کدخبر : 11898 |

احیای موقوفه ایلخانی وتبدیل آن به بزرگترین باغ موقوفه کشور


یکی از طرحهای ملی سازمان اوقاف در عرصه اقتصاد مقاومتی احیاء وارتقای بهره وری موقوفات بزرگ کشور است در این راستا گفت وگوی ذیل نگاهی دارد به ابعاد و آثار احیاء یکی از بزرگترین موقوفات کشور در گلستان.

به گزارش بقاع نیوز، حجت الاسلام سهرابی مدیر کل اوقاف و امور خیریه گلستان اظهار کرد: در راستای تحقق شعار سال اقدامات خوبی در اوقاف گلستان در حال انجام است که احداث بزرگ‌ترین باغ موقوفه یکپارچه میوه کشور در گلستان یکی از اقدامات مهم در راستای اقتصاد مقاومتی به شمار می آید .

سهرابی ادامه داد : واقف زمین این باغ مرحوم میرسعدالله ایلخانی بوده که ۳۶۵ هکتاراز رمینهای خود را در سال ۱۳۱۵ هجری قمری وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان کرده است.

حجت الاسلام سهرابی افزود: کشت و کار در این زمین قبل از انقلاب یا اجرایی نمی شد یا با هزینه و اجاره ای نازل در اختیار افراد قرار می گرفت اما بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته و تا سال ۹۰ بصورت اجاره مبالغی به حوزه علمیه سعدیه پرداخت می شد .

سالهای گذشته این موقوفه هیچگونه تثبیتی در حدود اربعه و چاهها نداشته ولی با پیگیریها و برگزاری جلسات متعدد زمین فوق در بهترین شکل ممکن افراز گردید و اقدامات لازم در جهت اخد سند مالکیت صورت گرفت و همچنین در آمد سالانه این موقوفه که قبل از اجرای طرح کمتر از ۵۰ میلیون تومان بوده است به چند میلیارد تومان حواهد رسید .

وی به احیای این موقوفه اشاره کرد و افزود: زمین موقوفه فوق بدلیل عدم رسیدگی در سالهای گذسته نیاز به احیاء داشت و در همین راستا برای پاک‌سازی اراضی از نی زارهای اطراف زمین به مساحت ۱۶ هکتار اقداماتی مانند، حمل نخاله‎های موجود به خارج از زمین، پاک‌سازی حریم جاده از هر طرف به عرض پنج متر و در امتداد مسیر به طول چهار کیلومتر و احیای دو هکتار زمین قابل کشت، هدایت رودخانه به مسیر کنار زمین و احیای هشت هکتار از زمین که بدلیل بی‎توجهی به نیزار تبدیل شده بود، انجام شده است.

سهرابی ابراز داشت: همچنین در بحث تسطیح اراضی نیز حفر کانال در اطراف زمین به عمق ۴٫۱ متر و عرض ۷٫۲ متر و طول هفت کیلومتر که سبب جلوگیری از ورود سیلاب به داخل زمین و ایجاد مانع برای جلوگیری از ورود دام و حیوانات وحشی به داخل زمین صورت پذیرفته است.

مدیر کل اوقاف گلستان لایروبی کانال‎ها، زیرشکنی و خاک‎ورزی (شخم زدن) کل زمین‎ها، انتقال خطوط برق و برق‌دار کردن چاه‎ها، استفاده از کارشناسان کشاورزی از کشور ترکیه برای تغذیه و حفظ خاک از لحاظ آلودگی شیمیایی و تولید محصولات ارگانیک را از دیگر برنامه‎هایی دانست که برای ایجاد این باغ بزرگ محقق شده است.

اشتغال برای ۳۹۱ نفر

.وی تصریح کرد: با اجرای این طرح ۳۶۵ هکتار از این زمین‎ها زیرکشت باغ هلو، شلیل، آلو، گلابی، خرمالو، نارنگی ژاپنی قرار می‎گیرد و با اجرای آن برای ۳۹۱ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی افزود: این طرح با سرمایه‎گذاری ۱۲۰ میلیارد شروع شده و تولید سالانه میوه آن ۷ هزار و ۲۰۰ تن خواهد بود که سالیانه حدود ۱۴۰ میلیارد ریال طبق نظر کارشناسان درآمد خواهد داشت .

مدیر کل اوقاف استان با اشاره به اهداف اجرای این طرح بیان داشت: بهره‎برداری اقتصادی از زمین و آب موجود، حفظ کاربری کشاورزی عرصه مذکور و انتخاب بهترین گزینه در عرصه مورد نظر با توجه به استعدادهای منطقه‎ای و زیست‌محیطی و ایجاد اشتغال پایدار را می‎توان از اهداف این طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.

وی متذکر شد: اجرای این طرح دارای مزایایی نظیر ایجاد اشتغال ۳۹۱ نفر بطور ثابت وبیش از ۴ هزار نفر پاره وقف و فصلی برای افراد جویای کار بومی منطقه به دلیل نزدیک بودن به روستاهای مجاوردارد و همچنین امکان صادرات محصول به کشورهای همسایه، تحصیل درآمد برای موقوفه و سرمایه‌گذار، افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش تولید ناخالص ملی دیگر مزایای آن است.

وی تصریح کرد: علاوه بر احداث این باغ برنامه‎های بسیاری در سال جاری در حوزه بهره وری موقوفات گلستان در دست اقدام قرار دارد که از آن جمله می‎توان به پروژه موقوفه «محمدصادق میرفندرسکی»، موقوفه «احمد نجار»، موقوفه «تقی بقال»، موقوفه «دولوقاجار» و دیگر موارد اشاره کرد.

وی درپایان اظهار کرد : حوزه علمیه سعدیه رامیان دارای بیش از ۱۰۰ طلبه برادر و خواهر می باشد و در مکانی استیجاری ساکن می باشند که با حول و قوه الهی در صدد کلنگ زنی برای ساختمان این حوزه علمیه هستیم .
این باغ موقوفه در دی ماه ۹۴ با حضور نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمدی گشایش یافت .

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :