کدخبر : 11451 |

شاهکار هنر سنگ‌تراشی در امامزاده سید محمد کججانی (ع) تبریز


آستان امامزاده سیدمحمد کججانی، یکی از مکان های مذهبی معروف تبریز و یکی از مقاصد گردشگری مذهبی آذربایجان شرقی است که روزانه پذیرای صدها دوستدار امامت و ولایت است.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز، این امامزاده که طی سال های اخیر به همت اداره کل اوقاف وامور خیریه استان به شکل زیبایی مرمت و ساماندهی شده، علاوه بر روزهای عادی هفته، روزهای سه شنبه پذیرای انبوه زایران و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از اقصی نقاط استان و سایر شهرهای کشور است.
امامزاده سیدمحمد کججایی در روستای کججان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز در جوار گورستانی که قدمت آن به قرون ششم و هفتم هجری قمری می رسد، واقع شده و سنگ نوشته های مقبره های آن شاهکاری از هنر حجاری (سنگ‌تراشی) به شمار می رود.
خواجه سیدمحمد کججایی از عرفای متقی و مورد احترام زمان خود بود که نسب وی با ۱۴ واسطه به چهارمین امام شیعیان می رسد که در ذی حجه سال ۶۷۷ هجری قمری و به سن ۶۳ سالگی در دوران حکومت آباقاخان از ایل مغول دارفانی را وداع و در محل کنونی امامزاده تدفین گردید.
مرقد این عارف دلسوخته به بلندی یک متر در میان نرده زیبایی از سنگ مرمر قرار گرفته و در پای میله مزبور کتیبه ای با مضمون ˈ الله، هذا روضه الفقیر الی الله الکبیر، محمدبن الحاج صدیق بن محمد، فی ذی الحجه سنه سبع و سبعین وستمائه ˈ با حروف نستعلیق به طور برجسته منقوش است.
این مرقد تا سال ۱۳۷۸ شمسی در درون بقعه کوچک از قطعه سنگ های گورستان قرار داشت که به همت اداره اوقاف و امور خیریه استان و مردم خیر و از محل نذورات مردمی بازسازی و وسعت کنونی این امامزاده به بیش از یک هکتار می رسد.
حیاط بقعه به مساحت سه هزار و ۶۸۵ مترمربع در ضلع جنوبی حرم واقع است که زایران پس از گذشتن از آن از دو باب ورودی جداگانه برای بانوان و آقایان وارد حرم می شوند که وسعت آن ۲۵۰ مترمربع است.
این امامزاده هم اکنون به یکی از مراکز بسیار مهم مذهبی و گردشگری دینی مردم آذربایجان شرقی و تبریز تبدیل و در این زمینه آژانس های گردشگری نیز وارد عرصه شده و برای اعزام زایران فعالیت های گسترده ای را صورت می دهند.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناوینمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیتبریز

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :