کدخبر : 10889 |

آیین های ویژه مردم خوزستان در ماه رمضان/ رسم گرگیعان، ام الحلس و ام الوسخ


ماه رمضان در خوزستان با آداب و رسوم خاصی همراه است. ام الحلس و ام الوسخ دو مراسم ویژه خوزستان در قبل از عید فطر است.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز دراستان خوزستان یک ماه قبل از شروع ماه رمضان صندوق هایی برای کمک به مردم نیازمند تدارک دیده شده است تا از این طریق به ایتام و نیازمندان کمک شود.
یکی از آیین های ویژه ماه رمضان در استان خوزستان برگزاری مراسم گرگیعان است.
این مراسم در نیمه ماه رمضان برگزار می شود و در آن کودکان لباس های خاص محلی پوشیده، کیسه هایی را نیز به گردن آویخته و همراه با آهنگ گرگیعان به درب منازل مردم رفته و از آن ها شیرینی و عیدی دریافت خواهند کرد. فلسفه این جشن به معصومیت و مستجاب الدعوه بودن، کودکان مربوط است.
ام الحلس و ام الوسخ دو مراسم ویژه خوزستان در قبل از عید فطر است. ۲ روز قبل از عید فطر افراد به خانه تکانی منازل می پردازند که این روز ام الحلس نام دارد. یک روز مانده به عید فطر نیز افراد به نظافت شخصی و خرید لباس نو می پردازند که این روز معروف به ام الوسخ است.
افطار نیز در میان مردم خوزستان جایگاه ویژه ای دارد. خرما حرف اول را در سفره های اطعام میزند و معمولا مردم این خطه با خرما، زولبیا و سوپ افطار می کنند.
در روز عید فطر پس از برگزاری نماز عید افراد به صورت دسته جمعی وبا یزله (پای کوبی بدون ساز با ترجیع بند سه بیتی) به دیدار خانواده های داغدار و بیماران در بستر می روند و حتی کدورت های خانوادگی نیز در این روز حل و فصل می شود.
انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار ویژهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :