رونمایی از کتاب زندگینامه خودنوشت شهید سلیمانی با عنوان «از چیزی نمی‌ترسیدم»/ عکس

بقاع خبر به نقل از افکار نیوز: دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس از سخنرانان مراسم افتتاحیه این همایش هستند.

در این همایش دو روزه که به همت دانشگاه صداوسیما و با رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی در سالگرد شهادت سردار رشید اسلام، سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار می‌شود، به موضوعات مختلفی همچون مکتب شهید سلیمانی در عرصه‌های دیپلماسی فرهنگی – رسانه‌ای، به بایسته‌های تولید هنری و رسانه‌ای، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تحلیل گفتمان مکتب سلیمانی و رسانه و روابط بین‌الملل پرداخته می‌شود.

قرار است مراسم رونمایی از کتاب زندگینامه خودنوشت شهید قاسم سلیمانی با عنوان «از چیزی نمی‌ترسیدم» هم در همایش علمی رسانه و مکتب سلیمانی با حضور شخصیت‌های کشوری و لشکری برگزار شود.

این کتاب که مزین به یادداشت رهبر معظم انقلاب شده است، نخستین اثر چاپ شده توسط انتشارات «مکتب حاج قاسم» محسوب می‌شود و شامل دست نوشته‌های شخصی شهید سلیمانی از دوران کودکی و زندگی در روستای قنات ملک کرمان تا میانه مبارزات انقلابی در سال ۵۷ است.

جبلی: مکتب سلیمانی یعنی شهامت و خطر پذیری

پیمان جبلی معاون برون مرزی صدا و سیما و رئیس این همایش، در ابتدای این مراسم طی سخنانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ایام فاطمیه (س) گفت: خدارا شکر می‌کنیم که در فضایی زندگی می‌کنیم که این بزرگ‌مردان در آن زندگی کردند. اگر در داستان کربلا گریستیم امروز سلیمانی را درک کردیم که به علمدار دوران تبدیل شد.

وی افزود: امروز یک سال است که دشمن سردار سلیمانی را از ما گرفته است؛ یک سال است که با نبود حاج قاسم اشکمان سرازیر می‌شود و امروز شمشیر شهید سلیمانی سهمگین‌تر از خود سردار است. مکتب سلیمانی یعنی شهامت و خطر پذیری و جهاد در مدیریت و درس چالش زدایی. مکتب سلیمانی هم جنگ است و هم صلح.

دبیر این همایش در پایان اظهار کرد: در برگزاری این همایش، هشت  چکیده مقاله به دبیرخانه ارسال شد و ۱۸ داور ۶۱ مقاله کامل را بررسی کردند.

تصویری از زینب سلیمانی دختر سردار سلیمانی در همایش علمی رسانه و مکتب سلیمانی

آغاز به کار همایش علمی «رسانه و مکتب سلیمانی» با حضور رئیس رسانه ملی/ کتاب زندگی سردار سلیمانی رونمایی می‌شود

در ادامه این مراسم رئیس سازمان صدا و سیما هم سخنرانی کرد.

در ادامه این مراسم، سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: عنوان سخنرانی بنده «مکتب سلیمانی؛ قدرت نرم آزادی بخش قدس شریف» است.

وی ادامه داد: این محفل علمی است؛ یکی از تعاریف مکتب را مجموعه ای از اعتقادات محکم و اخلاق و رفتار‌های مرتبط برخاسته از باور‌های قلبی و عملکرد آن بر اندیشه و تفکر انسان می‌دانند؛ یا در یک تعریف دیگر مکتب مجموعه‌ای از جهان بینی ایدئولوژیک و نظریه‌های متفاوت و همسو است که نیاز‌های فطری و عملی را برای رسیدن به کمال و سعادت انسان روشن می‌سازد. اگر در چارچوب این تعاریف بخواهیم مکتب سلیمانی را تبیین کنیم، می‌گوییم مکتب سلیمانی ، مکتب اسلام ناب محمدی است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس اظهار کرد: جوانان عزیزمان می‌توانند به الگوی شخصیتی چندجانبه سردار دل‌ها اتکا کنند و از صبوری او در برابر سختی‌ها و برخی از بی وفایی‌ها که نسبت به او و جبهه مقاومت شد ولی او استقامت کرد، درس بگیرند.

متنی پر از مهر که چون روح بر کالبد کتاب زندگی سردار نشست

در ادامه این مراسم زینب سلیمانی دختر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، طی سخنانی قبل از رونمایی کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» که به قلم سردار سلیمانی نوشته شده است، گفت: صبح روز چهارشنبه ۲۶ آذرماه خداوند زیارت رهبر معظم انقلاب را نصیبم نمود و من هدیه‌ای برایشان برده بودم و این هدیه زندگینامه ای به قلم حاج قاسم بود که قصد داشتیم به مناسبت ایام سالروز شهادت پدر در قالب کتاب منتشر کنیم. آنچه همراهم بود در واقع ماکت یا نمونه اولیه ای از کتاب بود.

وی ادامه داد: بعد از پایان دیدار با امام خامنه ای، آن را تقدیم رهبر انقلاب کردم. درباره آن سوالاتی پرسیدند و این هدیه کوچک را با مهر پذیرفتند. چند روز بعد از این دیدار متنی از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب به دستم رسید و ایشان منت گذاشته و قبل از مطالعه یادداشتی به یاد سرباز وفادار خود نوشته بودند؛ متنی پر از مهر که چون روح بر کالبد این کتاب نشست.

دختر سردار سلیمانی درباره این کتاب توضیح داد: کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» زندگینامه‌ای است که حاج قاسم با دست مجروحش نوشته است. این داستان مردی است از دل روستایی دور افتاده در کرمان؛ این داستان شکل گیری مردی است که از چوپانی به جایگاهی رسید به بلندای آسمان ها. دوست دارم آنان که حاج قاسم را در لباس نظامی دیدند بدانند که او چگونه بزرگ شد؛ «از چیزی نمی‌ترسیدم» آغاز رسالتی عظیم از شناختن مردی بزرگ است.

در پایان این مراسم، با حضور زینب سلیمانی و فرزندان شهیدان همت، چیت سازیان، همدانی، فخری‌زاده، پورجعفری، همسر شهید طارمی، مادر شهید زمانی نیا و همچنین علی عسکری ریئس رسانه ملی و غلامعلی حدادعادل از کتاب از چیزی نمی‌ترسیدم رونمایی شد.

همچنین، پرچم امام حسین (ع) در این همایش به نمایش در آمد.