کدخبر : 10762 |

انتقاد اهالی یک روستا از سازمان اوقاف/ مبلغ غبارروبی امامزاده علی اکبر (ع) ایگل صرف چه اموری می شود؟


عضو هیئت امنای سابق آستان امامزاده علی اکبر (ع) در روستای ایگل در غرب اوشان گفت: در گذشته این امامزاده به صورت هیئت امنای اداره می شد اما اکنون که توسط اداره اوقاف اداره می شود هیچ هزینه ای برای بهبود و توسعه امامزاده مصرف نمی شود.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز، امامزاده علی اکبر (ع) در روستای ایگل و در غرب اوشان واقع است ایگل منطقه ای خوش آب و هوا و یکی از مسیرهای صعود به قله توچال است.
بقعه متبرکه امامزاده علی اکبر (ع) در روستای ایگل و غرب اوشان واقع شده است . در بافت میانی روستای ایگل و در انتهای کوچه‌ای تنگ و باریک بنایی تک اتاقی وجود دارد که اهالی آن‌را امامزاده علی اکبر می‌خوانند. بنای امامزاده علی اکبر اتاقی است رو به سمت شرق که سه طرف آن دیوار و جبهه شرقی آن دارای در و پنجره فلزی می‌باشد. ساختمان امامزاده سالیان اخیر مرمت و بازسازی شده و دارای سرویس‌های بهداشتی است که گردشگران و مهمانان روستا نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.
نسب این امامزاده علی اکبر بن محمد بن حسن بن محمد شهید بن جعفر بن حسن بن علی اصغر بن عمر اشرف بن امام زین العابدین علیه السلام است ( به نقل از منتقله الطالبیه /لباب الانساب و الابصار و الاعقاب/تبارنامه سادات در متون کهن بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس).
جناب علی اکبر (ع) که از نوادگان امام زین العابدین (ع) هستند در زمان مامون عباسی هنگامی که حدود ۱۷-۱۸ سال داشتند به همراه مادرشان به روستای ایگل مشرف می شوند .
این امامزاده تا سال ۱۳۶۰ یک زمین خاکی مخروبه بوده است و بعد از آن تبدیل به امامزاده شده است .
آقای ناصحی یکی از اهالی قدیمی روستای ایگل و هیئت امنای سابق امامزاده در خصوص این بقعه گفت: این امامزاده قبلا به صورت هیئت امنایی اداره می شد اما در حال حاضر زیر نظر اداره اوقاف اداره می شود.
وی افزود: این مکان حدود ۴۰ متر است و از سال ۱۳۸۳ با کندن حیاط امامزاده وضو خانه ای در آن ایجاد شده است و تنها دارای یک خادم است .
وی در خصوص معجزات این امامزاده گفت: شفای بیماران سرطانی یکی از معجزات عجیب این امامزاده است که چندین بار برای افراد مختلف اتفاق افتاده است.
وی با انتقاداتی در زمینه اداره این امامزاده، گفت: قبلا این امامزاده هیئت امنایی اداره می شد و قرار بود با خرید خانه های اطراف وسعت امامزاده بیشتر شود اما در حال حاضر مبالغی که مردم داخل ضریح می ریزند توسط اوقاف جمع آوری شده و هیچ گونه هزینه ای صرف بهبود و توسعه امامزاده نمی شود.
انتهای پیام/
مریم کتابچی

مربوطه به : اخبارمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیآخرین عناوین

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :