کدخبر : 29497 |

همایش وقف امور خیریه و سلامت فرصتی برای ارائه ایده ها


حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری صبح امروز در جمع اصحاب رسانه به محورهای همایش وقف امور خیریه و سلامت پرداخت.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز، حجت الاسلام عادل در ابتدای این نشست با اشاره به بیمارستانها و مراکز درمانی موقوفه گفت: حدود ١١٠٠ بیمارستان موقوفه در سطح کشور داریم که توسط خیرین ساخته شده اند. بیمارستان مفرح، لولاگر، فیروزگر در تهران و نمازی شیراز همچنین بیمارستان گودرزی در یزد نمونه ای از این بیمارستانها هستند. بحث سلامت و درمان از مهم ترین موضوعاتی است که در وقف به آن پرداخته شده است.
وی در ادامه اقزود: ما در بحث سلامت موقوفاتی مانند بحث تهیه دارو و هزینه بستری بیماران بی بضاعت را داریم . بیمارستان ٢٠٠ تختخوابی گودرزی ٢٠ تخت به وقف اختصاص داده شده است. سازمان اوقاف در حال حاضر در حوزه دانش بنیان هم اقداماتی انجام داده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف به اقدامات این سازمان در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و اظهار داشت: ویروس کووید ١٩ نزدیک به یک سال است که کل دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. با تشکیل ستاد کرونا اوقاف و امور خیریه هم در این مسیر حرکت خود را شروع کرد. در ابتدای شیوع این بیماری در زمانی که تولید ماسک بامشکل مواجه شده بود بقاع متبرکه ما با راه اندازی کارگاه های تولید ماسک تا کنون حدود ٢٠ میلیون ماسک تولید و توزیع کردند، تهیه و تولید مواد ضد عفونی کننده را در دستور کار خود قرار دادند. حدود ۵٠ هزار دست لباس پرستاری و گان در کارگاه های امامزادگان نهیه و بین بیمارستانها توزیع شد. ما استانی داشتیم که با تهیه ١٠٠ کپسول اکسیژن به بیماران نیازمندی که تنها به دلیل نیاز به کپسول اکسیژن تختی را در بیمارستان اشغال کرده بودند کمک کردند در خانه درمان را ادامه دهند.

وی برگزاری همایش وقف امور خیریه و سلامت را فرصتی برای ارائه ایده ها و نظرات در جهت سلامت جامعه دانست و عنوان کرد: در همایش های بین المللی علاوه بر شرکت کنندگانی از کشور معمولا افرادی از کشور عراق، تونس و لبنان و کشورهایی که نزدیک هستند شرکت می کنند و افراد غیر ایرانی که در کشورمان حضور دارند به ارائه مقاله می پردازند.
در ادامه این نشست حجت الاسلام محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و قرآن کریم و دبیر علمی همایش از محورهای این همایش گفت: همایش بین المللی وقف امور خیریه و سلامت در ۵ محور برگزار می شود که عبارتند از:
۱- وقف و امور خیریه سلامت آیات و روایات
۲- وقف و امور خیریه سلامت جامعه جهانی
۳- وقف و امور خیریه سلامت و تمدن اسلامی
۴- وقف و امور خیریه سلامت انقلاب اسلامی
۵- وقف و امور خیریه سلامت تمدن نوین اسلامی
دبیر علمی همایش مهلت ارسال آثار را اواسط فروردین ماه ۱۴۰۰ دانست و اظهار داشت: شرکت کنندگان فرصت دارند تا اواسط فرودین ماه ۱۴۰۰ چکیده آثار خود را و تا اواسط خرداد ماه اصل آثار خود را ارسال کنند. دست شرکت کنندگان باز است و می توانند راهکار و نظریه های مناسبی رائه دهند که با استقبال روبرو می شود.
همایش بین المللی وقف امور خیریه و سلامت مرداد ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می شود. حجت الاسلام نقیب در ادامه از جوایز این مسابقه گفت: در هر محور به ۳ نفر از کسانی که بهترین آثار را ارائه کردند جوایزی اهدا می شود و جایزه ویژه ای هم برای مقاله برتر در نظر گرفته شده است.
حجت الاسلام دکتر احمد سجادی دبیر اجرایی همایش در ادامه این نشست گفت: شورای این همایش که ریاست آن را حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و نمایندگانی از سازمان اوقاف و افرادی مانند موسسه آلا و جامه المصطفی‌ اعضا این شورا هستند.
دبیر اجرایی این همایش به نحوه برگزاری این همایش هم اشاره ای کرد و گفت: با توجه به شیوع کرونا اگر شرایط مانند حالا باشد مجبور هستیم همایش را به شکل سایبری برگزار کنیم و اگر وضعیت بهتر شود همایش حضوری هر چند محدود اجرا می شود.
حجت الاسلام دکتر احمد سجادی افزود: قرار است پس از پایان همایش چکیده همه مقالات به صورت کتاب مستقل عرضه شود ، برخی از مقالات در مجله هایی که پیرامون وقف است پرداخته می شوند و در پایان به صورت یک کتاب مستقل چاپ و همچنین به شکل دیجیتال عرضه می شود.

وی در پایان اظهار داشت: علاقه مندان می توانند مقالات خود را به آدرس سایت www.vaghfconference.ir ارسال نمایند. همچنین سامانه پیامکی زیر هم پاسخ گوی سوالات می باشد. ۰۹۰۲۴۱۶۶۳۸۴

در پایان این نشست حجت الاسلام عادل در پاسخ به این سوال خبرنگار بقاع نیوز که با توجه به اینکه اماکن متبرکه قطب فرهنگی در همه شهرها هستند و با توجه به شیوع کرونا چه اقداماتی برای ادامه فعالیت های فرهنگی اماکن متبرکه انجام داده اید؟ پاسخ داد:یکی از برنامه هایی که اجرا کردیم به صورت مستقیم و با کمک رسانه ملی بیشتر برنامه های فرهنگی بقاع متبرکه از رسانه ملی پخش می شود. مبلغین ما در ایام خاص به صورت مجازی در خدمت مردم هستند. بالغ بر ۸۰۰ پایگاه مجازی در امامزادگان داریم که با کانال پشتیبانی در موضوعات مختلفی همچون آیات، روایات، احکام و بحث سبک زندگی فعالیت میکنند. در بحث کودکان با توجه به تعطیلی مدارس به دلیل کرونا برنامه های سرگرم کننده و اآموزنده تهیه و در کانال ها توسط پشتیبان کانال بارگزاری می شود. وی افزود: خوشبختانه ارتباط دو طرفه است و ۲۰۰ هزار نفر از این فضا استفاده می کنند. البته در بعضی شهرها که وضعیت سفید است برنامه های اماکن متبرکه با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی حضوری برگزار می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار بقاع نیوز درباره ایجاد نقاهتگاه در اماکن متبرکه پاسخ داد و گفت: به درخواست سازمان اورژانس زائر سراها و هتل ها و سوئیت هایی که در سطح کشور داشتیم با ظرفیت ۴۰ هزار نفری را اختصاص دادیم تا در شرایط بحران به عنوان نقاهتگاه استفاده شوند همچنان که برخی از انها مورد استفاده قرار گرفت. همچنین اعلام آمادگی کردیم شبستان های امامزادگان را به شرطی که اورژانس تجهیز کند برای شرایط بحران آماده کنیم که خوشبختانه مورد استفاده قرار نگرفت.

معصومه ماه پیکر

مربوطه به : فرهنگیمعارفمدافعان سلامتمدافعان سلامتاخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :