمو شاداب گردید، گفت: رویکرد من در این باشگاه و در واقع زورخانه، محبت و احترام متقابل و تشکیل هیات علمی ورزشی عیاران «ورزش با فرهنگ و هنر» «ادب نشانه ضعف نیست» بود. به همین دلیل این باشگاه محل رفت و آمد بسیاری از بزرگان، پهلوانان و قهرمانان مشهور شد.
وی تصریح کرد: باشگاه سعدی تهران، بین چهارراه مولوی و میدان قیام، ایستگاه ستون سنگی واقع بود و حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن طباطبایی، امام جماعت «مسجد سید ولی» بازار تهران و قهرمان رشته سنگ ایران بر فعالیت این باشگاه (زورخانه) نظارت می کرد.

حضور پهلوانان برجسته در باشگاه سعدی
بنیانگزار «هیات علمی ورزشی عیاران» خاطرنشان کرد: پهلوانان مشهور کشور مانند پهلوان اکبر حسن خانی، پهلوان اسماعیل قربانی، پهلوان مصطفی طوسی، پهلوان شهید غلامرضا تختی، پهلوان عباس فرهومند، پهلوان محمد سرپلی و برخی دیگر از پهلوانانان برجسته در باشگاه سعدی حاضر می شدند.
همچنین پیشکسوتانی مانند احمد توانگر، عباس مختار، عبدالحسین مسگر، رضا برفی، سید قراب و حسن سحرخیز نیز به باشگاه سعدی در رفت و آمد بودند و اصغر خرده فروش، مرشد ثابت این باشگاه بود.

این پیرغلام اهل بیت(ع) افزود: چندسالی نگذشت که پایه گذاران و مدیران بسیاری از هیات های مطرح از من برای حضور در مجالسشان دعوت می کردند و این موضوع، سوالی در ذهنم ایجاد کرد «دلیل این همه دعوت از من با وجود سن کم چیست؟». با اندکی تدبر و اندیشه دریافتم که شهرت و جمعیت فراوان همراهانم، دلیل این موضوع است. بنابراین پا بر خواهش های نفسانی گذاشته و بسیاری از این دعوت ها را رد می کردم زیرا حضور در هیات باید برای کسب رضای خدا و برپایه اندیشه ورزی باشد.

پایه گذاری مبتکرانه هیاتی با رویکرد تعمیق باورهای مذهبی
بنیانگزار هیات علمی خاطرنشان کرد: سال ۱۳۴۱ با رویکرد افزایش اطلاعات دینی و تعمیق باورهای مذهبی مردم، «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» را پایه گذاری کردم. این موضوع از همان ابتدا تعجب ها را برانگیخت که اولا چگونه جوانی کراواتی چنین هیاتی راه اندازی کرده است؟ ثانیا چرا ساختار و برنامه های هیات متفاوت است و از برنامه های رایج سایر هیات ها خبری نیست؟
حاج احمد محتشم نیا اضافه کرد: همه کارهایم در «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» تازه، خلاقانه و آموزنده بوده و است زیرا اولا با چاپ کارت دعوتی مخصوص، جمعی از فرهیختگان و اهل دانش و فضل و ادب به جلسات هیات دعوت می شوند. ثانیا از مدعوین تقاضا می شود از آوردن کودکان اعم از اطفال یا افرادی که رفتار و گفتاری مانند کودکان دارند، دوری ورزند. ثالثا مصرف سیگار که آن زمان در هیات ها رایج بود و امروزه نیز در برخی مجالس سوگواری رایج است، ممنوع بوده است. رابعا مخاطبان با مطالب علمی و پژوهشی با محوریت آموزه های قرآن و عترت آشنا می شوند. خامسا در پایان هر جلسه، یک سوال مطرح گردیده و در آغاز جلسه بعد، پاسخ آن از حاضران پرسیده و درباره آن بحث و گفت و گو می شود که به پاسخ صحیح جایزه ای درخور تقدیم می شود. “سوال علمی باعث اندیشیدن می گردد” چرا که در اسلام یک ساعت تفکر بیش از هفتاد سال عبادت بدون تفکر ارزش دارد.

شبهاتی که امام خمینی (ره) پاسخ دادند
این پیرغلام اهل بیت(ع) تصریح کرد: زمانی که برخی شبهات و سوالات درباره عدم استفاده از سیگار و حضور دانشجویان و استفاده از صندلی و تریبون سخنرانی در «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» سوال شد، موضوع را با حاج آقا روح الله در میان گذاشتیم که ایشان فرمودند کراوات جزو البسه است و زنار نیست ولی از نظر تقلید از خارجی مورد نکوهش است. ضمنا حضور دانشجویان و فرهیختگان در مجالس روضه و سوگواری اهل بیت (ع) بسیار تحسین برانگیز است. استفاده از صندلی نیز مانعی ندارد و فرقی میان حضور ایستاده یا نشسته در مجالس منتسب به چهارده معصوم (ع) وجود ندارد.

بازداشت توسط ساواک
بنیانگزار و مسئول هیات علمی ادامه داد: شهرت هیات با کیفیتی که عرض شد و رویکرد تازه و کاملا علمی و پژوهشی آن و حضور دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه پلی تکنیک و بعضی افسران متدین شهربانی، موجب بروز تردیدهایی در حکومت شد و سرانجام بنده را در خرداد ماه سال ۱۳۴۲ دستگیر کردند. همچنین ساواک سال ۱۳۴۳ ورود جهان پهلوان غلامرضا تختی به این هیات را ممنوع و با حاج احمد محتشم نیا ممنوع الملاقات نمود.

کارت دعوت هیات علمی، سرشار از مطالب آموزنده است
حاج احمد محتشم نیا درباره کیفیت کارت دعوت «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)»، گفت: تنظیم این کارت دعوت به منظور افزایش تمرکز مدعوین در جلسات، گسترش آموزه های اسلام ناب محمدی (ص) و دوری از هرگونه بحث های سطحی و کم فایده است. چهار صفحه مطالب آموزنده مرتبط با موضوع و مناسبت جلسه در کارت دعوت قرار داده می شود تا اگر شخصی به هر دلیل فرصت حضور در هیات را نداشت، با قطره ای از اقیانوس آموزه ها و علوم قرآن و عترت آشنا شود.
این پیرغلام اهل بیت(ع) تصریح کرد: انگیزه، اهداف و خطوط فعالیت این هیات به دقت و روشنی در متن کارت دعوت بیان می شود تا فردی که عادت به حضور در برخی مجالس کم مایه و بدون محتوای علمی دارد، در جلسات این هیات حضور نیابد.
همچنین حاضران هنگام برگزاری برنامه های هیات علمی حق هیچگونه صحبت با دیگران، استفاده از گوشی تلفن همراه و سایر موارد مختل کننده آسایش و نظمِ هیات را ندارند.

درج زمان بندی دقیق برنامه های هیات در کارت دعوت
استاد حاج احمد محتشم نیا خاطرنشان کرد: تمام برنامه های هر جلسه مانند قرائت قرآن کریم، سخنرانی علمی، شعرخوانی شعرای برجسته ایران، سخنرانی پژوهشگرانه، پذیرایی و …، به دقت و با زمان بندی مشخص در کارت دعوت درج می شود تا هیچگاه زمان مردم هدر نرود.

گفت و گو درباره احادیث جعلی
بنیانگزار هیات علمی تصریح کرد: بحث های مهمی درباره احادیث جعلی در هر جلسه هیات بیان می شود تا حاضران فرهیخته با آسیب ها و انحرافات وارد شده در دین آشنا شوند.

استاد حاج احمد محتشم نیا گفت: معرفی یکی از اندیشمندان فرهیخته و محقق جهان که با دلایل عقلی و بر اساس پژوهش، دین اسلام را برگزیدند، برنامه مستمر و ثابت جلسات هیات علمی است.

استقبال گسترده علمای دینی، نویسندگان و پژوهشگران از «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)»
این پیرغلام اهل بیت(ع) در پایان بیان داشت: طرح موضوعات جالب و تازه علمی، معرفتی و اخلاقی در هر جلسه، مهم ترین دلیل استقبال روحانیون، استادان و دانشجویان دانشگاه ها و پژوهشگران و نویسندگان برجسته از این هیات است.

سخن آخر
کوتاه سخن اینکه، نام برخی از اعضای شرکت کننده در جلسات «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» مُعَرفِ کیفیت، جاذبه و امتیازات این هیات است. در ادامه نام برخی از شخصیت های برجسته حوزوی، دانشگاهی، پژوهشگران، شعرا و ادبیان می آید:
۱٫ پرفسور حسن سپهبان که در شش رشته در جهان، دارای عنوان پرفسوری و همچنین معاون اسبق وزارت نفت بودند.
۲٫ زنده یاد حضرت آیت الله مهدی حائری تهرانی؛ رییس دانشکده الهیات و امام جماعت مساجد «بازار» و «الغدیر».
۳٫ سرکار خانم طاهره صفارزاده، نویسنده هشتاد جلد کتاب علمی و مترجم قرآن کریم به زبان های انگیسی و فارسی و همچنین بانوی نمونه سال ۲۰۰۶ جهان.
۴٫ زنده یاد حضرت آیت الله صفدری، رییس دادسرای انتظامی قضات کل کشور.
۵٫ دکتر سیاوش آگاه، نویسنده هشتاد جلد کتاب پزشکی.
۶٫ حضرت آیت الله سید رضا حسینی مازندرانی، بنیانگزار و مسئول حوزه علمیه امام حسین (ع) شهرری.
۷٫ حجت الاسلام و المسلمین حاج ناصر کوه کمره ای، استاد حوزه و دانشگاه.
۸٫ حجت الاسلام و المسلمین حاج رضا اربابی فرد، کشاوز نمونه.
۹٫ دکتر علی مصطفوی، بنیانگزار بیمارستان الوند.
۱۰٫ جناب سرهنگ خسرو رمزگویان، رییس دانشکده افسری.
۱۱٫ جناب سرهنگ مسگرها، رییس شهربانی استان قم.
۱۲٫ جناب آقای موسوی آل طعمه، بزرگ خیرِ ایران.
۱۳٫ استاد حسان، دانشمند و شاعر گرانمایه و مولف ۱۴ جلد دیوان ادبی.
۱۴٫ حضرت آیت الله غیوری، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر ایران.
۱۵٫ جناب دکتر سید حمیدرضا میرعظیمی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران.

در ادامه تعدادی از تصاویر «هیات علمی پیروان مکتب حضرت محمد(ص)» و برخی اعضای محترم آن می آید.
%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b2%db%b9_%db%b2%db%b2%db%b1%db%b9%db%b3%db%b6
%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b2%db%b9_%db%b2%db%b2%db%b2%db%b0%db%b0%db%b9
%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b2%db%b9_%db%b2%db%b2%db%b3%db%b1%db%b5%db%b7
%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b2%db%b9_%db%b2%db%b2%db%b2%db%b4%db%b4%db%b7

مربوطه به : اخبار ویژهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :