کدخبر : 925 |

وجود هزار و 323 امامزاده زن در کشور


مدیرکل هیئت‌های امناء، بقاع متبرکه و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف خبر داد_
وجود هزار و 323 امامزاده زن در کشور

پایگاه امامزادگان(بقاع نیوز): مدیرکل هیئت‌های امناء، بقاع متبرکه و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف گفت: در کل کشور هزار و 323 بقعه متعلق به امامزادگان زن است و بیشترین درصد فراوانی امامزادگان زن در استان قم است.

وی ادامه داد: از تعداد هزار و 323 امامزاده زن به ترتیب بیشترین تعداد امامزادگان زن در استان‌های اصفهان با 206 امامزاده زن، فارس با 175، مرکزی با 133، تهران با 128، گیلان با 89، مازندران با 85، همدان با 73، خراسان رضوی با 68 و استان قم با 65 امامزاده زن، قرار دارند.

عسگری سوادجانی افزود: همچنین استان سمنان با 44، بوشهر با 39، کهگیلویه و بویراحمد 31، قزوین 21، گلستان 20، کرمان 19، خراسان جنوبی 18، آذربایجان شرقی 17، لرستان 16، خوزستان 16، چهار محال و بختیاری 12، خراسان شمالی 12، زنجان و یزد هر کدام 9 بقعه امامزاده زن، آذربایجان غربی و کردستان هر کدام 6 بقعه، اردبیل 4 امامزاده، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه هر کدام 2 بقعه جزء استان‌هایی هستند که در آنها امامزاده زن وجود دارد.

مدیرکل هیئت‌های امناء، بقاع متبرکه و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف با بیان اینکه در استان‌های هرمزگان و ایلام  بقعه‌ای متعلق به امامزادگان زن وجود ندارند، گفت: وقتی می‌گوییم 206 امامزاده در استان اصفهان وجود دارد به این معنی است که هر کدام از این امامزادگان در یک بقعه متبرکه قرار نگرفته‌اند و گاهی 10 تا 30 امامزاده زن در یک بقعه قرار گرفته‌اند.

وی اظهار داشت: به طور مثال بیشترین درصد فراوانی امامزادگان زن در استان قم قرار دارد یعنی صحیح است که 65 امامزاده زن در این استان داریم ولی درصد فراوانی امامزادگان زن نسبت به کل امامزادگان استان 41 درصد است.

عسگری سوادجانی ادامه داد: استان مرکزی با داشتن 133 بقعه متبرکه زن 35 درصد فراوانی امامزادگان زن را بعد از قم به خود اختصاص می‌دهد.

دائره‌المعارف امامزادگان تا پایان سال 91 منتشر می شود

وی بیان کرد: بیشترین درصد فراوانی امامزادگان زن در استان قم  قرار دارد و بیشترین تعداد امامزادگان مرد در استان فارس قرار دارد.

 مدیرکل هیئت‌های امناء، بقاع متبرکه و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف در خصوص دائرالمعارف امامزادگان گفت: اطلاعات امامزادگان در حال حاضر جمع‌آوری شده است و دائره‌المعارف امامزادگان کشور در حال ویرایش است.

عسگری سوادجانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بالغ بر هزار شجره نامه امامزادگان کشور در سامانه بانک اطلاعاتی سازمان اوقاف وارد شده است و  بقیه در حال تکمیل است.

وی افزود: دائره‌المعارف امامزادگان تا پایان سال 91 آماده و منتشر خواهد شد.

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :