کدخبر : 12133 |

آستان مقدس امامزاده آقاعلی عباس و سید محمد (ع) یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری مذهبی


آستان مقدس امامزاده آقاعلی عباس و سید محمد (ع) ملجأ و پناهگاه مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی بوده و بدون شک می‌توانند به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری مذهبی در استان اصفهان و حتی در کشور مورد توجه قرارگیرد.

بقاع نیوز/ شهرستان نطنز دارای پتانسیل های بی شمار گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی است که باید به عنوان یکی از مقاصد گردشگری استان اصفهان و ایران مطرح شود.

امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد یکی از این مقاصد است که دارای ظرفیت بسیار بالای فرهنگی در جذب گردشگر فرهنگی و مذهبی است.

در فاصله ۸ کیلومتری شهر بادرود و در ۳۸ کیلومتری شمال شرقی شهر نطنز در دل کویر محل بقعه و آستان این دو بزرگوار از سلاله پیغمبر اکرم (ص) به نام امامزاده آقاعلی عباس و امامزاده محمد (علیهم السلام) از فرزندان حضرت امام موسی کاظم (ع) و برادران حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و حضرت معصومه (ع) واقع گردیده؛ کویری که در گذشته محل زیست هیچ کس نبوده و به برکت این دو بزرگوار محل عاشقان به اهل بیت (ع) گردیده است و سالیانه عده کثیری از زائرین از اطراف و اکناف و از سراسر میهن اسلامی به زیارت مرقدشان مشرف می شوند.

بارگاه منور وملکوتی امامزادگان آقاعلی عباس وسید محمد (ع) عنوان بزرگترین گنبد خاورمیانه را با ارتفاع گنبد ۴۵ متر و قطر آن ۲۳ متر یدک میکشد؛ این بارگاه دو گلدسته به ارتفاع ۴۰ متر و قطر ۳/۵ متر دارد. ساختمان این حرم در صحنی به مساحت ۳۶ هزار متر مربع ایجاد شده که زیر بنای آن ۵ متر مربع است. این بنا در دو طبقه با ده رواق و چهار سردر ورودی ساخته شده وخلاصه اینکه پناه‌گاه سالیانه بیش از ۲ میلیون زائری است که از نقاط مختلف کشور و بعضا از خارج به این دیار سفر می‌کنند.

آمار سفر برای زیارت این امامزادگان واجب التعظیم با آمار مسافرین به شهر اصفهان تقریبا برابر است و می طلبد مسئولان کشوری این موضوع را در نظر بگیرند و برای آستان ردیف بودجه ای مشخص قرار داده و این طرح را جزء پروژه های ملی تعریف کنند.

آستان مقدس این امامزادگان ملجأ و پناهگاه مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی بوده و بدون شک می‌توانند به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری مذهبی در استان اصفهان و حتی در کشور مورد توجه قرارگیرد.

یکی از اصول اصلی فرهنگ سازی برای جذب گردشگر مذهبی در این منطقه تامین امکانات رفاهی و خدماتی قابل قبول برای زائران است و به همین دلیل به این مقوله باید به دید ملی نگریسته شود.

بر طبق گفته مسؤولین طرح جامع ۳۰۹ هکتاری آستان مقدس امامزاده آقا علی عباس و سید محمد (علیهماالسلام) با ۶۰ آیتم و کاربردهای مختلف ۶۷۰ میلیارد تومان هزینه می خواهد که تامین اعتبار برای اجرای طرح جامع آستان از عهده مسئولان استانی و اداره کل خارج است و میطلبد مسئولان کشوری برای پیشبرد این طرح چاره ای بیندیشند.

بسیاری از مسؤلان بادرود را چهارمین شهر زیارتی کشور پس از مشهد، قم و شیراز می دانند؛ وجود پر خیر و برکت این دو امامزاده که در این مکان هم چون نگینی در دل کویر گرم و خشک می درخشند آقا علی عباس و سید محمد (ع) کرامات بسیاری دارند؛ از شفای بیماران گرفته تا کمک به درماندگان، عامل بروز خیر و برکات و رونق این منطقه بوده و باعث افتخار و روشنی دل مردمان صمیمی آن می باشد و پیوسته محل بروز و ظهور کرامات و بردن نذورات و مرکز استجابت دعا و شفای بسیاری از مریضان بوده و هست و خواهد بود.

برای سفر به این مکان مقدس از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و هم از خودروی شخصی. بهترین راه برای رسیدن به این مکان مقدس از تهران مسیر بزرگراه قم – کاشان است؛ البته راه آهن سراسری هم از این شهر می‌گذرد و در صورت تمایل مردم می توانند با قطار به بقعه مبارکه آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع) برسانند.
آقا علی عباس و شاهزاده محمد (علیهماالسلام) در یک نگاه:

نام: علی عبّاس – محمّد
کنیه: ابا ایّوب – ابا اسحاق
پدر: امام موسی بن جعفر (علیه السلام)
مادر: امّ ولد
محل تولد: مدینه
زمان هجرت به ایران: سال دویست و دو یا سه هجری
مسیر هجرت: مدینه ـ کویت ـ بصره ـ اهواز ـ شیراز ـ کاشان ـ بادافشان
زمان شهادت: چهاردهم جمادی الاول سال دویست و سه هجری
موقعیت مکانی: در ۳۸ کیلومتری شمال غربی مرکز شهرستان نطنز

انتهای پیام/
۲۸۱

۲۸۲

مربوطه به : آخرین عناوینمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامی

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :