کدخبر : 13437 |

ریشه های قرآنی و تاریخی دفاع از حرم / مدافعان حرم مانند «حنظه« در میدان نبرد حاضر می شوند


حجت الاسلام و المسلمین سیدناصر احمدی، عضو دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی گفت: قرآن کریم چراغ راه زندگی سعادتمند و با آرامش انسان ها و نجات از آسیب های اجتماعی و مفاسد اخلاقی، اجتماعی و سیاسی است.

«دفاع از حرم» ریشه در قرآن کریم دارد

حجت الاسلام و المسلمین سیدناصر احمدی در گفت و گو با خبرنگار بقاع نیوز گفت: حضور مسلمانان از کشورهای مختلف در سوریه برای دفاع از حریم امامت و ولایت به تاسی از کلام قرآن کریم و آموزه های اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

امام جماعت مسجد طوس تهران خاطرنشان کرد: مدافعان حرم از سراسر جهان از جمله ایران، افغانستان (لشکر فاطمیون)، پاکستان (تیپ زینبیون)، عراق و لبنان با شعار «هَیْهَاتَ مِنَّا الذِّلَّه» و «کلّنا عبّاسُکِ یا زینب» مجاهدانه و مخلصانه جان در مسیر ایمان و عقیده گذاشته اند.


کلام رهبر انقلاب درباره شهدای مدافع حرم

وی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای درباره مدافعان حرم «امروز مسئله‌ی شهدای دفاع از حریم اهل‌بیت مطرح است؛ این از آن ماجراهای عجیب تاریخ است. ما در دوران جنگ جوانها را تشویق میکردیم به اینکه بروید به میدان جنگ، اجابت میکردند و میرفتند؛ امام یک سخنرانی میکردند، خیل جوانها راه می‌افتادند میرفتند [امّا] امروز ما چنین تشویقی نمیکنیم، درعین‌حال این انگیزه چقدر قوی است، این ایمان چقدر شفّاف است که این جوان از ایران، از افغانستان، از کشورهای دیگر راه می‌افتد، بلند میشود از همسر جوانش، از کودک خردسالش، از زندگی راحتش میگذرد، میرود در یک کشور غریب، در یک خاک غریب، در راه خدا مجاهدت میکند و به شهادت میرسد. این چیز کوچکی است؟ قدم‌به‌قدم تاریخ انقلاب اسلامی از این شگفتی‌های تاریخ‌ساز به خود دیده است؛ اینها شگفتی است»، اضافه کرد: تاریخ مطمئنا از شهدای مدافع حرم ایرانی، افغانی، پاکستانی، عراقی، لبنانی و سایر بلاد با سربلندی و شکوه یاد خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی با بیان اینکه بسیاری از مدافعان حرم، جوانانی هستند که به تازگی ازدواج کردند یا صاحب فزرندانی خردسال هستند اما با ایثار کم نظیر در برابر جبهه کفر و استبکار ایستاده اند، گفت: اینگونه دفاع کردن ریشه در تاریخ اسلام و شهدایی مانند حنظله بن ابی عامر دارد. حنظله جوانى از انصار مدینه بود که همراه مسلمانان در جنگ احد حاضر شد. زمان این جنگ با شب عروسی او همراه شده بود. به همین دلیل از حضرت محمد (ص) خواست که در مدینه بماند و حضرت نیز به او اجازه داندند.

حنظله صبح روز بعد روانه میدان نبرد شد و آنچنان مبارزه و شهادتش قشنگ و جانانه بود که نامش در میان سایر شهدا درخشش خاصی پیدا کرد. نکته مهم اینکه وی پیش از آنکه غسل جنابت کند، روانه احد شد و چون به شهادت رسید، فرشتگان الهی او را غسل داندند.

پیامبر اسلام در این باره فرمودند «فرشتگان او را غسل می‌دهند» (ابن هشام، ج۳، ص۵۹۴.). از آن پس، حنظله به غسیل الملائکه و فرزندانش به بَنو غسیل الملائکه مشهور شدند (ابن سعد، ج۵، ص۶۶؛ ابن جوزی،المنتظم، ج۶، ص۱۹).

برتری مجاهدین برقاعدین

استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه «لا یَسْتَوِی الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ غَیْرُ أُولِی الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِینَ دَرَجَهً وَکُلا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَفَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِینَ عَلَى الْقَاعِدِینَ أَجْرًا عَظِیمًا»(سوره مبارکه نساء، آیه ۹۵)، خاطرنشان کرد: خداوند تصریح دارند که هرکس در راه ایمان و عقیده خود با بذل جان و مالش مبارزه کند، مطمئنا بر کسانی که هیچ حرکتی نمی کنند و کنج آسایش و آرامش بر می گزینند، برتری دارند. آیه ۹۵ سوره نساء همچنین بر مذمت کسانی که حاضر به جهاد مبارزه نیستند نیز تاکید دارد.

ویژگی های مدافعان لشکر فاطمیون

وی اضافه کرد: تنها ایمان و عشق به ولایت است که می تواند مردمانی را از سراسر جهان حول محور جهاد و دفاع از حرم جمع کند همچنان که مدافعان افغانی که عمدتا در لشکر فاطمیون حضور دارند با صبر، ایثار، تواضع، مظلومیت و رشادت از حرم بی بی جان، حضرت زینب کبری (س) دفاع می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین احمدی در پایان گفت: ایثار، رشادت، صبر، ولایت مداری و اطاعت از امر رهبر، مهم ترین ویژگی های تمام مدافعان حرم و شهدای مخلص دفاع از حریم امامت و ولایت است.
انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارآخرین عناوینمدافعان حرم

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :