کدخبر : 990 |

رئیس ستاد بازسازی عتاب عالیات: بین الحرمین دو طبقه می شود


at3322به گزارش خبرنگار امامزادگان ، مهندس پلارک، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات صبح امروز در همایش مسئولان و ستادهای استانی بازسازی عتبات گفت: این ستاد در سال 81 و با هدف ایجاد بستری مناسب و سازمان‌دهی شده برای جمع آوری و جذب نذورات مردم و اجرای پروژه های عمرانی در عتبات عراق تشکیل شد.

وی هدف از برگزاری این همایش را ابلاغ برنامه های سال آینده و بیان سیاست های جدید کاری این ستاد عنوان کرد و افزود: ستاد بازسازی عتبات در نظام جدید خود به دنبال ایجاد یک سازمان نظام مند و منضبط به خصوص در قسمت مالی است چشم انداز تحقق و برنامه های این ستاد در یک پروژه حداقل 15 ساله برای اجرای طرح های مختلف عمرانی تعریف و تامین بودجه شده است که در این زمینه مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه ها در نظر گرفته شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات درباره بازسازی حرم های مطهر سامرا و کاظمین خاطرنشان کرد: کلیه پروژه های سامرا از طلاکاری گنبد، بازسازی سردابها، تعویض سنگهای کف، رواق ها و ایوان های حرم به این ستاد واگذار شده و در حال انجام است.

پلارک افزود: مهمترین پروژه در دست اقدام این ستاد که مسئولیت اجرای آن از 4 یا 5 سال گذشته به ستاد بازسازی عتبات در ایران واگذار شده طرح ساخت صحن حضرت زهرا (س) در نجف است که تا پایان سال جاری کار فنداسیون یک سوم از صحن مطهر به پایان می رسد و تا پایان سال 92 براساس زمانبندی انجام شده برای طرح کارهای مربوط به اسکلت صحن کاملاً اجرایی می شود.

وی با اشاره به توافقات جدید ستاد با تولیت حرم مطهر حسینی در کربلا تصریح کرد: طرح ترفیع گنبد حضرت سیدالشهدا توسط ستادبازسازی استان کرمان طراحی و برنامه ریزی شده همچنین در اخرین توافقات طرح توسعه کربلای معلی و بین الحرمین و دوطبقه کردن بین الحرمین نیز ارایه شده است.

پلارک با اشاره به انواع طرح های اجرایی توسط این ستاد در کشور عراق گفت: برنامه ریزی های ستاد بازسازی در سه بخش کارهای ابتدایی، برنامه های میان مدت و پروژه های بلندمدت تعریف شده است که در بخش کارهای ابتدایی انجام امور سطحی حرمهای مطهر مانند سیستمهای حرارتی و برودتی، تعمیر تاسیسات، سرویس های بهداشتی و رفع نیازهای ابتدایی از سال 81 تا 84 انجام شده است. برنامه های میان مدت ستاد شامل تعویض سنگهای حرم های مطهر، گنبد، دیوارها، کف، رواقها است که در همین رابطه امور اجرایی حرمین امامین عسگرین در سامرا رو به اتمام است و در سال 91 به صورت کامل به بهره برداری می رسد.

وی تصریح کرد: اجرای برنامه های میان مدت ستاد در حرم امام جواد (ع) مراحل ابتدایی را می گذراند و در حرم امیرالمومنین علی (ع) نیز انجام این عملیات ها در دستور کار قرار دارد. در همین زمینه کار ساخت و نصب 70 درب بزرگ و 50 درب کوچک برای رواقها و حجره های حرم مطهر علوی و طرح آبرسانی حرم تمام شده و بخش های توسعه ای مانند شبستان جدید حرم حضرت علی (ع) نیز افتتاح شده است در کربلای معلی نیز کار مسقف کردن صحن بیرونی، فضای بیشتری را برای زایران فراهم کرده است. رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات همچنین از طرح جامع توسعه حرم امام عسگری (ع) خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این طرح از یک سال پیش اغاز شده اما به دلیل مسایل امنیتی چندان اطلاع رسانی در این زمینه صورت نگرفته است وی افزود: در این طرح تا شعاع 200 متر از هر سمت حرم مطهر عقب نشینی و ایمن سازی می شود.

 

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :