کدخبر : 10607 |

شناسایی و ثبت موقوفات کشور/ ثبت سند تمامی موقوفات تا ۵ سال آینده


معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به رشد چشمگیر ثبت سند موقوفات طی سالیان اخیر بر ثبت سند شدن تمامی موقوفات تا ۵ سند سال آیند تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی حاتمی معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت و گو با خبرنگار بقاع نیوز با بیان این مطلب گفت: در راستای اجرای طرح شناسایی و ثبت موقوفات کشور بر اساس تفاهم نامه با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور این طرح پیشرفت مناسبی داشته که البته همراه با مشکلات و موانعی نیز همراه بوده است.
به گفته وی فاقد درآمد بودن برخی موقوفات، در معرض بسیاری از بلایای طبیعی قرار گرفتن برخی از آنها، اختلاف نظر در مورد بعضی از موقوفات بین سازمان های مختلف، نبود درآمد و اعتبار برای شناسایی و ثبت موقوفاتی که مالکین غیرمعلوم الحال و … از موانعی به شمار می آید که خوشبختانه به تدریج در حال حل شدن و سنددار شدن هر سال تعداد بیشتری از موقوفات است.
حاتمی در ادامه تصریح کرد: ثبت موقوفات طی ۶-۷ سال گذشته تقریباً با ثبت سند موقوفات از سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۸۸ به بعد برابری می کند و این رقم به ویژه در سال ۹۴ از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.
وی ضمن تاکید بر اینکه طی ۵ سال آینده طرح شناسایی موقوفات باید به طور کامل اجرایی شود افزود: این طرح با تغییر سند دفترچه ای به تک برگ، تهیه نقشه، جانمایی اسناد موقوفه در سامانه کشوری و … اجرایی می شود.
معاون اوقافی حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: بسیاری از موقوفه ها طی سالها دچار تعرض شده اند و دعاوی مختلفی دارند و در این زمینه نیز پس از بررسی و تعیین حدود و ثغور آنها تعیین تکلیف خواهد شد.
حاتمی افزود: بسیاری از اختلافات در موقوفات در بخش هایی که طی سالیان دچار آسیب ها و بلایای طبیعی چون؛ خشکسالی، سیل و … شده اند و همچنین بخشی که محل اختلاف بین سازمانهای دولتی است پس از بررسی کارشناسان بخش تعیین تکلیف خواهند شد.
وی انجام این امر را به ویژه در بخشی موقوفات بلاتکلیف دچار آسیبهای طبیعی منوط به تعیین بودجه از سوی دولت و کمک از برای عملیات اجرایی در این بخش دانست.
حاتمی همچنین خاطرنشان کرد: در مسیر اجرایی کردن این طرح همچنین اختلافات فراوانی بین سازمان منابع طبیعی و جنگلداری با ادعای ملی بودن بسیاری از موقوفات مواجه هستیم و امیدواریم بر اساس ماده تبصره ۶ قانون ابطال مشکلات این بخش رفع شود.
به گفته وی تا کنون از بیش از ۱ میلیون هکتار زمین موقوفه رفع اختلاف شده است.
حاتمی در پایان در باره ی بیشترین میزان موقوفات در سطح کشور گفت: اعلام این رقم به طور خاص با توجه به پراکندگی در شاخص های مختلف چون مساحت، تعداد و … کمی مشکل است . اما طی جمع بندی کلی می توان استان های فارس، خراسان رضوی، یزد، کرمان، تهران را دارای بیشترین موقوفات با تکیه بر درآمدزایی بیشتر اعلام کرد.
انتهای پیام/
 

مربوطه به : آخرین عناویناخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :