کدخبر : 1088 |

مزارع موقوفه محمد ابراهیم و محمد اسماعیل( شوکت آباد ) بستر کاشت زعفران ارگانیک شد


خراسان جنوبی/گروه خبرهای دریافتی

پایگاه امامزادگان(بقاع نیوز):مزارع موقوفه محمد ابراهیم و محمد اسماعیل( شوکت آباد ) بستر کاشت زعفران ارگانیک شد
 
مسئول دفتر بنیاد توسعه و عمران موقوفات خراسان جنوبی گفت: برای نخستین بار در استان از ابتدای مهر ماه سال 90    کاشت زعفران ارگانیک در مزارع موقوفه محمد ابراهیم و محمد اسماعیل( شوکت آباد ) بیرجند انجام  گرفت.
به گزارش روابط عمومی بنیاد توسعه و عمران موقوفات خراسان جنوبی، سعید قهرمانی با اشاره به اقدامات در دست اجرای این دفتر ،کاشت زعفران ارگانیگ را یک اقدام موثر در بهره وری بهینه از اراضی وقفی  منابع آبی استان ذکر کرد و افزود: عملیات کاشت این محصول استراتژیک  در راستای سرمایه گذاری موقوفات در مزارع موقوفه محمد ابراهیم و اسماعیل به مساحت یک هکتار آغاز شده و طرح گسترشی آن در فاز بعدی به مساحت ده هکتار در دست اجراست. 
 
پیش بینی حداقل2 تا4برابر میانگین تولید زعفران
 
مسئول دفتر بنیاد توسعه و عمران موقوفات خراسان جنوبی سرمایه گذاری انجام شده در این پروژه را رقمی بالغ بر 200 میلیون ریال ذکرکرد و گفت: تاکنون 75 مثقال محصول زعفران ارگانیک برداشت شده است.
قهرمانی با اشاره به مرغوبیت خاک و ظرفیت های کشاورزی در این منطقه گفت:  گسترش و توسعه  پروژه کاشت زعفران ارگانیک در دستور کار بنیاد توسعه و عمران موقوفات خراسان جنوبی  قرار داشته و از اهداف اصلی فعالیت های اجرایی این دفتر است.
وی تغذیه خاک با مواد آلی غنی شده  و قطع  مصرف سموم شیمیایی را از جمله ویژگی های زعفران ارکانیگ ذکر کرد و افزود:  با تولید  زعفران طبیعی می‌توان صادرات زعفران ایرانی را که برترین نوع این محصول در جهان به شمار می آید افزایش داد.
سعید قهرمانی با بیان اینکه مزرعه شوکت آباد پایلوت آموزشی برای زعفران کاران استان تلقی می شود تصریح کرد: با توجه به رعایت دقیق‌ترین مسائل فنی در پروژه مذکور ،پیش بینی  می شود حداقل چندبرابر میانگین تولید زعفران استان داشته باشیم .

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :