کدخبر : 3939 |
امامزادگان دریچه ای نورانی به سمت معنویت

تلاش برای زدودن غبار غربت از چهره امامزادگان همدان


امامزادگان همدان امانت ‌هایی گرانبها و ارزشمند و میراثی پر سود و با برکت به شمار می ‌روند که با استفاده از آثار و منافع این سرمایه ‌های مادی و معنوی جامعه می‌ توان گام‌ هایی بلند برای تامین نیازهای مادی و معنوی اقشار جامعه و تحکیم رابطه با آفریدگار مهربان فراهم آورد چراکه امامزادگان دریچه ای نورانی به سمت معنویت هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان به نقل از خبر گزاری مهر، روز تکریم و بزرگداشت امامزادگان از سال 91 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم رسمی به ثبت رسید و پنجم ذیقعده به عنوان روز بزرگداشت و تکریم امامزادگان نامگذاری شد که هدف از این نامگذاری به عنوان روز بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه ارتقاء معرفت و شناخت مردم از امامزادگان و ترویج فرهنگ اهل بیت و تکریم قرآن و عترت است.فبفغ

وجود امامزادگان در هر منطقه منشأ نورانیت و برکت و شناخت سیره اهل بیت(ع)وظیفه همه مسلمانان است چراکه خداوند سبحان پاداش نبی اکرم را مودت اهل بیت معرفی می‌ کند و این نشان از اهمیت تکریم اهل بیت(ع) دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پیامبر مکرم اسلام فرمود ای مردم من در میان شما دو امانت گذاشته ام که یکی قرآن و دیگری اهل بیت است، اظهار داشت: ملاک و معیار هدایتی که پیامبر اسلام(ص) برای مسمانان آورد قرآن و اهل بیت(ع) است.

حجت الاسلام رضا حاجی زین العابدینی با بیان اینکه تکلیف همه مسلمانان نسبت به قرآن مشخص است و باید به آن عمل کنیم، عنوان کرد: اهل بیت(ع) از حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) آغاز می شود تا اولادی که برای اهل بیت وجود دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با بیان اینکه در خصوص امامزادگان یک جای کار در تقویم می لنگید، ادامه داد: وقتی به تقویم نگاه می کردیم روز شخصیت های بزرگ زیادی در تقویم وجود داشت که البته مایه افتخار هستند ولی در کنار آنها باید به امامزادگان نیز توجه می شد که با تلاش های سازمان اوقاف و امور خیریه پنجم ذیقعده روز بزرگداشت امامزادگان در تقویم رسمی نامگذاری شد.

حجت الاسلام زین العابدینی با بیان اینکه پنجم ذیقعده مصادف بود با ایام ولادت شاهچراغ که در دهه کرامت روز پنجم ذیقعده روز امامزادگان در تقویم رسمی ثبت و دستور العمل نیز برای تمام مجموعه سازمان اوقاف صادر شد، عنوان کرد: طبق دستورالعمل هر شهرستان باید همایش بزرگداشت یکی از امامزادگان شاخص و هر استانی نیز باید یک همایش امامزاده شاخص استانی برگزار کند.

 

همایش امامزاده محسن(ع) در همدان انجام می شود

 

وی با بیان اینکه امسال قرار است همایش امامزاده محسن(ع) در همدان انجام شود، عنوان کرد: به علت اینکه هفته دولت نیز وجود داشت برنامه ها تحت الشعاع قرار گرفت وممکن است کمی دیر یا زود برگزار شود اما همایش امامزاده محسن(ع) در دهه کرامت برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با بیان اینکه همه فعالیت ها در راستای شناساندن امامزادگان به مردم صورت می گیرد، افزود: شاهزاده حسین(ع) عموی بلا فصل امام زمان(عج) است اما چند درصد از مردم همدان از این موضوع اطلاع دارند و قدیمی ها شاید از این موضوع مطلع باشند ولی نسل جدید اطلاع چندانی ندارد و شاید کوتاهی هم از سوی متولیان امر بوده ولی چیزی که واجب بوده در شان امامزادگان انجام شود، انجام نشده است.

 

حجت الاسلام رضا حاجی زین العابدینی با بیان اینکه مهمانی که به شهر همدان و یا شهرستان های همدان می آید اطلاع چندانی از امامزادگان ندارد و لازم است به هر نحو ممکن اطلاع رسانی لازم انجام شود، بیان کرد: برنامه هایی که در سطح بقاع متبرکه انجام می شود در راستای معرفی امامزادگان است که مردم بدانند چنین شخصیت هایی در استان همدان مدفون هستند.

وی با بیان اینکه در ایران کسانی که حاجتی دارند به امام رضا(ع) و بعد حضرت معصومه متوسل می شوند، بیان کرد: در مورد امامزادگان نیز چنین است و باید کرامات امامزادگان گفته شود و نشر پیدا کند تا مردم با امامزاداگان آشنا شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان اظهار داشت: امامزاداگان بزرگی در کشور وجود دارد باید همه کسانی که می توانند از جمله اوقاف که متولی قانونی است، رسانه ها، صدا و سیما و ائمه جمعه و جماعات و غیره تکلیف خود را نسبت به امامزادگان انجام دهیم.

گروهی تخصصی در حال بررسی شجره نامه امامزادگان هستند

حجت الاسلام حاجی زین العابدینی با بیان اینکه امامزادگان مدفون به دو دسته تقسیم می شوند که برخی دارای شجره نامه هستند و شجره نامه برخی به دست اوقاف نرسیده است، ادامه داد: گروهی تخصصی در حال بررسی شجره نامه این امامزادگان هستند و سازمان مرکزی هم اعلام کرده است که در سراسر کشور یکجا بررسی شجره نامه امامزادگان انجام شود.

وی با بیان اینکه بیشتر امامزادگان شهرستان بهار و کبودرآهنگ از نسل امام حسن مجتبی(ع) هستند، بیان کرد: بیشتر امامزادگان شهر همدان از نسل امام موسی بن جعفر(ع) و امام صادق(ع) و تا حدودی امامزادگان ملایر از نوادگان امام سجاد(ع) هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با بیان اینکه امامزاده علمدار(ع) روستای زاغه شهرستان بهار با امامزاده ناصر (ع) شهرستان تویسرکان یا برادر و یا پسر عمو هستند، عنوان کرد: سه امامزاده ناصر(ع)، منصور(ع) و ربابه(س) در شهر لالجین هستند که همه با هم نسبت نزدیک دارند.

حجت الاسلام رضا حاجی زین العابدینی با بیان اینکه امامزاده علی اکبر(ع) روستای کرکان از نوادگان امام سجاد(ع) است، بیان کرد: امامزاده عبدالله(ع) شهر همدان، امامزاده عبدالله(ع) شهر ملایر و امامزاده عبدالله(ع) روستای مهر آباد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) هستند.

 

کارشناس مسائل مذهبی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع متبرکه و امامزادگان باید به قطب فرهنگی کشور تبدیل شوند، اظهار داشت: اهمیت و جایگاه بسیار رفیع و والای بقاع متبرکه و امامزادگان به عنوان سرمایه ‌های مادی معنوی و همچنین پراکندگی، تنوع و فراوانی امامزاده‌ها به علت غنا و سابقه عظیم تمدنی جامعه باعث شد مقام معظم رهبری به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد.

علی رسولی با بیان اینکه حرم مطهر امامزادگان مكان هايي مطلوب براي كار فرهنگي و گذراندن وقت جوانان است، بیان کرد: یکی از ظرفيت هاي بسيار غني و فرصت هاي طلايي براي تحقق شعار سال، بهره گيري از فضاي اماکن متبرکه بویژه بقاع متبرکه امامزادگان است.

 

جایگاه امامزادگان تا كنون بدرستی در كشور تبیین نشده است

 

وی با بیان اینکه جایگاه امامزادگان تا كنون بدرستی در كشور تبیین نشده است، ادامه داد: یكی از مهمترین معضلات این است كه بسیاری از مردم با امامزادگان آشنایی ندارند و این وظیفه متولیان فرهنگی است كه زندگی آنها را برای مردم تبیین كنند.

 

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه با معرفی صحیح امامزادگان به نسل جوان می توان از ظرفیت‌ های فراوان این اماکن مقدس به عنوان پایگاه‌ های فرهنگی و سازندگی استفاده کرد، ادامه داد: توسل به ائمه اطهار و به امامزادگان خیلی مهم و نافع است.

رسولی با بیان اینکه اگر بخواهیم ايمان در قلب جوانان نفوذ كند بايد از درهاي ايمان كه همان امامزاده‌ها هستند وارد شد، افزود: امامزاده‌ها فرصت بزرگي برای ترويج معارف الهي هستند.

وی با بیان اینکه امامزادگان به خاطر احساس تکلیف و برای شناساندن اسلام واقعی به سرزمین های دور هجرت می کردند و همین امر باعث شده که بسیاری از امامزادگان به ایران و به استان همدان مهاجرت کنند، بیان کرد: پیامبر اکرم(ص) در قیامت کسانی را که به ذریه ایشان اکرام می کنند و کسانی که امور آنان را برطرف و قلبا ذریه ایشان را دوست دارند و کسانی که حوائج آنان را برطرف می کنند شفاعت می کند.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه شناخت جایگاه امامزاده ها و زیارت آنها می تواند در تمدن سازی اسلامی نقش آفرین باشد، عنوان کرد: دشمن در برابر جهان اسلام دو راهبرد تفرقه و شبهه را در دستور کار داشته و سعی دارد با ایجاد شبهه اعتقادات جوانان را تضعیف کند و از سوی دیگر با ایجاد تفرقه در صفوف مسلمانان و جولان دادن و حمایت از گروه های افراطی اقداماتی چون تخریب مقابر امامزاده ها و کشتار مسلمانان را در دستور کار قرار داده است.

مربوطه به : اخبار ویژهآخرین عناوین

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :