کدخبر : 3490 |

جوابیه اوقاف مازندران در پی گزارشی با عنوان: «تملک اوقاف به شرط بی خانمانی معلم بازنشسته ساروی»


بقاع نیوز:جوابیه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران در پی انتشار گزارشی با عنوان: «تملک اوقاف به شرط بی خانمانی معلم بازنشسته ساروی»

جوابیه
به گزارش بقاع نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران :روزهای اخیر پایگاه اطلاع رسانی شمال نیوز، بلاغ ،بشارت نیوز و … گزارش ویژه ای را باعنوان«تملک اوقاف به شرط بی خانمانی معلم بازنشسته ساروی» منتشر کرد که انتشار آن بازخورد زیادی در عرصه رسانه‌ای داشت.

جوابیه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران به شرح ذیل می باشد:

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اعلام اینکه خدیجه سفیدتاک به عنوان مستاجر به مدت 50 سال در خانه‌ای با مالکیت اداره اوقاف شهرستان ساری سکونت دارد : این ملک وقف سیدالشهدا است و تاکنون اجاره‌ای نپرداخته است.

وی با اشاره به اینکه از سال 87 حکم قانونی مبنی بر نپرداختن اجاره ملک وقفی باید برای مستاجر اجرا می‌شد، تصریح کرد: خانم سفیدتاک رای قانونی را تمکین نمی‌کرد.

مدیر کل اوقاف مازندران افزود: مستاجر این واحد مسکونی وقفی با انتشار اخبار کذب به رسانه‌ها سعی در فرافکنی و تصرف مال وقفی را داشته است.

حجت الاسلام ستار علیزاده خاطر نشان کرد: از سال 51 تاکنون این مستاجر اوقاف شهرستان ساری اجاره مسکن وقفی را که وقف سیدالشهدا است پرداخت نکرد.

وی با بیان اینکه در اجرای حکم این خانواده در خانه را برای ماموران باز نکردند، گفت: بنا به حکم قانون بعد از 45 دقیقه انتظار در خانه از طریق قفل ساز باز شد و هیچگون درگیری هم صورت نگرفت.

اداره کل اوقاف مازندران در مباحث حفظ و احیای موقوفات دارای معاونت اوقاف و حقوقی می باشد و این معاونت توضیح قانونی خود را به صورت نامه اداری در اختیار رسانه ها قرار می دهد که در ذیل قابل رویت است.

برابر دادنامه 457 مورخ 15/5/86 شعبه 7 دادگاه عمومی و حقوقی ساری، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری به تولیت موقوفه فاطمه خانم به کلاسه اوقافی ف9 به طرفیت خانم خدیجه سفیدتاک فرزند اسماعیل به خواسته مطالبه اجور معوقه و اجرت المثل و تخلیه عین موقوفه دادخواستی را تقدیم محکمه قضایی نموده است که با حدود دادنامه فوق الذکر حقانیت موقوفه ثابت و رای به پرداخته اجور موقوفه و اجرت المثل و تخلیه عین موقوفه صادر گردید این دادنامه با اعتراض خانم خدیجه سفیدتاک به مرجع تجدید نظر ارسال که با صدور دادنامه 8709971515400289 مورخ 12/3/87 شعبه اول دادگاه تجدید نظر دادنامه تجدید نظر خواسته و اجرا گردید. برابر اجرائیه قضایی 9110421510700151 مورخ 22/9/91 شعبه هفت دادگاه عمومی ساری خواند. دعوی ملزم به تخلیه عین موقوفه مستاجره و پرداخت اجور معوقه و اجرای المثل گردید که با توجه به عدم اجرای حکم دادگاه و تمرد از دستور مقام قضایی نامه ای از سوی معاون قضایی دادگستری ساری به شماره 9210111520600342 مورخ 19/4/92 به فرماندهی کلانتری 14 ساری به اجرای دادنامه های پیش گفته ارسال گردید. برابر صورت جلسه 4/2/1393 مراتب دستور مقام قضایی در تخلیه عین مستاجر با حضور نمایندگان اوقاف و نماینده کلانتری 14 به خانم خدیجه سفیدتاک و آقای اسدالله باطبی(فرزند خانم سفید تاک) ابلاغ و تنظیم گردید که نامبرده اعلام داشت(منزل مسکونی را تخلیه نمی نماییم) با بروز این وضعیت طی نامه ای 9310111520600325 قاضی اجرای احکام مدنی شعبه 7 ساری از ریاست دادسرای عمومی و انقلاب ساری تقاضای معرفی نماینده قضایی جهت اجرای حکم به کلانتری مربوطه نموده است که در آن اشاره رفت(کلانتری با حضور نماینده دادستان و قفل ساز نسبت به بازگشایی محل اقدام و در صورت وجود اموال از اموال صورت برداری و تحویل حافظ امین گردد) برابر صورت جلسه 1/4/93 نماینده کلانتری 14 به عنوان دادستان بهمراه قفل ساز در محل حاضر و حکم قضایی برابر مقررات با رعایت شئونات قانونی و اسلامی اجرا گردید.

لذا اداره کل اوقاف و امور خیریه و ادارات تابعه ضمن احترام به تمامی مستأجرین موقوفات استان به اطلاع می رساند که اوقاف به حکم قانون ، متولی موقوفات و امامزادگان می باشد و وظیفه اصلی آن حفظ و احیای موقوفات، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف و حفظ و حراست از حریم امامزادگان می باشد و قطعا با نهایت تعاملات با متصرفین و مستاجرین طبق قوانین ومقررات عمل خواهد کرد.

آیا عمل اوقاف در موضوع فوق که با مدارا کردن 6ساله از سال 87 تا کنون با مستاجر و اطلاع یکماه قبل با رعایت تعاملات و روند اداری و بدهکاری چند ده میلیون تومانی به موقوفه، شئونات و اخلاق اسلامی و انسانی را رعایت نکرده است؟

آیا اوقاف نباید طبق وظیفه قانونی و شرعی خود به احیای موقوفات بپردازد و عمل امینانه نیات واقفین خیر اندیش صورت گیرد؟

آیا برخی افراد که با فرافکنی و واسطه گری در صدد از بین بردن اموال وقفی هستند اوقاف در مقابل آنان سکوت نماید؟

آیا نباید اجرای نیات واقفین، که نیت واقف موقوفه فوق برای عزاداری امام حسین (ع) است صورت بگیرد؟

مربوطه به : استان مازندرانآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :