کدخبر : 27891 |

تلاش ویژه امام هادی ع برای رفع شبهات اعتقادی


زیارت جامعه کبیره نیز در راستای تلاش ویژه امام هادی(ع) برای رفع شبهات اعتقادی و تقویت باور به موضوع ولایت و امامت می باشد که از ایشان نقل شده است.

حجت الاسلام «عباس جعفری» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در قم، ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه ولایت و همچنین ولادت امام هادی(ع) اظهار داشت: وجود مبارک امام هادی(ع) که در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمدند مادر مکرمه شان حضرت سمانه خاتون یکی از شخصیت های برجسته و مؤمنه بودند که اعتقاد راسخ به امر ولایت و امامت داشتند و بدون هیچ تردید و شک و شبهه ای ارادت خود را به امر ولایت ثابت کردند.

استاد حوزه علمیه افزود: در عصر امام هادی(ع) شبهات علمی، در ارتباط با مسأله امامت و تشیع پیش می آمد و حتی در ارتباط با اصل اسلام و مسأله قرآن سؤالات و ابهاماتی مطرح می شد که حضرت جواب را به نو احسن با استدلال و منطق می دادند.

وی بیان داشت: یکی از نکات بسیار مهم زیارت جامعه کبیره است که از وجود مقدس ایشان نقل شده است؛ زیارت جامعه کبیره یک زیارت بسیار ارزشمند و منبع بسیار غنی امام شناسی است که هم جواب شبهه هایی است که دیگران نسبت به امام و امامت داشتند و هم ابراز ارادت شیعیان مخلص نسبت به ائمه اطهار(ع) است.

حجت الاسلام جعفری با بیان این که زیارت جامعه کبیره می رساند که انسان بهره مند از چگونه امامانی است، گفت: این زیارت نشان می دهد که خداوند چگونه رهبرانی را برای انسان قرار داده است، البته باید دانست زیارت جامعه کبیره ضمن این که یک زیارت بسیار پر محتوا است، ولی برای کسانی که گنجایش آن را ندارند ممکن است از آن احساس غلو کنند.

وی با اشاره به نکاتی در زیارت جامعه کبیره که مانع غلو می‌شود، بیان داشت: ابتدای زیارت با تکبیر و شهادت بر وحدانیت خداوند متعال است و سپس شهادت به رسالت پیامبر داده می شود و هم لابه لای زیارت نیز شهادت به وحدانیت خداوند مطرح می‌شود که برساند هرچه هست و هر مقام و منزلتی که برای ائمه اطهار(ع) نقل شده عظمتی است که خداوند بزرگ داده به دلیل اوج اخلاص و بندگی اهل بیت(ع)، به آنها داده است.

امام جمعه شهباز خاطرنشان ساخت : در منابع دینی و روایی ما سفارش کرده اند که انسان این زیارت را به نیابت از هر کدام از ائمه می‌تواند بخواند؛ یکی از اساتید ما همیشه توصیه می کردند که زیارت جامعه کبیره را شب های جمعه به نیابت از امام زمان(عج) بخوانید چراکه آثار و برکات زیادی در زندگی مادی و معنوی دارد.

وی بیان داشت: به هرحال این منبع غنی و پربار که از وجود نازنین امام هادی(ع) نقل شده مقام امامت را به شیعیان می رساند، چراکه هرکس معرفت نسبت به امام نداشته باشد و امام خودش را نشناسند زندگی و مرگ جاهلانه ای خواهد داشت و هیچ بهره از توحید و اسلام وعبادت خدا نبرده است.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به این که لقب امام دهم به شایستگی «هادی» گفته شده است، یادآور شد: تفسیری نیز از امام هادی(ع) نقل شده است که آن هم جواب خیلی از شبهات است و بالاخره ایشان گاهی هم افراد را با نکاتی هدایت می کردند؛ به عنوان نمونه شخصی که علیه قرآن مطالبی را جمع آوری کرده بود و می گفت قرآن کلمات متناقض دارد، امام هادی(ع) با یک جمله فرمودند: «احتمال منظور خداوند از این کلمات چیز دیگری بوده است» و با همین جمله او را هدایت کرد.

وی در پایان یادآور شد: ایشان هرچند در سن جوانی و در ۴۲ سالگی به شهادت رسدیند ولی در تمام مدت عمر شریفشان منشأ و منبع خیر و برکت برای جامعه اسلامی بودند، ما نیز دعا می کنیم که اهل معرفت باشیم و امامان خود را بشناسیم و ارادت بورزیم و نسبت به حق آنها کوتاهی نکنیم.

مربوطه به : عتبات عالياتأماكن مذهبياجتماعیمعارفدین و اندیشهمناسبت هااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :