کدخبر : 11704 |

انتقاد از ساخت‌وسازهای اطراف حرم رضوی


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به جای بلندمرتبه‌سازی در اطراف حرم رضوی باید بافت مردمی آن تثبیت و حفظ شود، در اطراف حرم مطهر به جای هتل‌ها و مجمتع‌های تجاری باید مردم مشهد ساکن باشند مردمی که از قدیم ساکن این بافت بودند.

‌به گزارش خبرنگار فضای مجازی بقاع نیوز،حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در نشست “مشهد اقتصاد زیارت یا تجارت” که در محل پژوهشکده ثامن برگزار شد، با اشاره به زمانی که عبدالعظیم ولیان، استاندار خراسان بود اظهار کرد: او به منظور توسعه حرم اقدام به تخریب اطراف آن کرد، ولیان بدترین روش را به‌کار گرفت، در آن دوران مغازه‌های اطراف حرم شرایط را برای حرم مطهر محدود کردند و تنفس را در این عرصه سخت کرده بودند اما بدون رضایت مردم، تخریب بازارها و مغازه‌های اطراف صورت گرفت.

وی یادآور شد: مردمی که خانه‌های‌شان نزدیک به حرم بود در اضطرار و اجبار قرار گرفتند تا منزل‌شان را بفروشند، بافت اطراف حرم به هم ریخت و ساکنان بومی اطراف حرم کوچانده شدند، لذا تصرف این زمین‌ها بدون جلب رضایت صاحبان آن‌ها، موجبات خشم و ناراحتی‌شان را فراهم کرد.

نماینده پیشین مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: این اتفاقات بدون توجه به شرایط فرهنگی، مدنی و بافت تاریخی رخ داد. این بافت تاریخی شامل مردمانی می‌شد که شاید صدها سال در آن استقرار یافتند، چنانچه “نوقان” یکی از این محله‌های قدیمی مشهد بود، در تاریخ ذکر شده است که زنان نوقان طلاهای خود را به همسران‌شان بخشیدند تا در مراسم تشییع جنازه حضرت ثامن‌الحجج(ع) حضور یابند.

وی به بافت بسیاری از شهرهای اروپایی، آسیای دور و مغرب عربی اشاره و خاطرنشان کرد: این شهرها بافت قدیمی‌شان را حفظ کردند و اجازه ندادند که از بین برود، البته نوسازی‌ها در خارج از این بافت صورت گرفت. نمونه آن لندن است که با وجود پیشرفت این شهر بافت قدیمی‌اش حفظ شده است، نه تنها لندن بلکه لیورپول و منچستر نیز بافت کهن خود را حفظ کردند.

مصباحی‌مقدم ادامه داد: حتی در برخی از این شهرها با سنگ فرش کردن خیابان‌های بافت قدیم، اجازه تردد وسائل نقلیه را نمی‌دهند، درحالی که ما بافت قدیمی یکی از سنتی‌ترین شهرهای خود را بر هم زدیم.

وی تاکید کرد: بی‌توجهی به برخی امور سبب به وجود آمدن موسسات مالی و اعتباری بحران‌زا در مشهد شد، که این اقدامات مطالعه‌نشده باید اصلاح شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح پیشنهاد تشکیل شورای راهبردی در مشهد تصریح کرد: این شورا از شخصیت‌های معتقد به حفظ میراث گذشته، سنت‌ها و ارزش‌های آن تشکیل شود و در بخش جامعه‌شناسی، مردم شناسی، اقتصادی و فرهنگی مشهد، آینده‌نگری کند. حتی در این شورا باید افراد متخصص و آگاه ایرانی که در ایران زندگی نمی‌کنند نیز بتوانند عضو شوند، افرادی نیز تا آخر عمر در این شورا حضور یابند.

وی با بیان اینکه از هرجا ضرر متوقف شود منفعت حاصل می‌شود، اضافه کرد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند ما شاهد چند برابر شدن این بافت بدون تناسب خواهیم بود و خیلی سریع‌تر الگو برای ساخت و سازهای جدید ارائه می‌شود.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه منفعت‌طلبی، محکوم نیست به آیه ۲۸ سوره مبارکه حج اشاره کرد و افزود: خداوند در این آیه به منافع مادی حج در مکه در کنار یاد پروردگار اشاره می‌کند، کسب سود و یاد خداوند محقق می‌شود به گونه‌ای که هدف، تنها ثروت‌طلبی نباشد. الگویی که اکنون پیاده می‌شود منفعت‌طلبی صرف، بدون توجه به جنبه معنوی است.

وی یادآور شد: حمل و نقل، سوغات، اقامت و سایر نیازمندی‌های زائران، اقتصاد زیارت را تشکیل می‌دهد. در حوزه اقامت فردی که منزلش را در اختیار زائران قرار می‌دهد، در اقتصاد زیارت مشارکت کرده است و فردی که در انتظار حداکثر سود به زائران اقامت می‌دهد در تقابل با فرد اول، اقتصاد تجارت را محقق ساخته است.
انتهای پیام/
منبع:ایسنا

مربوطه به : آخرین عناویناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :