کدخبر : 5637 |

اجرای طرح‌های مهم عمرانی از محل عواید موقوفات در زنجان


مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان خبر داد
اجرای طرح‌های مهم عمرانی از محل عواید موقوفات در زنجان
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از اجرای طرح‌های مهم عمرانی از محل عواید موقوفات در زنجان خبر داد.
به گزارش بقاع نیوز از زنجان، حجت‌الاسلام علی باقری اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در راستای عمل به وظایف سازمانی خود اقدامات بسیاری را در راستای توسعه موقوفات انجام می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه اقدامات اوقاف با بهره‌گیری از ظرفیت موقوفات و استفاده از آنها در راستای بهره‌وری و توسعه بیشتر انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر 2 هزار و 400 موقوفه در استان زنجان وجود دارد.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با توضیح اینکه موقوفات استان زنجان به دو بخش انتفاعی و منفعتی تقسیم می‌شود، اضافه کرد: موقوفات منفعتی درآمددار بوده و موقوفات انتفاعی غیردرآمدزا هستند.
این مسئول مساجد را جزو موقوفات انتفاعی تقسیم‎‌بندی کرد و اظهار داشت: تعداد موقوفات منفعتی استان قریب به یک هزار مورد است.
باقری در ادامه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط اوقاف استان در راستای بهره‌وری و توسعه موقوفات بیان کرد: در این راستا از محل عواید موقوفات ساخت پروژه‌های عمرانی آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در حال ساخت اوقاف استان تالارهای احسان است، اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی از این تالارها دو باب در استان در شهرستان‌های خدابنده و زنجان در حال ساخت است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان همچنین به ساخت مجتمع تجاری، اداری در خدابنده از محل عواید موقوفات در شهرستان خدابنده اشاره کرد و گفت: در شهرستان زنجان نیز زمینی برای ساخت مجتمع تجاری در نظر گرفته شده است.
این مسئول در ادامه با اشاره به ساخت ترمینال مسافربری وقفی در شهرستان خدابنده بیان کرد: همچنین در شهرستان زنجان نیز ساختمان چشم‌پزشکی از محل موقوفات در حال ساخت است که پیشرفت فیزیکی آن در حد قابل قبول است.
باقری در ادامه گزارشی از طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری استان از محل موقوفات، عواید آنها و طرح‌هایی که اوقاف در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، ارائه داد و گفت: یکی از این طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری در شهرستان طارم واقع شده است که نام آن موقوفه جعفر قلی ته دره است.
وی با توضیح اینکه موقوفه مذکور کاربری باغ زیتون دارد، خاطر نشان کرد: این موقوفه 427 هکتار مساحت دارد و به صورت شش دانگ موقوفه است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ادامه موقوفه هوشمند واقع در شهرستان زنجان از دیگر طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری اوقاف اعلام کرد و افزود: این موقوفه نیز دارای یک هزار و 200 متر زیربنا است.
این مسئول ادامه داد: این بنا به صورت شش دانگ موقوفه است و مقرر است پس از ساخت تبدیل به ساختمان پزشکان شود.
وی موقوفه امیرنظام اردهین در شهرستان خدابنده را از دیگر طرح‌هایی قابل سرمایه‌گذاری اوقاف عنوان کرد و اظهار داشت: این موقوفه دارای 424 هکتار مساحت بوده و به صورت شش دانگ موقوفه است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان خاطر نشان کرد: کاربری این موقوفه استفاده در بخش کشاورزی و معدن است.
این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه موقوفه قیدار نبی (ع) در شهرستان خدابنده نیز از دیگر طرح‌های قابل سرمایه‌گذاری اوقاف است، بیان کرد: این موقوفه 6 هزار و 384 متر مربع مساحت دارد.
باقری با توضیح اینکه موقوفه اعلام شده به صورت شش دانگ وقف شده است، تصریح کرد: در این موقوفه مجتمع تجاری و اداری ساخته خواهد شد.
وی همچنین به موقوفه یک هزار و 200 متر مربعی قیدار نبی (ع) نیز اشاره کرد و افزود: این موقوفه نیز به صورت شش دانگ وقف شده و کاربری آن نیز ایجاد ترمینال بین شهری و حومه تعیین شده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ادامه گزارشی از وضعیت موقوفه 2 هزار و 360 متر مربعی تالار احسان خدابنده نیز ارائه کرد و گفت: این موقوفه نیز به صورت شش دانگ متعلق به اوقاف است.
این مسئول با توضیح اینکه همه طرح‌های سرمایه‌گذاری اعلام شده از محل موقوفات بر اساس نیات واقفان ساخته و اقدامات لازم در آنها صورت می‌گیرد، اظهار کرد: عمل به نیات واقفان خیراندیش و هزینه‌کرد موقوفات در راستای محرومیت‌زدایی و ایجاد عدالت اجتماعی از مهم‌ترین اهداف اوقاف است.
زهرا رسولی- خبرنگار بقاع نیوز- زنجان

مربوطه به : اخبار ویژهزنجانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیاخبار وقفاخبارآخرین عناویناستان زنجان

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :