کدخبر : 11592 |

توسعه تشکل‌های یاوران وقف برای شناسایی موقوفات ثبت نشده


فرماندار شهرستان تفت فرماندار با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع وقف، توسعه تشکل های وقفی را به عنوان یاوران وقف برای کمک به شناسایی آثار وقفی ثبت نشده ضروری است.

به گزارش بقاع نیوز، محمود زارع رشکوییه در ابتدای این نشست که در محل فرمانداری تفت برگزار شد ادای حقوق وقف را امری حساس و دارای اجر عظیم دانست و اظهار داشت: اداره کل امور اوقاف و امور خیریه نقش مهم و تعیین کننده‌ای در این رابطه دارد که همه نهادها باید آن را در دستیابی به اهداف تعیین شده یاری نمایند.
وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به عنوان سال “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” گفت: نقش وقف در تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد مطالعه قرار گیرد تا این سنت حسنه در تحقق مولفه های اقتصاد مقاومتی در جامعه شریک و سهیم شود.
زارع با بیان این که برخی از پروژه های جاری در شهرستان تفت قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارد ادامه داد: باید با در نظر گرفتن حقوق و ادای وقف، سرمایه گذاران را برای احیاء و حفظ پروژه های رها شده در این حوزه تشویق کرد.
فرماندار با تقدیر از راه‌اندازی سامانه جامع وقف، خواستار شناسایی آثار وقفی ثبت نشده شد و گفت: مشارکت دادن دانشگاهها و پایان نامه های دانشجویی در احصاء آثار وقفی و ادای حق وقف، اقدامی ارزشمندی است که باید با جدیت دنبال شود. وی بر گسترش اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی در این رابطه تاکید کرد.
فرماندار تفت بر طراحی شناسنامه وقفیات روستایی تاکید کرد و خواستار مشارکت موثرین و فعالین روستایی در این عرصه شد.
وی توسعه تشکل های وقفی به عنوان یاوران وقف را ضروری دانست و اظهار داشت: یاوران وقف می توانند در ترویج فرهنگ وقف و احیای آن موثر بوده و بازوان توانای اوقاف و امور خیریه در تحقق دقیق این امر خطیر اسلامی باشند. وی افزود: این افراد می تواند در ساماندهی موقوفات هر منطقه نیز یاری رسان متولیان امر باشند و در تببین و توجیه مردم شریف در امور وقفی نقشی حیاتی را ایفا نمایند.
فرماندار تفت وقف را سنتی حسنه و الهی و بر گرفته از آیات و روایات برشمرد و عنوان کرد: باید خلأ های موجود در عرصه‌های فرهنگسازی و اطلاع رسانی در عرصه سنت حسنه وقف مرتفع گردد که در این رابطه، در کنار نقش مهم رسانه‌ها، سلسله جلیله روحانیت معظم نیز با توجه به نفوذ کلام و بیانشان در میان آحاد مردم می توانند تاثیرات بسیاری در این رابطه داشته باشند.
وی با اشاره به این که طرح جامع ساماندهی امام زادگان و بقاع متبرکه باید در دستور کار قرار گیرد افزود: هیات امنای این امان مقدس و متبرک باید با مسئولان اجرایی تعامل سازنده داشته، عالم به امور وقف و مورد وثوق مردم در منطقه باشند تا شاهد تعالی روز افزون این مراکز مقدس و تاثیرگذار در ترویج فرهنگ دینی و اسلامی باشیم.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :