کدخبر : 1193 |

واقف و متولي كتابخانه آيت ا… جليلي


خلاصه اي از زندگي واقف و متولي كتابخانه آيت ا… جليلي

 

آيت ا… حاج شيخ عبدالجليل جليلي در سال 1302 شمسي در كرمانشاه متولد شده علوم جديد را تا درجه ليسانس از دانشكده حقوق تهران به پايان رسانده و علوم قديمه را در بلده طيبه قم شروع نموده و ادبيات و سطوح عاليه را از محضر اساتيد بزرگ حوزه چون، آيت ا… ميرزا محمد مجاهدي تبريزي و آيت ا… شهاب الدين مرعشي به پايان رسانده است.

 

و در درس خارج فقه آيت ا… العظمي حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي و خارج اصول آيت ا… حاج آقا روح ا… خميني (ره) حدود ده سال حاضر گشته و سپس براي تكميل تحصيلات و استفاده از اساتيد بزرگ نجف اشرف به عراق عزيمت نموده و حدود 6 سال در بحث فقه آيت ا… شيخ حسين حلي و بحث اصول آيت ا… ميرزا باقر زنجاني و آيت ا… ميرزا حسن موسوي بجنوردي حاضر گشته و از طرف علماء و اساتيد بزرگ نجف به اخذ جواز اجتهاد نائل آمده و به امر مرجع تقليد وقت آيت ا… العظمي بروجردي به سرپرستي حوزه علميه كرمانشاه مصوب گرديد و مدت 25 سال در داره امور طلاب و تدريس آنان زحمات زيادي متحمل گرديده و آثار علمي ايشان، حاشيه استدلالي بر العروه الوثقي به نام تعليقه القصوي در دو جلد، كتاب قضا و شهادت و رساله در صلوه مسافر و رساله در منجزات مريض است، آثار خيريه معظم له تجديد بناي مسجد والدش و تجديد بناي (حسينيه آيت ا… جليلي) و تاسيس كتابخانه معظم در آن حسينيه و تشكيل مؤسسه خيريه و موقوفه پاساژ قصر و توسعه مسجد مرحوم آيت ا… بروجردي بصورت فعلي مي باشد .

 

هدف معظم له از تشكيل كتابخانه فراهم آوردن شرايط لازم جهت استفاده همگان از كتاب مي باشد، ايشان سعي مي كردند به هر طريق ممكن كتابهايشان را جهت استفاده مفيد و سازنده در اختيار عموم قرار دهند .

 

كتابخانه آيت ا… جليلي كرمانشاه

اين كتابخانه در تاريخ 25/4/49 توسط حضرت آيت ا… عبدالجليل جليلي واقف و توليت كتابخانه جهت استفاده عموم وقف آستان مقدس حضرت ثامن الحجج (عليه السلام) گرديد .

در شهريور سال ،1380 با 2 تالار مطالعه خانم ها و آقايان، در زميني با زير بناي 150 متر مربع افتتاح شد. با توجه به اختصاص يك سالن ديگر به بخش خواهران هم اكنون اين كتابخانه با 2 سالن مطالعه خواهران و يك سالن مطالعه آقايان اداره مي شود .

اين كتابخانه از لحاظ موقعيت جغرافيايي در مركز شهر، در منطقه 3 شهرداري واقع در خيابان جليلي، ميدان جليلي، كوچه حسينيه آيت ا… جليلي قرار دارد و زير نظر معاونت امور كتابخانه هاي وابسته به آستان قدس رضوي انجام وظيفه مي نمايد .

در حال حاضر اين كتابخانه نزديك به 3285 عضو دارد كه 1894 نفر را بانوان 1391 نفر را آقايان تشكيل مي دهند . 65 درصد اعضا داراي تحصيلات پيش دانشگاهي و ديپلم مي باشند، 20 درصد رادانشجويان و اساتيد و 15 درصد را ساير اقشار مردم تشكيل مي دهند .

مربوطه به : آخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :