کدخبر : 1103 |

پيام اداره کل اوقاف و امور خيريه خراسان جنوبی به مناسبت 27اردیبهشت روز ملي ارتباطات و روابط عمومي


خراسان جنوبی/گروه خبرهای دریافتی
نقش روابط عمومی و رسانه ها در تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی و ترویج فر هنگ وقف 
پایگاه امامزادگان(بقاع نیوز):آنان که نقش پل ارتباطي بين مردم و مسئولان سازمان ها و مخاطبان آنان را ايفا مي نمايند نقشي موثر و ارزشمند در فرآيند برقراري ارتباط سازنده و موثر دارند .

اطلاع رساني ، آگاه سازي و ارتباطات مردمي ، کارکرد اصلي و نقش اول نهادهاي ارتباطي مانند روابط عمومي ها است . دور از ذهن نيست اگر بگوييم که تبلور انديشه هاي الهي در حيات اجتماعي انسان ها مانند سنت حسنه وقف ، جايگاهي ويژه براي انتشار و جاري ساختن صفت نيکوي احسان و نيکوکاري در ميان آحاد جامعه را دارد .
وقف ، ذخيره اي الهي و ماندگار است که آثار و برکات آن در توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني در حوزه هاي مختلف بهداشت و درمان ، آموزش هاي همگاني ، سرپرستي ايتام و کارکردهاي اجتماعي ، اقتصادي و فرهنگي حکايت از حضور موثر و نقش آفرين اين سنت حسنه در عرصه هاي گوناگون دارد .
اداره کل اوقاف و امور خيريه فرصت را مغتنم دانسته و در روز  27 ارديبهشت ماه روز ملي ارتباطات وروابط عمومي ضمن دعوت از تمام اصحاب وقف  و بقاع متبرکه در سراسر استان  براي نهادينه کردن فرهنگ و سنت حسنه وقف و تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی  به عنوان وظيفه اي ديني و ملي ، آمادگي خود را براي هر گونه حمايت از توسعه روابط عمومي و ارتباطات در گستره استان خراسان جنوبی اعلام مي دارد .
اميد است دست اندرکاران تلاشگر و توانمند اين حوزه با استعانت از پروردگار متعال ، در سال 1391  که توسط مقام معظم رهبري ، سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام گرفته است ، توشه اي پربار براي حرکت آگاهانه در مسير پيشرفت ، تعالي و رفاه جامعه اسلامي بر گيرند .
امروزه نقش روابط عمومی ها در کمک به تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان نقشی قابل توجه است. نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیتهای حرفه ای، علمی و الکترونیکی،‌ از مشخصه های جدید روابط عمومی در عصر ارتباطات است. بنا بر این،‌ از نقاط برجسته و ممتاز در مدیریت استراتژیک، تأکید بر محیط برون سازمانی و حتی جهانی است و در واقع،‌ منظور از وظایف استراتژیک روابط عمومی، دخالت در روند تصمیم گیری سازمان است.
اهمیت جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات و در دورانی که اطلاع‌رسانی در همه عرصه‌ها پیشتاز است، دوچندان شده است به گونه ای که موفقیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها و دوامشان در عرصه‌ها و فعالیت های تخصصی به عملکرد روابط عمومی‌های آن‌ها وابسته است.
روابط عمومی مدون و برنامه ریزی شده یکی از ابزارهای قوی مدیریت افکار است، روابط عمومی به عنوان اصلی ترین حلقه ارتباط بین مدیران و کارکنان، مسئولیت خطیری در فرآیند دسترسی مدیران و افکار جمعی کارکنان دارند به همین دلیل توجه ویژه به روابط عمومی، به عنوان نهادی که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند، بسیار حائز اهمیت است.
آنچه اهمیت دارد این است که کار روابط عمومی تسهیل و خدمت به مدیریت است نه مدیر. برای آنکه محور اساسی کار روابط عمومی کسب منافع برای کل سازمان است نه برای شخصی که در رأس هرم سازمانی قرار گرفته است. بنابراین باید به روابط عمومی و کارکردهای آن، بهتر و منطقی تر نگاه کرد. در این صورت است که روابط عمومی می‌تواند در سازمان موفق عمل کند.
اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی مسئولیت ها و وظایف گوناگونی در مسايل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… بر عهده دارد. تغییر نگاه واقفین در حوزه وقف، اطلاع رسانی و اموری از این قبیل نیاز به بسترها و زمینه های فرهنگی دارد.
 
 
مقام معظم رهبری که مسایل فرهنگی کشور را مانند سایر مسایل و امور اساسی نظام رصد می کنند، توصیه هایی را مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی بیان داشته اند که نقش رسانه ها و روابط عمومی ها در تبیین و عملیاتی کردن فرمایشات معظم له نقشی اساسی و موثر است.
ایجاد زمینه برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی  استان نیاز به اطلاع رسانی و آگاهی دارد. علیرغم این که گذشتگان دوراندیش ما با گذشتن از اموال خود و در حقیقت عمل به جهاد اکبر، دارایی های خود را وقف کرده اند، اما امروز بر اساس نتایج حاصل از نظرسنجی، مشخص شد بیش از 70 درصد مردم با حوزه وقف آشنایی لازم را ندارند و در این میان نقش رسانه ها و فعالیت های مخاطب محور روابط عمومی برای اطلاع رسانی و جلب اعتماد عمومی نسبت به وقف، موثرترین عامل و حرکت در اهداف اطلاع رسانی و تبلیغی سازمان است.
در مجموع نکته ای که می خواهیم به عنوان حرف پایانی عرض کنیم این است که برای نیل به اهداف بلند و مقدس سازمان ما نیاز به همراهی عموم مردم و نقش آفرینی رسانه ها و بهره گیری از هنر و صنعت روابط عمومی داریم و انشاءالله با تاسی از رهنمودهای داهيانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و حمایت های هوشمندانه و بی دریغ حجه الاسلام والمسلمين  محمد طاهر گرایلی مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی و دیگر مسئولان استان با قوت و توکل بر خداوند در این مسیر گام برخواهیم داشت. انشاءالله

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :