کدخبر : 12567 |

ضرورت توانمندی خادمان و مسئو لان کانونهای فرهنگی هنری مساجد/عدم تناسب ساختار مساجدبا کارکرد آن


مدیر مرکز رسیدگی به امورمساجد استان قزوین برضرورت توانمندی خادمان و مسئو لان کانونهای فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد

به گزارش بقاع نیوز:حجت الاسلام عباس اوتارخانی مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین با اشاره به اهمیت جایگاه هیئت های امنا در مساجد گفت: هیئت های امنا پر مساجد اگرچه دارای تخصص های لازم در جهت اجرای وظیفه شرعی و دینی خود هستند اما ضرورت دارد که مانند ائمه جماعات تحت آموزش های ویژه قرار بگیرند.
وی در ادامه جلسات ماهانه مسئولان فرهنگی کانون های مساجد را امری ضروری دانست و اظهار کرد: مسئولان فرهنگی مساجد لازم است که ماهانه یک نشستی را با یکدیگر داشته باشند و عملکردها و فعالیت هایی را که قابل اجرا است برنامه ریزی کرده و محاسبه کنند.
این مقام مسئول با اشاره به بحث توانمندی های خادمان و مسئولان کانون های فرهنگی هنری مساجد ابراز کرد: باید در مساجد از پتانسیل و توانمندی های خادمان و مسئولان کانون ها هم چون ائمه جماعات به نحو شایسته بهره برد در این راستا رهبری و هدایت امام جماعت نقش گسترده ای در تقویت این توانمندی ها دارد.
حجت الاسلام اوتارخانی با اشاره به پاسخ این پرسش که آیا ائمه جماعات مدیریت لازم را برای هدایت و رهبری تمام ارکان دارند تصریح کرد: به طور یقین بسیاری از مساجد این گونه نیستند اما تلاش بر این است که هم به امام جماعت آموزش لازم داده شود که به این توانمندی برسند و هم از ائمه جماعاتی استفاده شود که خود دارای مدیریت قوی در مسجد هستند.
وی با بیان اینکه مسجد یک سازمان گسترده معنوی و دینی است خاطر نشان کرد: مسجد سازمانی است که قرار است رسالت ها و مسئولیت های گسترده و سنگینی در آن صورت بگیرد بنابراین به طور یقین مدیری که در راس آن قرار می گیرد باید توانمندی های مختلفی را داشته باشد و آموزش های گوناگونی را هم بگذراند.
عدم تناسب ساختار مساجدبا کارکرد آن
مدیر مرکز رسیدگی به امور فرهنگی مساجد مهم ترین سیاست و راهبرد این مجموعه را توانمند سازی خود مساجد دانست و گفت:یکی از مهم ترین مقوله هایی که امروزه در بحث مسجد وجود دارد این است که نوع ساخته شدن مساجد مطابق با کارکرد مسجد نیست.
حجت الاسلام اوتارخانی در ادامه با بیان تعدادی از کارکردهای مسجد افزود: کارکردهایی نظیر آموزشی، فرهنگی، نظامی و عبادی برای مسجد تعریف و تبیین شده است اما در مقام عمل مشاهده می شود مساجدی که ساخته می شوند هیچ کدام از کارکردهای یاد شده برای آن مسجد رعایت نشده است.
وی در پایان گفت: در خصوص ساخت مسجد باید استاندارد خاصی در نظر گرفته شود و هم چنین جهت بالا بردن کیفیت آموزش و فرهنگی مساجد در مورد مسائل معنوی و امور مربوط به مسجد سرانه ویژه ای اختصاص داده شود و حال آنکه این سرانه برای تمام مسائل تعریف شده اما تاکنون برای مساجد هیچ گونه سرانه قابل قبولی تعریف نشده است.
انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارمساجدآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :