کدخبر : 29573 |

اشتغال زائی در اماکن متبرکه با طرح شمیم خدمت


گره گشایی از مشکلات جامعه، توانمندسازی افراد بی کار و کم درآمد ، ایجاد شغل و درآمد برای آن ها و همچنین حفظ کرامت انسانی و مبارزه با روجیه تکدی گری، تقویت و تکیه بر حس خودباوری و ایجاد حس نشاط در جامعه، تقویت فرهنگ تعاون، همکاری وهمدلی از جمله اهداف برنامه های است که در دستور کار اوقاف قراردارد که با مشارکت نهادهای مختلف و خیرین و بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات و تعامل نهادهایی مثل وزارت کار، جهاد دانشگاهی، فنی حرفه ای، جهاد کشاوری، گروه های جهادی و تشکل های مردمی رقم می خورد.

به گزارش بقاع خبر : طرح شمیم خدمت در سه گام تعریف و تعیین شده است . گام اول برای ایجاد تولید و اشتغال استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و تبدیل نیروی بالقوه به فعلیت است که در جوار بقاع متبرکه افراد را آموزش داده می شوند . در بخش مهارت آموزی کهارت آموزان برخی از رشته های هنری و صنعتی همچون صنایع دستی، قالیبافی، دامداری، گلیم بافی، خیاطی، گلدوزی، گلسازی، پرورش گل های زینتی، نمدبافی، پرورش قارچ و گیاهان دارویی، تولید ترشیجات، سبزیجات خشک، شیرینی پزی، تهیه مواد فریزری، تهیه و تولید زیورآلات، چیپس میوه، مباحث فتوشاپ و کار با رایانه و… آرا فرا می گیرند .

اعلام پشتیبانی اداره کل اوقاف از طرح شمیم خدمت

جت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در بازدید از کارگاه‌های خیاطی که در راستای اجرای طرح شمیم خدمت در حرم مطهر امامزاده سید معصوم(ع) برپا شده‌اند اظهار کرد: رونق و جهش تولید، شعار سال‌ گذشته و امسال هستند که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین شده‌اند.
وی افزود: از همه دست اندرکاران این طرح تشکر می‌کنم چرا که زمینه‌ای را برای کارآفرینی و اشتغال ایجاد کرده‌اند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه این اداره کل آماده هرگونه همکاری و پشتیبانی از طرح‌های این چنینی است گفت: در شرایطی که شیوع کرونا از یک سو و مشکلات اقتصادی دیگر سو، فشار بر مردم را بیشتر کرده است، باید به اینگونه اقدامات بهای بیشتری بدهیم.
وی ادامه داد: استکبار جهانی جنگ علمی، اقتصادی و فرهنگی را همزمان با هم علیه ما آغاز کرده‌اند زیرا می‌دانند با وجود قدرت بالای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، توان رویارویی نظامی را ندارند هر چند حرکت‌های مذبوحانه‌ای را انجام می‌دهند که از آن جمله می‌توان به ترور شهید قاسم سلیمانی و دانشمندانی همچون شهید محسن فخری‌زاده اشاره کرد.
اسکندری با بیان اینکه لازم است اقدامات گسترده‌ای صورت بگیرد تا مردم همچنان در صحنه بمانند گفت: فشار اقتصادی مشکلات زیادی برای برخی اقشار به وجود آورده، حال در این شرایط طرح‌های اشتغال‌زایی و کارآفرینی می‌تواند کمک حال آنها باشد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: می‌توانیم از ابنیه‌ای که داریم برای اختصاص مکان برپایی کارگاه‌های مهارت‌افزایی استفاده کنیم و اقدامات پشتیبانی و حمایتی دیگری هم توسط اداره کل اوقاف استان قم پیش‌بینی شده است.

چهار طرح اشتغال زایی توسط اوقاف زنجان اجرا می شود

زنجان- مدیرکل اوقاف زنجان، گفت: طی سالجاری چهار طرح اشتغال زایی در بخش پوشاک و ساخت مسکن توسط اوقاف استان زنجان اجرا می شود.

حجت الاسلام مختار کرمی ، بیان اینکه وقف یک سنت حسنه ماندگار است، گفت: رسانه‌ها درترویج و تبیین فرهنگ وقف بسیار نقش آفرین هستند.

وی اظهار کرد: اقدامات اوقاف و امور خیریه استان زنجان موجب شده تا جایگاه این اداره در سطح کشوری به رتبه دوم ارتقا پیدا کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه زنجان، با بیان اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه نهاد فرهنگی نیست، گفت: رسالت اصلی اوقاف تبدیل موقوفات به سرمایه گذاری برای بهره وری بیشتر است، بنابراین اوقاف یک نهاد اقتصادی است.

کرمی با بیان اینکه طی سالجاری چهار طرح اشتغال زایی در بخش پوشاک و ساخت مسکن توسط اوقاف استان زنجان اجرا می‌شود، افزود: تنها در کار گاه تولید پوشاک در قیدار برای ۴۰ زن سرپرست خانوار اشتغال ایجاد می‌شود.

وی افزود: تنها در یکی از طرح‌ها هم که با همکاری کمیته امداد اجرا می‌شود برای بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه زنجان، با بیان اینکه اوقاف استان زنجان به دنبال اشتغالزایی است، گفت: در این زمینه نیز با بهره‌گیری از ظرفیت اوقاف اقدامات قابل توجهی انجام خواهد شد.

اشتغالزایی و تولید در بقاع متبرکه با طرح شمیم خدمت

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: طرح «شمیم خدمت» با رویکرد تحول اقتصادی خانواده ها و توانمندسازی آن ها در مراکز افق بقاع متبرکه اجرا می شود.

مراکز افق در قالب مراکز اجتماعی، فرهنگی در اماکن متبرکه راه‌اندازی شده که منبع درآمد مراکز افق از محل کمک‌های خیرین و موقوفات بوده که در همان منطقه بین محرومین با حفظ کرامت توزیع می‌شود.

حجت الاسلام والمسملین علی دشتکی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری در جهش تولید سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان یک نهاد دینی و متولی بقاع متبرکه تصمیم گرفته در حد توان خود گام هایی بردارد.

وی اظهار داشت: در همین راستا یک خدمت اجتماعی که طرحی به عنوان «شمیم خدمت» است را برنامه ریزی کرده است.

وی تاکید کرد: خدمت به خلق خدا و تلاش برای آن ها به قدری ارزش دارد که عبادت خدواند به شمار می رود.

در قران کریم هر جا بحث اقامه نماز آمده در کنار آن بحث زکات که سمبل ارتباط با بندگان خداوند هم هست ذکر شده و نماز و زکات دو بال برای پرواز هستند که مومنان ناچار هستند برای پرواز به ملکوت اعلی به این دو بال مجهز شوند.

دشتکی گفت: در مسیر خدمت به بندگان توجه صرف به خدمات فرهنگی و تاثیرگذار و موضوعات مربوط به بحث فرهنگی اجتماعی که دو روی یک سکه هستند که هیچکدام بدون دیگری تاثیر گذار نیست.

وی افزود: به طوریکه امام حسن عسگری (ع) می فرماید «بعد از ایمان به خداوند خدمت به بندگان بسیار ارزشمند است» و توجه و اهتمام به زندگی مسلمانان و سر و سامان دادن به وضعیت معیشتی آنان در فرهنگ اهل بیت (ع)‌است زیرا امیرالمومنین کسی است که دغدغه مسلمین را دارند و ایتام کوفه را بر روی دوش خود می گیرند.

وی با اشاره به طرح شمیم خدمت، اظهار داشت: در این طرح توانمندسازی، اشتغالزایی و تولید کار هدف می باشد به طوریکه نخستین اقدام برای اشتغالزایی و تولید،‌توانمندسازی و مهارت آموزی می باشد که خیلی مواقع کمک زیادی به خانواده هاست تا به اقتصاد خانواده کمک کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: خدمت به بندگان خداوند با تولید اشتغال می تواند در رفع محرومیت و فساد و فقر کمک کند به همین منظور طرح شمیم خدمت چند هدف را دنبال می کند تا ایفای نقش حقیقی بقاع متبرکه در مسایل اجتماعی را به منصه ظهور بگذارد.

وی ادامه داد: گره گشایی از مشکلات جامعه، توانمندسازی افراد بی کار و کم درآمد پیرامون بقاع متبرکه، ایجاد شغل و درآمد برای آن ها و همچنین حفظ کرامت انسانی و مبارزه با روجیه تکدی گری، تقویت و تکیه بر حس خودباوری و ایجاد حس نشاط در جامعه، تقویت فرهنگ تعاون، همکاری وهمدلی از جمله اهداف این طرح به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت نهادهای مختلف و خیرین و بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات اجرا می شود، افزود: شمیم خدمت با تعامل نهادهایی مثل وزارت کار، جهاد دانشگاهی، فنی حرفه ای، جهاد کشاوری، گروه های جهادی و تشکل های مردمی رقم می خورد.

دشتکی بیان داشت: برای اجرای این طرح  با استفاده از ظرفیت مجاورین وزایرین بقاع متبرکه و  صاحبان مشاغل پیرامون بقاع متبرکه برای آموزش و توانمندسازی کمک گرفته می شود.

تعریف شمیم خدمت در سه گام

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: شمیم خدمت در سه گام تعریف وتعیین شده است که گام اول برای ایجاد تولید و اشتغال استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و تبدیل نیروی بالقوه به فعلیت است که در جوار بقاع متبرکه افراد را آموزش می دهیم.

وی ادامه داد: در بخش مهارت آموزی برخی از رشته های هنری و صنعتی همچون صنایع دستی، قالیبافی، دامداری، گلیم بافی، خیاطی، گلدوزی، گلسازی، پرورش گل های زینتی، نمدبافی، پرورش قارچ و گیاهان دارویی، تولید ترشیجات، سبزیجات خشک، شیرینی پزی، تهیه مواد فریزری، تهیه و تولید زیورآلات، چیپس میوه، مباحث فتوشاپ و کار با رایانه و… آموزش داده می شوند

ایجاد اشتغال برای ۶۵ تن از بانوان البرزی در بقاع متبرکه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز دومین گام در شمیم خدمت را ایجاد زمینه اشتغال برای مهارت آموزان دانست و گفت: در گام دوم در مراکز افق زمینه کار و تولید در بقاع متبرکه را فراهم می کنند به طوریکه برای تولید حمایت هایی همچون ایجاد صندوق قرض الحسنه و پرداخت تسهیلات خوداشتغالی در دستور کار است ضمن اینکه می توانیم شیوه دراختیار گذاشتن وسایل و سرمایه را اجرا کنیم.

وی افزود: منابع و لوازم مورد نیاز از مشارکت های مردمی، خیرین، موقوفات، تولیدی ها، کارخانجات و سرمایه گذاری بقعه تامین می شود.

وی اضافه کرد: به طوریکه به زودی در آستان مقدس امامزاده طاهر (ع) مهرشهر کرج کارگاه آموزشی خیاطی برگزار می شود که ۱۵ چرخ خیاطی برای این کارگاه توسط یک خیر تهیه و تامین شده است.

دشتکی گفت: تاکنون از همین طریق برای ۶۵ نفر از بانوان البرزی در بقاع متبرکه البرز ایجاد اشتغال شده به طوریکه در کارگاه های تولید ماسک و چیپس خانگی فعالیت می کنند.

بازاریابی آخرین گام شمیم خدمت

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز آخرین و مهمترین گام در اجرای طرح شمیم خدمت را بازاریابی و فروش محصولات تولیدی دانست و گفت: پس از آموزش و تولید باید مکانی برای عرضه محصولات باشد که یکی از مهمترین موارد در شکست تولید همواره نبود بازار مصرف بوده است.

وی افزود: به همین منظور در نظر داریم تا بازارچه های خیریه روزانه و یا هفتگی را در بقاع متبرکه شاخص راه اندازی کنیم ضمن اینکه غرفه تعاونی محسنین را در بعضی از بازارها  ایجاد می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در نظر داریم تا تولیدکنندگان و بقاع متبرکه در بازارچه های مجازی حضور فعال داشته باشند.

دشتکی گفت:‌ این اقدام به هدف کسب درآمد برای بقاع متبرکه، اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم و کسب درآمد برای زایرین و مجاورین و ایجاد پیوند بین بقعه و فضای پیرامون آن اجرا می شود.

وی تاکید کرد که سعی داریم تا با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و با حفظ پروتکل های بهداشتی و بدون ایجاد اجتماعی، درآمدزایی برای خانواده ها داشته باشیم.

گره گشایی از مشکلات جامعه، توانمندسازی افراد بی کار و کم درآمد ، ایجاد شغل و درآمد برای آن ها و همچنین حفظ کرامت انسانی و مبارزه با روجیه تکدی گری، تقویت و تکیه بر حس خودباوری و ایجاد حس نشاط در جامعه، تقویت فرهنگ تعاون، همکاری وهمدلی از جمله اهداف برنامه های است که در دستور کار اوقاف قراردارد که با مشارکت نهادهای مختلف و خیرین و بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه و موقوفات و تعامل نهادهایی مثل وزارت کار، جهاد دانشگاهی، فنی حرفه ای، جهاد کشاوری، گروه های جهادی و تشکل های مردمی رقم می خورد.

به گزارش بقاع خبر ، دشتکی بیان داشت: برای اجرای این طرح  با استفاده از ظرفیت مجاورین وزایرین بقاع متبرکه و  صاحبان مشاغل پیرامون بقاع متبرکه برای آموزش و توانمندسازی کمک گرفته می شود.

 

مربوطه به : اجتماعیاخبارآخرین خبراخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :