کدخبر : 5282 |

آزادسازی 250 هکتار از موقوفات امامزاده یعقوب (ع) ابهر


رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر خبر داد
آزادسازی 250 هکتار از موقوفات امامزاده یعقوب (ع) ابهر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر از آزادسازی 250 هکتار از موقوفات امامزاده یعقوب (ع) ابهر
خبر داد.
به گزارش بقاع نیوز؛ حجت‌الاسلام صفدر الله‌وردی در بازدید از روند توسعه امامزاده یعقوب (ع) اظهار کرد: وقف سنت حسنه‌ای است که تاریخچه آن به زمان پیامبر اکرم (ص) می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه پیامبر بزرگوار اسلام نخستین واقف در دین اسلام است، تصریح کرد: توجه حضرت محمد (ص) و ائمه معصومان (ع) به سنت حسنه وقف نشان دهنده اهمیت این فریضه در دین اسلام است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر در ادامه با اشاره به روند تاریخی وقف در ایران اضافه کرد: متاسفانه این سنت حسنه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مهجور و مغفول مانده بود.

این مسئول بی‌لیاقتی حاکمان وقت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را یکی از دلایل فراموشی سنت حسنه وقف عنوان کرد و گفت: در این بازه زمانی موقوفات کشور به غیر واگذار شده بود.

الله‌وردی با ارائه گزارشی از وضعیت وقف پس از پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: پس از انقلاب مقدس جمهوری اسلامی بسیاری از موقوفات احیا شدند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در دوران حیات خود توجه ویژه‌ای به وقف داشتند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری نیز توجه ویژه‌ای بر ترویج سنت حسنه وقف دارند و بر اجرای این سنت حسنه تاکید می‌کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر با توضیح اینکه در سایه همین توجهات فرهنگ وقف و موقوفات تا حد زیادی در جامعه نهادینه شده است، اضافه کرد: نتیجه این امر افزایش موقوفات در سطح کشوری استانی و به تبع آن در شهرستان است.

این مسئول با اشاره به آشنایی بیش از پیش مردم با سنت حسنه وقف تصریح کرد: در نتیجه این موضوع یک خیر ابهری به مناسبت هفته وقف 2 هزار هکتار از اراضی خراسانلو از توابع شهر صائین‌قلعه را وقف کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قریب به 450 موقوفه در شهرستان ابهر وجود دارد، بیان کرد: این تعداد شامل مساجد و بقاع متبرکه شهرستان نیز می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ابهر در ادامه از آزادسازی 250 هکتار از موقوفات امامزاده یعقوب نیز خبر داد و افزود: این مقدار زمین به نام امامزاده یعقوب (ع) تثبیت سند شده است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اقدامات اوقاف ابهر در راستای توسعه امامزادگان به عنوان بخشی از موقوفات شهرستان بیان کرد: در این راستا از مشارکت مردم نیز بهره گرفته شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح مودت در بهره‌گیری از مشارکت مردم در طرح توسعه و بازسازی امامزادگان گفت: امسال میزان مشارکت مردم در این زمینه قریب به 600 میلیون ریال است.

مربوطه به : معرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیاخبار وقفاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :