کدخبر : 12215 |

قم از شهر هایی است که امنیت ان الهی است و همین یکی از دلایل مهاجرت امامزادگان به این شهراست


تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) گفت: با توجه به تشریعی بودن امنیت بلد امین در کلام الهی، قم از جمله مصادیق شهرهای امن است و همین مسئله عامل مهاجرت امامزادگان بوده است.

به گزارش بقاع نیوز، آیت‌الله سید محمد سعیدی پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت امامزاده شاه حمزه(ع) که در مجتمع فرهنگی شاه سید علی(ع) برگزار شد با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه «تین» اظهار کرد: خداوند در این سوره به چند چیز از جمله بلد امین یعنی شهر امن الهی سوگند یاد می‌کند، این امر نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه بلد امین است که خداوند برای تفهیم اهمیت موضوع مورد بحث، به آن قسم می‌خورد.

وی افزود: شهر امن الهی اینگونه است که هر کس وارد آن شود در امنیت خواهد بود و مکه، شهری است که خداوند به آن اشاره می‌کند البته باید دید این امنیت تکوینی است یا تشریعی.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه شهر امن الگویی برای بهترین سرزمین‌هاست خاطرنشان کرد: خداوند می‌فرماید مکه شهر امن است ولی تکوینی یا تشریعی بودن این امنیت را باید مورد بررسی قرار داد.

وی گفت: امنیت تکوینی یعنی اینکه دست هیچ مزاحمی به آن دراز نمی‌شود مانند عرش پروردگار که در دسترس هیچ نفوذکننده‌ای نیست و امن محض به شمار می‌رود ولی آیا مکه اینگونه است؟ به لحاظ حوادثی که رخ داده معلوم است امنیت این شهر تشریعی است زیرا خداوند قوانینی وضع کرده و از بندگانش خواسته امنیت شهرها را به واسطه آن ضوابط حفظ کنند اما اگر اداره امور به دست متولیان بی لیاقتی مانند آل سعود افتاد دیگر شاهد امنیت نخواهیم بود.

آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه امنیت شهر مکه، فرضی است که باید اجرا شود و مردم از آن پاسداری کنند عنوان کرد: خداوند به شهر امین یاد می‌کند ولی این بدان معنا نیست که فقط مکه شهر امن الهی است بلکه می‌توان گفت مکه فقط یک الگو در این زمینه محسوب می‌شود.

امام جمعه قم افزود: چنانچه همان ضوابط و قوانین الهی که برای امنیت شهر مکه وضع شده، در دیگر شهرها نیز مورد توجه قرار گیرند، آن مناطق شهر امن خواهند بود؛ قم از دیرباز محل استقرار متدینین بوده و به جز شیعیان که مذهب حق دارند مذاهب دیگر نتوانستند پایگاهی برای خود در آن بنا کنند.

وی با اشاره به اینکه قم این ظرفیت را دارد که شهر امن الهی باشد خاطرنشان کرد: برخی هستند که امنیت، طهارت و پاکی قم مورد پسندشان نیست چون در تضاد با منافع آنهاست و برای بر هم زدن این امنیت تلاش می‌کنند بنابراین همه مردم باید مراقب اینگونه فعالیت‌ها باشند.

آیت‌الله سعیدی ادامه داد: قم از منظر ائمه اطهار(ع) شهر امنی است و امام صادق(ع) می‌فرمایند قم خانه اهل بیت و محل پناه فرزندان حضرت زهرا و وابستگان به ماست.

تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه چون قم شهر امنی بوده امامزادگان بسیاری هم به این شهر مهاجرت می‌کردند گفت: بیشترین توجه به بقاع متبرکه در جمهوری اسلامی صورت گرفته و به برکت انقلاب، از نظر عمرانی و فرهنگی، فعالیت‌های خوبی در این اماکن صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: اگر مومنان به مقام و جایگاهی برسند زمین آباد می‌شود، همه ما شاهد بوده و هستیم که وقتی امام راحل علیه رژیم ستمشاهی قیام کرد و انقلاب به پیروزی رسید، بقاع متبرکه دارای شأن و جایگاهی بالاتر شدند و اعتقاد مردم به امامزادگان بیشتر شد که این همه به برکت خون شهدا و فعالیت‌های خالصانه امام خمینی(ره) به پشتوانه ملت ایران محقق شده است.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :