کدخبر : 11633 |

عمل امینانه مهمترین مسئله در وقف است


رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: باید از طریق تشویق مردم به وقف و ادای صحیح حق واقف در مورد موقوفه اش، سنت وقف را بیش از پیش در جامعه ترویج کرد.

به گزارش بقاع نیوز، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند وقف یک نهاد ممتاز دینی است ، باید از طریق تشویق مردم به وقف و همچنین ادای صحیح حق واقف در مورد موقوفه اش، سنت وقف را بیش از پیش در جامعه ترویج کرد.

ایشان خاطر نشان کردند: مهمترین مسئله در وقف، عمل امینانه نسبت به موضوع وقف است.

اکنون عرصه های متعددی برای وقف وجود دارد که از جمله آنها، پزشکی، علم و آموزش، تحقیقات و پژوهش، علوم جدید، محیط زیست و ترویج دین به شکل های مدرن است.

نظارت مستمر مدیران بر زیر مجموعه خود در همه دستگاهها ضروری است ، این نظارت به معنای این است که وظایف بخصوص در موضوع بسیار مهم وقف، بصورت صحیح و کامل انجام شود و خدای نکرده غفلت ها و یا لغزش ها موجب ناتمام ماندن کارها و ناقص انجام شدن وظایف نشود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند وقف یکی‌ از کارسازترین‌ و سالمترین‌ شیوه‌هایی‌ است‌ که‌ تمکن‌ مالی‌ را به‌ صورت‌ احسانی‌ ماندگار، در خدمت‌ نیازهای‌ جامعه‌ قرار می‌دهد و اراده‌ی‌ نیک‌ آدمی‌ را پس‌ از طی‌ دوران‌ زندگی‌، همچنان‌ زنده‌ و کارساز نگه‌ می‌دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وقف را عمل بسیار خوب و مبارک دانستند و با اشاره به وجود سنت حسنه وقف در اسلام و ادیان توحیدی خاطرنشان کردند: فرهنگ وقف باید بیش از پیش ترویج شود و گسترش یابد.

ایشان با اشاره به وجود موقوفات متعدد و متنوع در کشور، عمل شایسته به نیت واقف را در گسترش فرهنگ وقف مؤثر ارزیابی کردند و افزودند: عملکرد و اقدامات خوب متولیان و ادارات اوقاف، موجب ترویج فرهنگ وقف می شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تخلف متولیان موقوفات و مدیران اوقاف در رژیم طاغوت خاطرنشان کردند: یکی از اقدامات اساسی نظام اسلامی احیای نیت خیر واقفین است که این خدمت بزرگ به عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است و موجب رضایت خداوند متعال و خشنودی مردم می شود.

رهبر معظم انقلاب نظرشان بر این است که این حکم اسلامی باید در جامعه رونق پیدا کند و ابعاد آن به لحاظ تاریخی، اجتماعی، اسلامی و اخلاقی و دینی تبیین شود و به جامعه اطلاع‌رسانی شود.

ثانیاً ایشان انتظار دارند که عموم جامعه به‌خصوص کسانی که از ثروت برخوردارند، نسبت به این سنت حسنه پیامبر اکرم و ائمه(ع) اقدام کنند. از سازمان اوقات و ادارات وابسته نیز انتظار دارند که مردم را ـ به‌خصوص متمکنین را ـ به این سنت حسنه تشویق کنند.

البته تشویق هم دو بعد دارد. تشویق زبانی و هم تشویق عملی. تشویق زبانی همان تبلیغ است. این‌که ابعاد مختلف و احکام وقف تبلیغ و با استفاده از رسانه‌ها‌ در جامعه مطرح و فرهنگ‌سازی شود. ولی مهم‌تر از آن تشویق عملی است که متولیان وقف، امانت‌دار خوبی باشند و اعتماد عموم مردم را جلب کنند و مردم نسبت به اداره‌ی اوقاف و مدیران وقف اعتماد کامل داشته باشند تا این امانت‌شان را با خیال راحت به مدیران و متولیان وقف بسپارند. البته این مهم حاصل نخواهد شد مگر با اِعمال صحیح، رعایت امانت‌داری و وجدان کاری همراه با التزام و رعایت مسائل و احکام دینی در مورد وقف.

وقف، یک امر دینی است و باید عالمان دین که در این امر تخصص دارند و مبانی قرآن و روایات، احکام وقف را استنباط می‌کنند و در اختیار مردم قرار می‌دهند به این مسئله اهتمام بورزند.

دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی و پژوهشی اعم از وزارت آموزش و پروش و وزارت علوم، مؤسسات فرهنگی و آموزشی در کل کشور نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در اشاعه فرهنگ وقف دارند.

عرصه رسانه اعم از صدا و سیما، مطبوعات، سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و در مجموع فضای مجازی که امروزه کاربرد بالایی دارد. اگر رسانه‌ها با توجه به ضریب نفوذشان در حوزه فرهنگ وقف فعال گردند، بسیار کارگشاست.

ائمه جمعه و ائمه جماعات مساجد که تریبون در اختیار دارند و خودشان مسئولیت اجتماعی، سیاسی و مذهبی نیز دارند و مورد اعتماد مردم هستند هم یک دستگاه وسیع اطلاع‌رسانی و یک اهرم کارآمد برای اشاعه فرهنگ وقف به حساب می‌آیند. این چند مجموعه وظیفه دارند نسبت به تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف کمک کنند.

سازمان اوقاف به عنوان متولی مستقیم در این زمینه کارهایی را شروع کرده است اما به‌تنهایی از عهده سازمان اوقاف برنمی‌آید که این کار را انجام دهد. به‌علاوه این‌که این سرمایه، سرمایه‌ای است که به همه اقشار جامعه خدمات می‌دهد و به همین دلیل انتظار است همه اقشار جامعه که از خدمات وقف بهره‌مند می‌شوند متقابلاً بهره‌ای هم برسانند و در حوزه فرهنگ‌سازی وقف اقدامات مؤثری انجام دهند. متأسفانه این مسئله اتفاق نیفتاده است و ما با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

البته علاوه‌بر این تبلیغات ویژه فرهنگ وقف، اصلاح مدیریت هم یک امر ضروری است. در ابعاد مختلف، اعم از ‌امانت‌داری و تدین و شایستگی مدیران وقف نسبت به حفظ این امانت الهی و تلاش و کوشش فراوان آن‌ها خود یکی از راه‌های تبلیغ وقف است که مردم بدانند افرادی که در حوزه وقف دخیل هستند، افراد مؤمن و پاکی هستند.

نکته‌ی مؤثر دیگر در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، نقش مدیران اجرایی کشور است؛ آن‌هایی که با سرمایه وقف سروکار دارند مانند استان‌داران، ‌فرمان‌داران، شهرداران، بخش‌داران، وزرا و همچنین نمایندگان مجلس،‌ دستگاه قضایی، ادارات مربوط به اوقافات، دستگاه ثبت. ضمن این‌که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی باید با موقوفه‌خواری و کسانی که به این سرمایه دست‌اندازی می‌کنند – و متأسفانه در طول سالیان گذشته به این کار غیر شرعی عادت کرده‌اند- مبارزه کنند. مردم باید ببینند که دستگاه‌های نظام اسلامی در قوای مختلف این سرمایه‌ را نگهداری می‌کنند و مدافع حق و حقوق وقف هستند.

اولین نکته‌ای که ایشان ـ در اولین دیدار رسمی سرپرست سازمان اوقاف- به آن اشاره کردند این بود که سازمان اوقاف باید یک مجموعه پاکیزه، پرنشاط و فعال باشد.

نکته‌ی دوم که آقا گفتند این بود که طبیعت وقف طمع‌ورزی است، چون با پول و مسائل مادی سروکار دارد. بعد فرمودند قبل از انقلاب و متأسفانه بعد از انقلاب کسانی در این مجموعه آمدند و کیسه‌ای برای خودشان دوختند و به فکر جیب خود بودند. ایشان توصیه کردند که شما ریشه‌ی این طمع به وقف را از بین ببرید که البته این کار آسانی نیست.

نکته‌ی سوم مورد اشاره رهبری این بود که مردم می‌بینند که شما درست عمل می‌کنید یا نه؟ در واقع همان امانت‌داری و درست عمل کردن دوباره از سوی اشان گوشزد شد.

نکته‌ی دیگری که آقا اشاره کردند، اصلاح متولیان وقف بود. گفتند که متولیان خیلی مهم هستند و باید نظارت ویژه‌ای بر روی آن‌ها داشت.

نکته‌ی دیگر مصرف صحیح وقف است؛ یعنی همان نیت واقف که پیش‌تر به آن اشاره شد.

در مجموع دیدگاه رهبر معظم انقلاب آن است که ما هم اعتماد مردم را جلب کنیم و هم حکم خدا را مراعات کنیم. چون همان حکم خدا را که در وقف اجرا کنیم عامل جلب اعتماد مردم هم می‌شود. اگر این را زیر پا گذاشتیم، عامل بی‌اعتمادی مردم می‌شود.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :