کدخبر : 6016 |
معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان خبر داد

تربیت 9 هزار حافظ قرآنی در استان زنجان


معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از تربیت 9 هزار حافظ قرآنی در استان زنجان خبر داد.

به گزارش بقاع نیوز از زنجان، حجت‌الاسلام فخرالدین خدابنده‌لو اظهار کرد: یکی از رسالت‌های مهم اوقاف و امور خیریه اجرای برنامه‌های قرآنی است.
وی با اشاره به اینکه در همین راستا طی یک سال کاری برنامه‌های متعددی در زمینه موضوعات قرآنی اجرایی می‌شود، تصریح کرد: از مهم‌ترین این برنامه‌ها طرح تربیت حافظان قرآن کریم است.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم از دو سال گذشته آغاز شده است، افزود: با هدف تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه تربیت 10 میلیون حافظ قرآنی، طرح تربیت حافظان در کل کشور و به تبع آن استان زنجان آغاز شده و به مراحل خوبی رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه تعهد استان زنجان در زمینه تربیت حافظان قرآن کریم 13 هزار نفر بوده است، اضافه کرد: بر این اساس طی هر سال باید 3 هزار نفر حافظ قرآنی در استان تربیت شود.
خدابنده‌لو با بیان اینکه طی دو سال گذشته قریب به 9 هزار حافظ در استان زنجان تربیت شده است، گفت: اغلب افراد شرکت کننده در این طرح خانم هستند.
وی با تاکید بر اینکه جوانان و نوجوانان نیز بخش زیادی از حافظان را تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: بر طبق برنامه مقرر بود که در یک سال برخی از افراد تنها یک جزء از قرآن کریم را حفظ کنند اما بر اساس آموزش‌های مطلوب ارائه شده و تلاش‌های صورت گرفته بیش از این میزان حفظ شده است.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به برگزاری دوره آموزشی برای مربیان قرآنی افزود: این دوره‌های به صورت تخصصی و با هدف ارتقای سطح اطلاعات مربیان قرآنی برگزار شده است.
وی همچنین به برگزاری مسابقات قرآن نیز اشاره کرد و گفت: امسال با حضور 19 هزار نفر این مسابقات در دو بخش شهرستانی و استانی برگزار شده و نفرات برتر مشخص شدند.
خدابنده‌لو با بیان اینکه نفرات برتر در هر بخش فردا به مسابقات کشوری در استان آذربایجان شرقی اعزام می‌شوند، تصریح کرد: این افراد در چهار رشته قرائت، ترتیل، حفظ 20 جزء و حفظ کل به عنوان نفرات برتر شناخته شده‌اند.
وی با اعلام اینکه امسال چهار نفر از حافظان و قاریان برتر خانم و چهار نفر نیز آقا به مسابقات کشوری اعزام می‌شود، اظهار کرد: همچنین برای تقدیر از زحمات حافظان در این چهار رشته سه نفر برتر تقدیر شدند.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه در مجموع امسال 71 نفر از قاریان و حافظان به عنوان نفرات برتر در بخش استانی معرفی شدند، اضافه کرد: همچنین در رشته تواشیح نیز 36 نفر، در رشته اذان شش نفر و در رشته ابتهال نیز شش نفر به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.
وی در ادامه برگزاری محافل انس با قرآن کریم و ترجمه و تفسیر قرآن را از دیگر برنامه‌های اوقاف و امور خیریه در مباحث قرآنی اعلام کرد و گفت: این مراسم‌ها در مناسبت‌های مذهبی و به ویژه در ماه مبارک رمضان و ماه محرم برگزار می‌شود.
خدابنده‌لو ادامه داد: یکی از بزرگترین محافل قرآنی برگزار شده در استان مربوط به مراسم جزءخوانی است که در حسینیه اعظم زنجان است.
وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این محافل ترویج معارف دینی و قرآنی است، گفت: تعمیق باورهای دینی و تشویق مردم به انجام فعالیت‌های قرآنی نیز از دیگر اهداف برگزاری این مراسم‌ها است.
زهرا رسولی- خبرنگار بقاع نیوز- زنجان

مربوطه به : زنجانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیاخبار وقفاخبارآخرین عناویناستان زنجان

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :