کدخبر : 12180 |

دشمن در رویای تخریب امامزادگان/ ۲۸۰۰مرکزفرهنگی وقرآنی در بقاع متبرکه ایجاد شده است


معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه دشمن به دنبال تخریب امامزادگان به عنوان پایگا ههای فعال در جنگ نرم است تصریح کرد : تکریم وبزرگداشت امامزادگان به منزله تکریم اهل بیت و نشانه مودت وارادت ملت ایران نسبت به قرآن و عترت است.

به گزارش بقاع نیوز، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف که در آستانه پنجم ذیقعده روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان سخن می گفت با تبریک ولادت امام هشتم شیعیان و گرامیداشت دهه کرامت با ارائه گزارش عملکرد اقدامات فرهنگی سازمان در سطح کشورخاطرنشان کرد:سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای تدا بیر مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی ، سند چشم اندازی را بر مبنای سیاست های فرهنگی نظام جمهوری اسلام طراحی وبه اجرا گذاشته است .
وی ادامه داد:دراین سند چشم انداز به عنوان سند بالا دستی سازمان اوقاف ،رسالت ها ،اهداف کلان، راهبردها و راهکارهایی بر اساس برنامه های یکساله و پنجساله طراحی و به استان ها ابلاغ شده است .
وی خاطر نشان کرد:در این زمینه دو رویکرد وجود دارد که آماده سازی زیر ساخت های امامزادگان و بقاع متبرکه ورویکرد فرهنگی و قطب فرهنگی شدن از جمله آنها است .
شرفخانی با اشاره به برنامه های ابلاغی سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه توسعه وعمران امامزادگان با تعریف پروژه های عمرانی و فرهنگی در بقاع متبرکه تصریح کرد:در سال جاری بر مبنای برنامه ابلاغی با استفاده از ظرفیت های مردمی در یک هزار و ۹۹۹ امامزاده و بقعه متبرکه برنامه عمرانی و فعالیت های گسترده ای جهت توسعه و بهسازی و بازسازی امامزادگان انجام و درحال انجام است .
وی اضافه کرد:همچنین در سه هزار و ۵۹ امامزاده و بقعه متبرکه اقداماتی جهت تعمیر و مرمت بقاع متبرکه صورت گرفته است و یا در دست اجراست .
شرفخانی با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از اعتبارات مورد نیاز این طرحها از طریق ظرفیت های مردمی در طرح مودت تامین شده است افزود:جذب مشارکت های مردمی در دو بخش ریالی و خدماتی است و اعتباری بالغ بر چهار هزار میلیار ریال در سال گذشته و امسال پیش بینی شده است .
وی با ابراز تاسف از عدم اختصاص اعتبارات عمرانی برای بقاع متبرکه از سوی دولت تصریح کرد:۴۰ درصد از این اعتبارات از محل نذورتامین می شود .
حجت الاسلام شرفخانی تاکید کرد:تمام عواید بقاع متبرکه اعم از نذور ، هدایا و کمک های مردمی در خود امامزادگان هزینه می شود و هیچ مبلغی به سازمان اوقاف منتقل نمی شود بلکه ساختار مدیریتی به نحوی است که عواید در سامانه جامع مدیریتی سازمان اوقاف ثبت و هزینه کرد آن مشخص می شود .
شرفخانی با اشاره به مدیریت امامزادگان با بیان اینکه مدیریت امامزادگان به صورت مردمی است افزود:هیئت امنا، امامزادگان را بر اساس احکامی که از سازمان اوقاف وادارات اوقاف دریافت می کنند اداره می کنندو نقش اساسی واصلی را مردم بر عهده دارند ..
وی افزود : همچنین بخش عمده ای از اعضای هیئت امناء امامزادگان افتخاری هستند و در آستان مقدس امامزادگان بدون دریافت ریالی فعالیت می کنند .
تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف در بخش دیگری از این نشست خبری به راهبرد تبدیل شدن امامزادگان و بقاع متبرکه به قطب فرهنگی اشاره کرد و افزود: در این چارچوب در ۲۸۰۰امامزاده مراکز فرهنگی و قرانی ایجاد شده است .
شرفخانی آماده سازی زیر ساخت ها ی فرهنگی،راه اندازی مراکز آموزشی ،کتابخانه و امکانات مجازی را از جمله اقداماتی دانست که در تقویت مراکز فرهنگی و قرانی امامزادگان مورد توجه قرار گرفته است .

مربوطه به : اخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :