کدخبر : 11850 |

موقوفات یکی از شاخص های اقتصاد مقاومتی است


مدیر کل اوقاف کردستان گفت:موقوفات کشور کارکردها و ویژگی های خاص اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی دارند و دراجرای اقتصاد مقاومتی از تاثیرگذاری فراوانی برخوردارند.

به گزارش بقاع نیوز،سلمان روحی با اشاره به نامگذاری سال۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به نام اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل اظهار داشت:در شرایط کنونی ، ویژگی اقتصادی و بهره برداری ازموقوفات بسیار مهم و حائزاهمیت است.

وی با بیان اینکه از جنبه های مختلف می توان برای کارکردهای اقتصادی موقوفات سرمایه گذاری کرد خاطرنشان کرد:در این راستا و برای تطبیق موقوفات با اقتصاد مقاومتی ،اولین گام تثبیت مالکیت موقوفات است.

مدیر کل اوقاف کردستان ایجاد ارزش افزوده برای موقوفات را به عنوان یک اصل اساسی در این خصوص دانست و افزود:با استفاده از بهترین نوع کاربری می توان به این امر مهم درموقوفات دست یافت.

روحی خاطرنشان کرد:از آنجا که موقوفات ما به صورت عرصه و اعیان است و در واقع هیچ گزینه ای خارجی برروی آن تاثیر ندارد لذا به عنوان یکی از شاخص های اقتصاد مقاومتی می توان بر روی آن حساب باز کرد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به معنی تقویت تولید داخلی با نگاه به صادرات به خارج از کشوراست تصریح کرد:موقوفات شرایط و ویژگی های اقتصاد مقاومتی را به طور صد در صد دارا هستند بنا بر این می توان از ویژگی های تولید و اشتغال داخلی برای صادرات در تمام عرصه ها(کشاورزی،صنعتی ،تجاری و غیره)استفاده کرد.

مدیر کل اوقاف کردستان یکی از ویژگی های مهم دیگرموقوفات را نقدینگی رقبات برشمرد و یادآورد و یادآورشد: از نقدینگی هم می توان برای ایجاد اشتغال به طور مستقیم و غیر مستقیم در سراسر کشوراستفاده کرد.

وی ادامه داد:نقدینگی یکی از مولفه های افتصاد مقاومتی بشمار می رود و تکیه بر موقوفات از حیث اقتصادی یعنی تثبیت نقدینگی در سرمایه جاری کشور است.

روحی تاکید کرد:از موقوفات می توان به عنوان سرمایه های زیر بنایی و به عنوان وجه الضمان در سرمایه گذاری خارجی استفاده کرد.

وی به دیگر مولفه های موقوفات و تاثیر گذاری آنها در بستر سازی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود:موضوع تثبیت مالکیت از موضوع درآمد زایی و درآمد دار شدن موقوفات بسیار مهم تر و حائز اهمیت تر است.

مدیر کل اوقاف کردستان اقدامات صورت گرفته در کشور طی سال های اخیر را یادآور شد و افزود:در سال های اخیر نسبت به تثبیت مالکیت و اخذ سند موقوفات ، تعویض اسناد قدیمی و دفترچه ای و اسناد تک برگی اقدامات بسیارخوبی صورت گرفته است.

روحی ادامه داد:در این راستا چند گام دیگر برای تثبیت و احیای موقوفات به خصوص در حوزه منابع طبیعی لازم و ضروری بنظر می رسد که در این صورت یکی از اقدامات موثر در تخقق شعار سال خواهد بود.

وی متذکر شد:تثبیت موقوفات یعنی احیای موقوفه ،تثبیت مالکیت ،تکمیل سند وقف نامه و درامد دارشدن آن خواهد بود.

مدیر کل اوقاف کردستان با بیان اینکه تفاوت درآمد زا بودن و درآمد دار شدن در نوع نگاه به موقوفه است اظهار داشت:برای درامد دار شدن موقوفات باید اقداماتی زیر بنایی در سراسر کشور باید صورت بگیرد.

روحی تثبیت مالکیت وعقد قرارداد وقف را از دیگر مولفه های مهم برای درآمد دار شدن موقوفات دانست و افزود:در این راستا باید به تحقق وقف ، رابطه استیجاری با اشخاص حقیقی و حقوقی توجه ویژهای کرد.

وی اضافه کرد:تحقق رابطه استیجاری برای موقوفات منفعتی موجب درآمد دار شدن موقوفه ها می شود.

مدیر کل اوقاف کردستان در خصوص راهکارهای درآمد زا کردن موقوفه ها در راستای اقتصاد مقاومتی در استان تاکید کرد:در این راستا اعتبارات سرمایه گذاری و منابع منطبق برای ساخت و سازهای تجاری برای موقوفات انتفاعی حاصل شده است .

روحی در پایان یادآورشد: سه مورد از پروژه های دولتی شش گانه سفرمقام معظم رهبری به کردستان تکمیل و به بهره برداری رسیده است و سه مورد آن نیزدر مرحله اتمام است و تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :