کدخبر : 5107 |

همایش یاوران وقف در زهک برگزار شد


به گزارش خبرنگار بقاع نیوز،این همایش که با حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، امام جمعه زهک و جمعی از مدیران ادارات زهک و هیئت امنا و خدام مساجد و واقفین و متولیان و خیرین برگزار شد تعدادی از چهره های برتر این شهرستان مورد تقدیر قرار گرفتند.

دراین همایش حجت الاسلام خدری امام جمعه شهرستان زهک وقف را مصداقی از تعاون و همکاری برشمرد و گفت : وقف احسانی ماندگارو بی منت و جاودان است و یکی از راه هایی است که انسان می تواند پرونده اعمال خوب خود را حتی بعد از مرگ هم باز نگه دارد .

حجت الاسلام خدری در این همایش گفت: وقف توزیع ثروت را با طیب خاطر در سطح جامعه تعدیل می کند و باعث ایجاد رضایت اجتماعی و بهره مندی همگان از مواهب خیرخواهی و نیک اندیشی می شود و چه خوب است در این زمینه بیش از پیش همه ما به یاری اوقاف بشتابیم و این سازمان پرتلاش را مورد حمایت قرار دهیم.

امام جمعه زهک گفت: دراین شهرستان موقوفات بیشماری وجود دارد که بواسطه بی دقتی و عدم تشکیل پرونده در اداره اوقاف در معرض نابودی و محجوریت قرار گرفته است و می بایست در این زمینه همه ما و بویژه کسانی که در اقصی نقاط این شهرستان با بیش از 200پارچه آبادی و روستا سازمان اوقاف را در جمع آوری این موقوفات و اجرای نیات واقفین یاری نمایند.

در این زمینه حسینعلی شهرکی مسئول دفتر نمایندگی اوقاف وامور خیریه شهرستان زهک نیز در همایش یاوران وقف از همه مردم و مسئولین در این زمینه طلب یاری و همکاری کرد و گفت تا کنون با سعی و تلاش توانسته ایم بیش از 200موقوفه را دراین شهرستان شناسایی و در سامانه جامع اطلاعات مدیریت موقوفات و اماکن متبرکه ثبت نموده و در جریان اجرای نیت واقف قرار دهیم.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل تدینی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان به سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از ابراز لطف و همکاری امام جمعه زهک و مردم گفت: محبت اهل بیت و دوست داشتن امام حسین (ع) صرفاً مربوط به برپایی مجالس تعزیه و اطعام و عزاداری نمی باشد و باید برای نشان دادن محبت اهل بیت اهل نصیحت و کمک رسانی باشیم . پناه مردم بودن مایه سرافرازی اسلام می باشد و این وظیفه همه مسلمانان می باشد.

مدیرکل اوقاف استان گفت: سازمان اوقاف وامور خیریه در زمینه موقوفات پنج هدف اصلی را دنبال می کند که عبارتند از

  • تبلیغ وترویج فرهنگ وقف

تدینی گفت: ما معتقد به نهاد وقف هستیم مانند نهاد خانواده و در این زمینه همه مردم در این نهاد نقش اساسی دارند و همه اقشار مردم در زمینه وقف و موقوفات مسئول هستند و بی تفاوتی در این زمینه از هیچکس پذیرفته نیست ، موقوفات از آن جامعه است وحیف ومیل و تصرف در موقوفات و نیت واقف به همه آسیب میرساند

  • ایجاد وقف های جدید متناسب با نیاز روز جامعه

تدینی گفت: آموزش نیکوکاری و کمک رسانی می بایست از سنین کودکی آموزش داده شود و در این زمینه والدین، آموزگاران و مبلغین و روحانیون نقش و وظیفه بسیار مهمی دارند و ما سعی داریم تا با کمک اقشار مردم موقوفات متناسب با نیازهای روز جامعه و بویژه جوانان ایجاد نماییم .

  • حفظ و حرایت از موقوفات

مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان گفت: همه مردم نسبت به حفظ و حراست موقوفات وظیفه شرعی دارند و می بایست در این زمینه اهل تذکر باشند و موارد این چنینی را به ادارات اوقاف گزارش دهند

وی افزود : وقف و مدیریت اماکن مذهبی از شئون ولی امر مسلمین است که توسط مقام معظم رهبری به سازمان اوقاف وامور خیریه تنفیذ شده است  و هرکسی که بخواهد در موقوفات تصرفی انجام دهد به لعنت خداوند گرفتار خواهد شد.

  • اجرای صحیح نیت واقفین و امانتداری

حجت الاسلام والمسلمین تدینی در جمع حاضرین همایش یاوران وقف شهرستان زهک  گفت: در سازمان اوقاف وامور خیریه همه تلاش براین است تا مطابق بر وقف نامه ها و دستورات واقف و درعین امانتداری و بااستفاده از ابزار و امکانات مناسب نیت واقفین بطور دقیق اجرا شود و اگر در بعضی نقاط مشاهده می شود که موقوفات مورد تعدی و تعرض قرار گرفته است به سبب این است که آن موقوفه در سیستم اطلاعاتی اوقاف به ثبت نرسیده است و ما از وجود آن بخبریم و استدعا داریم تا همه مردم مارا در این زمینه یاری نمایند.

  • ایجاد رشد و توسعه در موقوفات

تدینی در خاتمه سخنرانی خود و در آخرین بخش از بیان اهداف سازمان اوقاف در زمینه موقوفات گفت: توسعه موقوفات برای بقای آن لازم است و در حال حاضر موقوفات در سراسر کشور بصورت یکپارچه راهبری و مدیریت می شود

سرمایه گذاری در موقوفات ، افزایش درآمدزایی و احیای موقوفات و گسترش سطح خدمات رسانی موقوفات در دستور کار سازمان اوقاف قرار دارد و هرچه بیشتر در این زمینه اقدام شود ثمرات و برکات موقوفات در سطح جامعه بیشتر نمود پیدا خواهد کرد و شوق و اشتیاق مردم را افزایش می دهد .

در خاتمه این همایش از 9نفر از واقفین، هیئت امنا و خدام اماکن متبرکه  شهرستان زهک تقدیر شد.
مرتضی کوچکی- خبرنگار بقاع نیوز-سیستان و بلوچستان

مربوطه به : اخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار وقفآخرین عناویناستان سیستان و بلوچستان

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :