کدخبر : 11560 |

نظام وقف در اسلام دارای سبک و تئوری است


مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: می‌توان با تربیت نیروی انسانی برای نظام وقف، احداث و پایه‌ریزی وقف‌های جدید به صورت هوشمندانه و مبتنی بر نیازهای جامعه و ارائه برنامه‌ جامع در این زمینه، بسترساز توسعه فرهنگ وقف بود.

به گزارش بقاع نیوز ، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار مدیرکل اوقاف استان قم با بیان اینکه وقف یک پدیده انسانی است اظهار کرد: فراتر از آن روح وقف و واقعیت وقف یک کار انسانی محسوب می‌شود.

وی افزود: نظام وقف در اسلام صاحب سبک و تئوری است و بعد از انقلاب مورد توجه جدی قرار گرفته است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه انتظارها از قم در زمینه سنت‌های اسلامی بیش از سایر شهرهاست گفت: از قم انتظار می‌رود در زمینه فلسفه و فقه وقف قدم‌های اساسی بردارد.

وی ادامه داد: در فصل جدید مدیریت حوزه علمیه از این اقیانوس تحقیق و تدریس درس‌های سطوح خارج بهره بیشتری خواهیم برد.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه پاسخ به مطالبات رهبری وظیفه حوزویان است خاطرنشان کرد: لازم است برای پاسخگویی در این زمینه، درس‌های خارج شکل کاربردی‌تری به خود بگیرند.

امام جمعه قم ادامه داد: دروس خارج سرمایه‌ای بی پایان هستند و لازم است شکل سنتی آنها حفظ شود.

وی با اشاره به لزوم تولید فکر و اندیشه در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد: بخشی از این مسئله به فقه باز می‌گردد که یکی از مهمترین موارد آن، وقف است بنابراین می‌توان با تربیت نیروی انسانی برای نظام وقف، احداث و پایه‌ریزی وقف‌های جدید به صورت هوشمندانه و مبتنی بر نیازهای جامعه و نیز ارائه برنامه‌ای جامع در این زمینه، بسترساز توسعه فرهنگ وقف بود.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه در احیای بقاع متبرکه کارهای خوبی صورت گرفته است گفت: در واقع این امور منجر به تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی می‌شوند که مد نظر رهبر معظم انقلاب هم قرار دارد البته انتظارها در این زمینه هم از قم بیشتر شد زیرا این شهر آبروی نظام اسلامی و الگویی برای دیگر شهرهاست.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :