کدخبر : 3457 |
به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از تهران:

اجرای طرح ضیافت الهی و نشاط معنوی در 84 امامزاده شهر تهران


بقاع نیوز:مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران ازاجرای طرح “ضیافت الهی”ویژه مبارک رمضان و”نشاط معنوی ” ویژه اوقات فراغت تابستان در84 امامزاده شهر تهران خبرداد.

نشاط معنوی تهران
به گزارش خبرنگار بقاع نیوز،حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین غلامرضا محمدزاده  در نشست خبری برنامه های طرح “نشاط معنوی” ویژه اوقات فراغت تابستان و طرح “ضیافت الهی” ویژه ماه مبارک رمضان را تشریح کرد و گفت: با آغاز ماه مبارک رمضان برنامه‌های معنوی و قرآنی با عنوان ضیافت الهی در 84 بقعه شاخص استان تهران اجرا می شود زیرا تمامی بقعه های بقاع متبرکه  زیرساخت های لازم را ندارند.

وی از برگزاری 37 محفل انس با قرآن کریم است که با حضور قاریانی از مصر و ایران در ایام ماه مبارک رمضان خبرداد و اظهار کرد: این برنامه ها با حضور گروه 312 نفره مبلغان دینی انجام می شود که در قالب خیمه های معرفت در 32 امامزاده  به فعالیت می پردازند واجرای این خیمه‌های معرفتی  در چند سال اخیر  با استقبال چشمگیری روبرو بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر زائران بر روی سه موضوع تاکید داشته اند، یکی نظافت اماکن مقدسه، برپایی نماز جماعت و برگزاری خیمه های معرفت است که هرساله با استقبال خوبی روبرو شده است.

محمدزاده افزود: ما در خیمه های معرفت از کارشناسان مذهبی و روانشناسانی برای پاسخگویی به مسایل شرعی، خانوادگی، روانشناسی و اجتماعی بهره زیادی می‌بریم و یکی از موضوعاتی که در این خیمه‌های معرفت به آن پرداخته می‌شود مساله سبک زندگی، جنگ نرم و قرآن است. همچنین برنامه های دیگری با عنوان سخنرانی چند رسانه ای با موضوع مهدویت، نقد فیلم و…برگزار می شود.

وی یکی دیگر از برنامه های طرح ضیافت الهی  در بقاع متبرکه استان تهران را برگزاری برنامه “ترتیل‌خوانی قرآن کریم” برشمرد و گفت: برنامه ترتیل‌خوانی در بعضی از امامزاده‌ها بعد از نماز ظهر و عصر، در برخی دیگر از امامزاده ها بعد از نماز مغرب و عشا  و در تعدادی بعد از نماز صبح اجرا می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران همچنین از اجرای برنامه مناجات‌خوانی به عنوان یکی از مباحثی که مورد تاکید ائمه (ع) بوده و جزو سنت‌های دینی است،خبرداد و تصریح کرد: متاسفانه در سالهای اخیر کمتر به آن پرداخته شده است اما امسال این امر را بصورت جدی دنبال می‌کنیم تا تبدیل به یک جریان در سراسر کشور شود.

محمد زاده در ادامه با بیان این که بحث اطعام و افطاری یکی دیگر از برنامه های ما در بقاع متبرکه از محل اجرای نیت واقفین است،گفت: در بعضی از امامزادگان همچون امامزاده صالح(ع) تجریش 30 روز ماه رمضان برنامه افطاری و اطعام از محل عمل به نیات واقفین اجرا می شود و در بعضی دیگر از امامزاده ها در شب های خاص همچون شب قدر این مراسم را داریم اما کل برنامه ها و اهداف ما در طرح ضیافت الهی  تقویت روحیه دینی و فرهنگ دینی مردم با موضع سبک زندگی ایرانی اسلامی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است مربوط می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران همچنین از برگزاری 21 جشن ضیافت الهی در 7 امامزاده استان تهران خبرداد و افزود: جشن هایی در ماه مبارک رمضان داریم که علاوه بر موضوعاتی که در سالهای گذشته بوده امسال هم یک سری از موضوعات به این جشن ها اضافه شده است این جشن ها در جوار امامزاده حسن، امامزاده عبدالله، بی بی شهربانو،امامزاده سیدجعفر و حمیده خاتون،امامزاده صالح و امامزاده اسماعیل با حضور و مدیریت یک گروه 312 نفری متشکل از مبلغین و کارشناسان امور دینی که 144 نفر آن‌ها از حوزه علمیه قم و بقیه از استان تهران هستند،برگزار می‌شود.

حجت الاسلام محمدزاده در ادامه  به برنامه های “طرح نشاط معنوی” اشاره  کردو گفت: این طرح از روزهای آغازین تعطیلات شروع می‌شود که امسال مصادف است با آغاز ماه مبارک رمضان و پایان آن در 25 مردادماه است که این طرح به مدت 45 روز در 68 بقعه متبرکه اجرا می شود و برای ثبت نام آن افراد می‌توانند به امامزادگان محل سکونت و همچنین مدارس مراجعه کنند.

وی افزود: در طرح نشاط معنوی علاوه بر ا برنامه هایی که در ضیافت الهی داریم، 60 درصدکلاس‌های آموزشی  داریم  که یکی از اهداف ما این است که بتوانیم در این کلاسهای آموزشی آنچه که مدنظر اسلام است را به سطح جامعه انتقال دهیم. ما برای اینکه بخواهیم این بهم ریختگی فرهنگی جامعه درست شود باید آموزشهای لازم را به مردم بدهیم. ما در بحث نماز و روزه و زکات و امثال اینها مشکل نداریم ولی در بحث‌های اجتماعی همچون حقوق شهروندان، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگ، حجاب و امثال اینها مشکل داریم و این به دلیل آن است که در جامعه هر کسی برداشت مختلفی از دین دارد.لذا به هر میزانی که بتوانیم در طرح نشاط معنوی می‌خواهیم این فرهنگ را در جامعه ترویج دهیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران افزود: 20 درصد از برنامه‌های ما در طرح نشاط معنوی به ورزش مربوط می‌شود و مابقی برنامه‌ها مسایلی همچون گردشگری و آموزش مهارت‌های لازم برای شرکت‌کنندگان است که اوج برنامه‌های نشاط معنوی در اردوهایی که انجام می‌دهیم تجلی پیدا می‌کند و تاکنون نزدیک به 4000 نفر در این اردوها و برنامه‌ها ثبت نام کرده اند.

محمدزاده افزود: ما برنامه‌های اردویی را در اردوگاه شهید مصطفی خمینی دماوند و شهید مرتضوی در شهریار برگزار می کنیم و کل برنامه‌های آن 45 روز را در این 10 روزه اردو دوباره تداعی می‌کنیم و از 251 مربی و مبلغ بهره می بریم که 207 نفر آن‌ها روحانیون و 44 نفر غیرروحانی هستند و یکی دیگر از برنامه های ما اجرای طرح 1448 است که با حفظ موضوعی قرآن این برنامه را در سراسر ایران دنبال می‌کنیم.

محمدزاده در پایان با اعلام این خبر که همزمان با اول ماه مبارک رمضان از ضریح امامزاده روح الله واقع در میدان امام خمینی(ره) بعد از چندین سال رونمایی می‌شود گفت:  متاسفانه در زمان پهلوی به دلایلی این امامزاده را تخریب کردند و ساخت و سازهای غیر شرعی انجام دادند و تا چند وقت قبل این امامزاده دوشنبه ها باز بود که این امر هم اخیرا انجام نمی‌شد  اما با ورود اوقاف این امکان فراهم شد بازسازی و نصب ضریح جدید صورت گرفت که همزمان با اول ماه مبارک رمضان درب این امامزاده باز می‌شود و مردم می‌توانند از آن بهره ببرند.

در ادامه این نشست حجت الاسلام حسینی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف استان تهران  نیز از از افزایش 131 درصدی شرکت‌کنندگان در طرح نشاط معنوی خبر داد و گفت:استقبال از برنامه‌های امسال نسبت به سال گذشته 131 درصد افزایش داشته است و این افزایش به دلیل این بوده است که ما از مربیان و روحانیون تاثیرگذار زیادی استفاده کرده‌ایم.

وی افزود: دو کتاب آموزشی با عنوان ” الف، باء، تاء” برای مقطع ابتدائی، کتاب ” 30 نشانه، یک راه” برای مقطع راهنمایی و بالاتر و کتابی برای مربیان و مبلغان شرکت کننده در طرح نشاط معنوی در نظر گرفته شده و  کتابی با عنوان ” نشاط معنوی” با محوریت آموزش نماز،زیارت، احترام به پدر و مادر و … برای زائرین خردسال امامزادگان در ایام تابستان اهدا می شود.

سرویس خبرنگاران بقاع نیوز:بهشته سامعی

 

 

 

مربوطه به : اخبار ویژهاستان تهرانتهرانآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :