کدخبر : 10333 |

آستان امامزادگان محمد اسماعیل و محمد صانع (ع) کاشان در حال تخریب و نیازمند احیای فوری است


در سایه بی توجهی و ناهماهنگی چندین نهاد مربوطه، آستان دو امامزاده محمداسماعیل (ع) و محمدصانع (ع) در روستای ازوار از توایع شهرستان کاشان علیرغم برخورداری از موقوفات قابل توجه در حال تخریب و نیازمند احیای فوری است.

به گزارش خبرنگار  بقاع نیوز تعاملات بین المللی در عرصه های مختلف، به ویژه پس از مقوله ی برجام و استفاده بهینه از فرصت های پیش رو امری است بدیهی و غیر قابل انکار .
توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در مقوله ی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را می توان و باید در بند بند کلیه فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و …. واکاوی و اجرا کرد.
استفاده از پتانسیلهای بالقوه موجود در کشور و تبدیل به بالفعل کردن آنها یکی از مواردی است که مسلماً در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی می توان به آن پرداخت.

پیشرفت قابل توجه فعالیتهای عمرانی و ایجاد تسهیلات رفاهی در نقاط روستایی کشور خوشبختانه از جمله مسائلی است که در سایه فعالیت دولتمردان جمهوری اسلامی و فارغ از فعالیتهای سیاسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به آن پرداخته شده است.
ضرورت وجود نگاه نقادانه در نقطه نقطه کشور اسلامی
حضور کلیه افراد متعهد و علاقمند به میهن اسلامی مسلماً می تواند به منزله ابزاری جهت شناسایی نقاط ضعف و نواقصی باشد که شاید از چشم دولتمردان عدالت گستر درکشور پنهان مانده است و گزارش و اطلاع رسانی آن می تواند مسئولان را در امر ارائه خدمات علی گونه خود یاری کند.
توجه به اماکن مذهبی و موقوفات و بقاع متبرکه درکشور بعنوان محلی که مامن دل سوخته و عاشق اهل بیت ایرانی است که صفای دل و دیده خود را در آن می جویند و دراین بین ازهیچ کمکی در حد توان حتی خارج از آن خودداری نکرده و با طیب خاطر آنچه در دارند در طبق اخلاص برای رونق و زنده نگاه داشتن این اماکن می گذارند.

ازوار نگین خاک گرفته کاشان
مردم روستای ازوار از توابع شهرستان کاشان نیز با پیشینه قوی تاریخی مذهبی و آثاری تاریخی به جا مانده مانند تپه گیس کن و دیوارهای خرابه و آثار کشف شده درموزه مردم شناسی کاشان که به سالها قبل از اسلام بر می گردد قابلیت پذیرایی از صدها زائر طی سال را دارد که متاسفانه در سنگینی سایه بی توجهی مسئولان ذیربط در مهجوریت به سر می برد.
وجود دو امامزاده شاهزاده محمد اسماعیل و شاهزاده محمد صانع در یک بقعه و علی ابن عبدالله جعفر طیار در بقعه دیگر آرمیده اند و بر فضای معنوی روستا افزوده است .
اما نگاه متعجب و حیران ساکنین و بازدیدکنندگان از این روستای تاریخی، مذهبی هنگام ورود به آن وقتی با بنای مخروبه این امامزاده ها با پیشنیه تاریخی مستدل روبرو می شوند پاسخی برای ابهامات فراوان خود در این زمینه را می جویند.

علیرضا نشاسته گیر پژوهشگر علم انساب در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: زمانی که برای تبلیغ در ماه محرم وارد این امامزاده شدم با مکانی مخروبه مواجه شدم که از زمان ورودم تا کنون علیرغم پی گیری های فراوان تا کنون هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است .
بنا به گفته این پژوهشگر امامزاده اسماعیل و امامزده صانع از نسل زید، پسر ارشد امام حسن مجتبی است که هر دو دارای موقوفه و مورد توجه خاص مردم قرار دارد اما با وجود پیشینه تاریخی و مذهبی مستدل و محکم هیچ فعالیتی حداقل برای عمران این مکان انجام نمی گیرد.

نگرانی از تخریب سقف و دیوار امامزاده بر سر زوار

ابوذر تمتاجی دهیار روستای ازوار نیز با نگاهی اندوهبار به بنای مخروبه که کوله باری از تاریخ و معنویت را بر پشت خسته خود حمل می کند می گوید: سقف کاهگلی این امامزاده از سالهای دور تا کنون هیچ تعمیر و مرمت اساسی نشده بود و اگر همت و علاقه قلبی و کمکهای مردمی نبود شاید هم اکنون در حدی نبود که حتی بتواند در همین حد هم آرامگاه دلهای پردرد مردم روستا و زوار باشد.
وقتی نگاه خودم را در امتداد نگاه دهیار روستا می چرخانم … دیوارها ی مخروبه و سقف تازه تعمیر شده آن که در زیر آن کودکان و مادرانشان در حال مناجات و درددل هستند را می بینم. نگرانی از تخریب سقف و دیوار امامزاده بر سر زوار همواره وجود دارد.

ناهماهنگی سازمان های ذیربط مانع از اجرایی شدن فعالیتهای عمرانی

دهیار این روستا ضمن اشاره به اینکه تعمیر هر سه سال یکبار سقف این امامزاده توسط مردم روستا در حدی نبود که پاسخگو وضعیت این مکان باشد و خوشبختانه توانستیم با تامین اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از محل کمکهای مردمی و سازمان اوقاف و امورخییه سقف این امامزادگان را تعمیر کرده و بخشی را نیز به عمران فضای خارجی آن تخصیص دادیم.
تمتاجی از وعده سازمان اوقاف و امورخیریه استان برای تامین اعتبار عمرانی جهت تعمیر بخش داخلی امامزاده تا پایان سال جاری خبر می دهد و آرزو میکند که اختلاف نظرهای سازمان ها و نهادهای ذیربط چون سازمان میراث و امور فرهنگی، بنیاد شهید، سازمان اوقاف و امور خیریه ره به تعمیر نهایی این مکان مذهبی و تاریخی ببرد.
?
وی ناهماهنگی بین ادارات را حتی مانع اجرایی کردن برنامه های عمرانی با اعتبار تخصیص یافته برخی از سازمان های ذیربط می داند و می گوید: با توجه به دفن بسیار از شهدا در محل این امامزادگان، بنیاد شهید مبلغ بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال برای تعمیر فضای داخلی این مکان اختصاص داده است که متاسفانه ناهماهنگی ها و اختلاف نظرها بین سازمان میراث و فرهنگی و سازمان اوقاف مانع از اجرایی شدن فعالیتهای عمرانی شده است .

امیدواری به احیای آستان امامزادگان با کمکهای مردمی و اعتبارات دولتی

این دهیار دلسوخته جوان در ادامه کمک مردم و دلهای نگران آنها را پشتوانه اصلی فعالیتهای عمرانی در بخش مذهبی در این روستا می داند که در قالب کمک به حسینیه ای با ۸۰۰ متر زیربنا و ۲۰۰ متر آشپزخانه شکل گرفته و به مفروش شدن این فضا از محل کمکهای مردمی با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون ریال شده است.
تمتاجی با دلی مطمئن به آینده و وعده های مسئولان ابراز امیدواری کرد تا در سال آینده پروسه احیاء و بازسازی این امامزادگان از محل کمکهای مردمی و سازمان اوقاف و بنیاد شهید به پایان برسد و این محل مکانی برای بازدید زوار تبدیل شود.

ما نیز امیدواریم در سفر بعد خود به این محل بارقه نور امید و شادی را در ساکنین جوار این دو امامزاده و زوار آن ببینیم.
انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبار ویژهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :