کدخبر : 12008 |

وقف یکی از پرکاربردی‌ترین مقولات فقه حکومتی است


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: وقف، یکی از زیباترین و پرمعناترین مقولات فقه حکومتی به شمار می‌رود.

به گزارش بقاع نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم اظهار کرد: وقف، یکی از زیباترین و پرمعناترین مقولات فقه حکومتی به شمار می‌رود.

وی افزود: دولت‌ها در گذشته از نظر مالی مسائلی داشتند که بار اصلی آن بر دوش وقف و واققان بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه نیازهای عام المنفعه عموما توسط واقفان پاسخ داده می‌شود گفت: لازم است در مبحث فقه حکومتی و در ابواب مختلف آن، به فقه وقف هم توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.

وی ادامه داد: مسائل مبتلا به وقف در عرصه مدیریتی و حکومتی بسیار زیاد است بنابراین توجه به وقف در فقه امری ضروری به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مقدم با اشاره به فعالیت پژوهشکده فقه حکومتی در سازمان اوقاف عنوان کرد: علاوه بر این با تدبیر نماینده ولی فقیه در سازمان، هیأت فقهی و حقوقی نیز راه‌اندازی شده‌اند تا مسائل مختلف را در زمینه فقیه وقف رصد کنند.

وی در ادامه به وجود بقاع متبرکه در نقاط مختلف ایران و قم اشاره و خاطرنشان کرد: امام‌زادگان سرمایه‌های مدیریت معنوی در عرصه حاکمیت دینی هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: آستانه مناسبت‌هایی همچون محرم و اربعین که سرمایه‌ای ارزنده برای تشیع محسوب می‌شوند، لازم است برای تسهیل امور زوار هماهنگی‌های لازم انجام شود که موقوفات، ظرفیت خوبی در این زمینه به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: مقوله زیارت و توجه به امام‌زادگان در حد و اندازه خودش در هر شهر و محل از سرمایه‌های بسیار خوب مدیریت معنوی در حکومت دینی محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مقدم با بیان اینکه خبرگزاری رسا برای معرفی امام‌زادگان به ویژه امام‌زادگان شهر قم توجه خاصی داشته است گفت: رهبر معظم انقلاب بارها بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تاکید کرده‌اند و در این بین، توجه رسانه‌ای به این امکان مقدس، زمینه‌ساز این تحول عظیم خواهد بود.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :