کدخبر : 12011 |

هزینه‌کردهای اوقاف مازندران از ابتدای سال جاری تاکنون


مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از هزینه‌کردهای اوقاف مازندران از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش بقاع نیوز، حجت‌الاسلام ستار علیزاده با بیان اینکه کمک به فقرا و نیازمندان و هزینه در راه امورات خیریه در راستای نیت واقف انجام می‌شود، افزود: هرچه واقف در وقف نامه بیان کرده است، اوقاف در همان زمینه اجرای نیت می‌کند.
وی با بیان اینکه انحراف در اجرای نیت واقف مسئولیت شرعی و قانونی به دنبال دارد و همه موظف هستند طبق وقف‌نامه عمل کنند، ادامه داد: یکی از وظایف مهم این سازمان اجرای صحیح و امینانه نیت واقف است و اوقاف به صورت مستقیم عواید موقوفات متصرفی را اجرای نیت و بر اجرای نیت موقوفات غیر متصرفی نظارت می‌کند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به اینکه نیت حدود ۷۰ درصد از موقوفات مازندران برای عزاداری امام حسین (علیه السلام) وقف شده است، افزود: بیشتر موقوفات مازندران در راستای مباحث مذهبی وقف شدند.
این مسئول با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۴ میلیارد و ۱۲۵ میلیون ریال عواید موقوفات مازندران در حوزه نیات مذهبی هزینه شد، اضافه کرد: تمامی عواید موقوفات بر اساس نیت واقف هزینه می شود و غیر از این مسئولیت شرعی و قانونی دارد.
حجت الاسلام علیزاده تصریح کرد: یک میلیارد و ۲۸۳ میلیون ریال در حوزه عزاداری و اطعام دهی و از محل عواید موقوفات برای تعزیه داری امام علی (علیه السلام) ۱۸۷ میلیون ریال و برای تعزیه داری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) ۳ میلیون ریال در مازندران هزینه شد.
وی با بیان اینکه اداره موقوفات و اجرای امینانه نیت آن وظیفه شرعی و قانونی دارد، اظهار کرد: وقف از جایگاه بالا و حساسی برخوردار بوده است که باید به آن توجه شود و اگر در اداره آن سهل انگاری صورت گیرد، عواقب دنیوی و اخروی به دنبال دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران به اشاره به اجرای طرح ضیافت الهی در ۳۵۰ بقعه و امامزاده مازندران، گفت: در اجرای مراسم های افطاری ساده طرح ضیافت الهی ۲ میلیارد و ۸۴۷ میلیون ریال هزینه شد.
این مسئول تصریح کرد: هزینه های طرح از محل اجرای نیت واقف یک میلیارد و ۶۸۱ میلیون ریال ، هزینه های طرح از محل فرهنگی بقعه متبرکه ۱۰۸ میلیون ریال و هزینه طرح از محل مشارکت های مردمی ۶ میلیارد و ۷۲۲ میلیون ریال می باشد.
علیزاده بیان کرد: در مجموع حدود ۱۱ میلیارد و ۳۸۵ میلیون ریال در اجرای طرح ضیافت الهی مازندران در ماه مبارک رمضان هزینه شد.
وی در ادامه با اشاره فعالیت اوقاف در امورات خیریه و اجرای نیت موقوفات در این راستا، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در حوزه خیریه در استان مازندران هزینه شد.
علیزاده یکی دیگر از فعالیت های مهم سازمان اوقاف را اداره و مدیریت بقاع متبرکه دانست و افزود: اوقاف متولی تمامی امامزادگان و بقاع متبرکه است و در راستای ساماندهی اماکن دینی از تمامی ظرفیت ها استفاده می کند.
وی با اشاره به جمع آوری نذورات ضریح امامزادگان و بقاع متبرکه استان، بیان داشت: ۲۰ درصد از عواید ضریح بقاع متبرکه در مصارف فرهنگی همان مکان در قالب برنامه های فرهنگی مذهبی استفاده می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ میلیارد و ۲۵۷ میلیون ریال صرف برنامه های فرهنگی و مناسبتی در بقاع متبرکه استان شد.
این مسئول با بیان اینکه۱۶۲ پروژه عمرانی امامزادگان و بقاع متبرکه در استان در حال اجراست، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۱ میلیارد و ۷۱۲ میلیون ریال در پروژه های عمرانی امامزادگان و بقاع متبرکه مازندران هزینه شد.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :