کدخبر : 6556 |

روحانیون نقش مهمی در ترویج وقف دارند


حجت الاسلام آیت الله عباسیان مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در نشست تخصصی وقف شهرستان دلیجان که به مناسبت هفته فرهنگی دلیجان در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد بر لزوم توجه جدی به وقف و موقوفات تأکید کرد و گفت: روحانیون نقش ویژه ای در ترویج و توسعه فرهنگ وقف بر عهده دارند.
وی با اشاره به اینکه وقف در راه خدا و به منظور رفع نیاز نیازمندان معامله ای بسیار ارزشمندست گفت: سنت حسنه وقف صدقه جاریه ای است که هیچ زمانی از بین نرفته و اثرات و برکات آن هم برای مردم و واقف تا همیشه ماندگارخواهد بود.
حجت الاسلام عباسیان با اشاره به سنت حسنه وقف در سیره معصومین(ع) تصریح کرد: وقف از دیدگاه اهل بیت(ع) از جایگاه و ارزش والایی برخوردار است و پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و دیگر ائمه معصوم(ع) خود از جمله اولین واقفان صدر اسلام و مبلغان این سنت حسنه به شمار می روند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان افزود: اکثریت صحابه نبی مکرم اسلام و در رأس آنها خود اهل بیت(ع) نسبت به این سنت حسنه و عمل به آن اهتمام داشتند و امروز وظیفه یکایک ماست که راهشان را ادامه داده و نسبت به این مهم توجه ویژه تری داشته باشیم.
وی افزود: با نگاهی به تاریخ اسلام و سیره عملی اهل بیت(ع)، ائمه معصوم(ع) در می یابیم که بیشترین نقش را در احیای سنت وقف و موقوفات وجود نبی مکرم اسلام داشتند و پس از اهل بیت(ع) بیشترین اثرگذاری را در ایجاد موقوفات جدید علما و روحانیان ایفا کردند.
حجت الاسلام عباسیان تبلیغات را از عوامل مهم و تاثیرگذار در نهادینه سازی فرهنگ وقف عنوان کرد و با اشاره به رسالت خطیر روحانیون در این راستا ادامه داد: مشوق اصلی اکثریت وقف هایی که امروزه برای ما به یادگار مانده جامعه روحانیت هستند و ما می بینیم در هر عصری که روحانیت نسبت به وقف توجه داشته اند مردم نیز خاضعانه وارد عرصه شده و مالی را وقف کردند و برعکس در هر دوره ای که علما در تبلیغ فرهنگ وقف و تشویق مردم ضعیف عمل کرده اند سنت وقف نیز روبه افول بوده و این بیانگر نقش اثربخش جامعه روحانیت در این زمینه است.
مدیر کل اوقاف استان بیان کرد: در دوران گذشته علیرغم وجود امکانات و وسایل ارتباط جمعی ما شاهد رشد و تبلور فرهنگ وقف در بین اقشار مختلف جامعه بوده ایم که این مهم نیز ناشی از نقش اثرگذار روحانیون و تبلیغات موثر این قشر بوده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه طی سال های اخیر اقبال عمومی نسبت به فرهنگ وقف افزایش یافته و از سال 88 تعداد موقوفات نسبت به گذشته از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در پایان گفت: با اطلاع رسانی و انجام تبلیغات مناسب و اصولی می توان فرهنگ وقف را در جامعه نهادینه کرد و اگر فرهنگ وقف بخوبی تبیین و نهادینه شود؛ قطعاًبسیاری از مشکلات کنونی جامعه و مردم نیز رفع خواهد شد و تحقق این مهم نیازمند مشارکت و همت جامعه روحانیت است.

لازم بذکراست حجت الاسلام کرامتی امام جمعه شهردلیجان ، حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس ، حجت الاسلام کلانتری دادستان دلیجان، حجت الاسلام فروغی مدیرحوزه علمیه الغدیر نراق از مهمانان ویژه ی این مراسم بودند.

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار وقفدلیجانآخرین عناویناستان مرکزی

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :